Gönderen Konu: Seyyidü’l İstiğfar ve Salevât-ı Şerîfeler (Türkçe Mânâlı)  (Okunma sayısı 51651 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elfida

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 159

                   SEYYİDÜL İSTİĞFAR
Allahümme entel melikül hayyüllezi la ilahe illa ente. ente rabbi halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve vağdike mestedağtü euzü bike min şerri ma sanağtü ebüü leke bi niğmetike aleyye ve ebüü bi zenbi fağfirli zünübi fe inneke la yağfiruzzünübe illa ente.

اَ للَّهُمَّ اَنْتَ الْمَلِكُ الْحَىُُّ اللَّذىِ لاَ اِلاَهَ اِ لاَّ اَنْتَ اَنْتَ رَبِّي خَلَقْتَنيِ و انا عَبْدُكَ و انا علىَ عَهْدِكَ و وَعْدِكَ ماَ اسْتَطَعْتُ اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ما صَنَعْتُ اَبُؤُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَىَّ وَ اَبُؤُ بِذَنْبى فاَ غْفِرْلى ذُنوبى فَاِنَّكَ لا يَغْفِرُ الذُّنوبَ اِلاَّ اَنْت.


seyyidül istiğfar(istiğfarın efendisi)
Cenabı Peygamber(s.a.v.):

“Bir insan akşamleyin ve sabahleyin bunu itikat ederek okur ve ölürse cennete girer “. Buyurdular.

manasi

ey Allahim sen melik hay hak ve mübiyn sifatlarinin sahibisin.olbir sifatlarki senden baska cinsi ilah olmadi ancak sen oldun. sen benim rabbimsin ve beni sen yarattin.ben ise senin aciz hakir kulunum.ezelde verdigim ahid yaniz söz üzere va vadim üzereyim sözümde duruyorum gücümün yettigi kadari ile.
Bütün yarattiklarinin serrinden ancak sana signirim.benim üzerime verdigin nimetleri itiraf ediyorum.günshlsrimida itiraf ediyorum. benim günahlarimi afv et bütün günahlari senden baskasi afv etmez ancak sen afv edersin.
 
« Son Düzenleme: 12 Mart 2008, 01:17:24 Gönderen: elfida »
Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu herkez Hakk'a derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
...Ve emindi Mehmetçik yarın ki zaferinden.

Çevrimdışı elfida

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 159
Ynt: Seyyidü-l istiğfar ve selavat-ı şerifeler
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2008, 20:48:15 »
SALAVAT-I ŞERİFLER
  Allahümme salli ala seyyidina muhammedin biadedi elfi enfasil mahlukat.ve salli ala seyyidina muhammedin bi adedi eşaril mevcudat.ve salli ala seyyidina muhammedin biadedi sevakinil arzi vessemavat.ve salli ala seyyidina muhammedin biadedi hurufillevhi veddeavat.ve salli ala seyyidina muhammedin biadedi küllilmağdudati velmağlumat.min evveli zelihi.ve evsatihaşrihi.ve ahiri bekaihi.ve ala elihi ve sahbihiddayyibinettahirine ecmein.birahmetike ya erhamerrahimin.


ٍٍٍٍٍٍٍٍٍصَلَواتِ شَرِيفه
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلىَ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ اَلْفِ اَنْفاسِ الْمَخْلوُقاتِ وَصَلِّ عَلىَ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ بِِعَدَدِ اَشْعارِ الْمَوْجُوداتِ وَصَلِّ عَلىَ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ سَواكِنِ اْلارْضِ وَالسَّمَواتِ وَصَلِّ عَلىَ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ حُروُفِ الَّلوْحِ وَالدَّعَواَتِ وَصَلِّ عَلىَ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ بِعَدَدِ كُلِّ الْمَعْدوُداتِ وَالْمَعْلوُمَاتِ مِنْ اَوَّلِ اَزَلِهِوَاَوْسَطِ حَشْرِهِ وَآخِرِ بَقَاءِهِ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِِهِ الّطَيِّبِينَ الّطَاهِرِينَ اَجْمَعيِنَ بِرَحْمَتِكَ ياَ ارْحَمَ الّرَاحِمِينَ.salavat-ı şerife
ey benim Allah 'ım sen sen ezelin evvelinden,haşrın ortasından,beka aleminin sonundan(yani her an her zaman ) bizim efendimiz olan muhammed a.s. üzerine mahlukatın nefislerinin bin katının adedince salat et, bizim efendimiz olan muhammed a.s. üzerine mevcud olan şeylerin kıllarının adedince salat et,bizim efendimiz olan muhammed a.s. üzerine arz ve semavatda meskun olanların adedince salat et,bizim efendimiz olan muhammed a.s. üzerine levhi mahfuzda yazılanların bu güne kadar yapılan duaların harfleri adedince salat et,ve peygamber efendimizin temiz ve güzel olan elinin ve dostlarının(ashabının) hepsi üzerine ey rahmet edenlerin en rahmet edicisi , merhametlilerin en merhametlisisi rahmetin ile salat et.
Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu herkez Hakk'a derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
...Ve emindi Mehmetçik yarın ki zaferinden.

Çevrimdışı elfida

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 159
Ynt: Seyyidü-l istiğfar ve selavat-ı şerifeler
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2008, 01:27:39 »
SALATI MÜNCİYE
 ümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala eli seyyidina muhammed.salaten tüncina biha min cemiil ehvali vel aafat.ve takzi lena biha cemial hacat.ve tüdahhiruna biha min cemiisseyyiat.ve terfeuna biha indeke eğledderecat.ve tübelliğuna biha aksal ğayat.min cemiil hayrati fil hayati ve bağdel memat.inneke ala külli şeyin kadir.َىصَلاَتِ مُنْجِيَّه
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلاَتً تُنْجِيناَ بِِهاَ مِنْ جَمِيعِ اْلاَهْواَلِ وَاْلآفَاتِ وَتَقْضيِ لَناَ بِِهاَ جَمِيعَ الْحَاجَاتِ وَتُطَهِّرُناَ بِهَا مِنْ جَمِيعِ السَّئِّاتِ وَتَرْفَعُناَ بِهَا عِنْدَكَ اَعْلىَ الَّدرَجَاتِ وَتُبَلِّغُناَ بِهَا اَقْصىَ الْغَايَاتِ مِنْ جَمِيعِ الْخَيْرَاتِ فيِ الْحَيَوتِ وَ بَعْدَ الْمَماَتِ اِنَّكَ عَلَى كُلِّ  شَئٍ قَدِيرٌ.


salatı münciye
 ey benim Allahım!bizim efendimiz olan muhammed a.s. ve ehli beytine kendisi ile bizi bütün korku ve afetlerden kurtaracağın , btün ihtiyaçlarımızı gidereceğin ,bütün günahlarımızdan temizliyeceğin , senin nezdindeki derecelerin en yücesine  yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihayetine ulaştıracağın salat ile salat eyle .(yani buradaki salat rahmet et manasınadır )muhakkak sen her şeye kadirsin.
Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu herkez Hakk'a derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
...Ve emindi Mehmetçik yarın ki zaferinden.

Çevrimdışı elfida

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 159
Salat-ı Nariye
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2008, 12:08:06 »
SALATI NARİYE
 ümme salli salaten kamileten ve sellim selamen taammen ala seyyidina muhammedinillezi tenhallü bihil ukadü ve tenfericü bihilkürabü ve tukza bihil havaaicü ve tünaalü bihil rağaaibü ve husnül havatimi ve husnül havatimi ve yüstesgal ğamaamü bi vechihil kerim.ve ala elihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin biadedi külli mağlümin leke.ٍصَلاَتِ ناَرِيََّه
اَللَّهُمَّ صَلِّ صَلاَتً كاَمِلَتً وَسَلِّمْ سَلاَماً تاَماًًّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدِنِ الَّذِى تَنْحَلُّ بِهِ الْعُقَدُ وَتَنْفَرِجُ بِهِ الْكُرَبُ وَتُقْضَى بِهِ الْحَواَءِجُ وَتُناَلُ بِهِ الرَّغَاءِبُ وَحُسْنُ الْخَواتِمِ وَحُسْنُ الْخَواتِمِ وَيُسْتَسْقَى الْغَماَمُ بِوَجْهِهِ الْكَرِيمِ وَ عَلَى آلِهِ وَصَحْبِِهِ فِي كُلِّ لَمْحَتٍ وَنَفَسٍ بِعَدَدِ كُلِّ مَعْلُومٍ لَكَ.


salatı nariye
 ey benim Allah ım kendisi hürmetine düğümler çözülen, gamlar kederler açılan , ihtiyaçlar giderilen, isteklere, hüsni hatimelere güzel akibetlere, nail olunan , kerem sahibi yüzü suyu hürmetine bulutların sulandığı, bizim efendimiz olan muhammed a.s. ve onun el ve eshabına her bakış ve her nefeste   ve zatınca malum olanların sayısınca kamil bir rahmet ve tam bir salat ihsan eyle.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2008, 12:11:40 Gönderen: Mahi »
Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu herkez Hakk'a derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
...Ve emindi Mehmetçik yarın ki zaferinden.

Çevrimdışı elfida

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 159
Hazrerti Sıddık'ın Salatı
« Yanıtla #4 : 15 Mart 2008, 12:18:41 »
HAZRETİ SIDDIK'IN SELATI
  Allah ÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ELİ SEYYİDİNA MUHAMMED VE BARİK VE SELLİM ALEYHİ VE ALEYHİM.EUZÜ BİLLAHİ MİNEL HEMMİ VEL HUZNİ VE MİNEL CÜBNİ VEL BUHLİ VE MİNEL ACZİ VEL KESELİ VE MİN ĞALEBETİDDEYNİ VE GAHRİRRİCAAL.


حَضْرَتِ صِدِّيقٍ صَلاَتِ
اَلَّهُمَّ صَلِّ عَلىَ سَيِّدِناَ مُحَمَّدٍ وَعلَى آلِ سَيِّدِناَ مُحَمَّدْ.وَباَرِكْ وَسَلِّمْ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ.اَعُوذُ باِللَّهِ مِنَ الْهَمِّ وَالْحُزْنِ وَمِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَمِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَِمِنْ غَلَبَتِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجاَلِِ


ey benim Allahım sen bizim efendimiz olan muhammed aleyhisselam ve bizim efendimiz olan muhammed aleyhisselamın eeli üzerine salat et.sen mubarek kıl onun ve elinin üzerine selam et.ben kederden ve hüzünden, pislikten ve cimrilikten, acziyetten ve tenbellikten,borçlu olmaktan ve eviliyaullahın kahtından yani onların gönlünü kırmaktan kötü duasını almaktan Allaha sığınırım.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2008, 12:11:03 Gönderen: Mahi »
Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu herkez Hakk'a derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
...Ve emindi Mehmetçik yarın ki zaferinden.

Mahi

 • Ziyaretçi
Salât-ı Fethiyye
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2008, 11:52:01 »
Salât-ı Fethiyye


ٱَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلْفَاتِحِ لِمَا اُغْلِقَ وَٱلْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ نَاصِرِ ٱلْحَقِّ بِٱلْحَقِّ وَٱلْهَادِى اِلٰى صِرَاطِكَ ٱلْمُسْتَقِيمِ وَعَلٰى اٰلِهِ حَقَّ قَدْرِهِ وَمِقْدَارِهِ ٱلْعَظِيمِ


"Allâahümme salli ve sellim ve bâarik alâa seyyidinâ Muhammedini'l-fâtihı limâa uğlika ve'l-hâtimi limâa sebeka nâasırı'l-hakkı bi'l-hakkı ve'lhâadii ilâa sırâatike'l müstakıym ve alâa âalihii hakka kadrihii ve mikdâarihi'lazıym."

Mânâsı:

"Allâh'ım salât ve selâm eyle ve mübarek kıl; kilitlenmişlerin açıcısı, öncekilerin sonuncusu, Hakka hak ile yardımcı, doğru yoluna hidâyet eden Efendimiz Muhammed'e ve onun ehl-i beytine onun kadrince ve azîm mikdarınca."
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2008, 12:10:13 Gönderen: Mahi »

Mahi

 • Ziyaretçi
Kudreten Taş Üzerine Yazılan Salavat-ı Şerife
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2008, 12:07:39 »
Kudreten Taş Üzerine Yazılan Salavat-ı Şerife


اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بَحْرِ اَنْوَارِكَ وَمَعْدِنِ اَسْرَارِكَ وَ لِسَانِ حُجَّتِكَ وَ عَرُوسِ مَمْلَكَتِكَ وَ اِمَامَ  حَضْرَتِكَ وَطِرَازِ مُلْكِكَ وَخَزَائِنِ رَحْمَتِكَ وَطَرِيقِ شَرِيْعَتِكَ الْمُتَلَذِّذِ بِتَوْحِيدِكَ اِنْسَانِ عَيْنِ الْوُجُودِ وَالسَّبَبِ فِى كُلِّ مَوْجُودٍ عَيْنِ اَعْيَانِ خَلْقِكَالْمُتَقِّدِمِ مِنْ نُورِ ضِيَائِكَ صَلوةً تَدُومُ بِدَوَامِكَ وَ تَبْقىبِبَقَائِكَ لاَ مُنْتَهى لَهَا دُونَ عِلْمِكَ صَلوةً تُرْضِيكَ وَتُرْضِيهِ وَتَرْضى بِهَا عَنَّا يَا رَبَّ الْعَالَمِيْنَ

Allahümme salli alâ seyyidina Muhammedin bahri envarike ve ma’dini esrârike, ve lisâni hüccetike ve arûsi memleketike ve imamı hazretike ve tırazi mülkike ve hazâini rahmetike ve tariki şeriâtikel mütelezzizi bitevhidike insani aynil vücûdi ves sebebi fi külli mevcûdin ayni â’yâni halkıkel mütekaddimi min nuri zıyâik salâten tedûmu bidevamike ve tebkâ bibekâike lâ münteha lehâ dûne ilmike salâten turdıke ve turdiyhi ve terda biha anna yâ Rabbel âlemiyn.

Manası;
Allah’ım, nurlarının denizi, sırlarının ma’deni, hüccetinin lisanı, senin memleketinin fidanı, senin hazretinin imamı, mülkünün nakışı-süsü, rahmetinin hazineleri, şeriatının yolu, tevhidin ile lezzet duyan, her mevcudda vücud’un aynı/hakikatı ve sebebi olan insan, senin ziyanın nurundan mutakaddem sunulan halkının hakikatlarının hakikatı olan Efendimiz Muhammed’e öyle salat eyle ki, senin devamın ile devam eden, senin bakanla baki olan, ilminin dun’unda ona nihayet olmaya; ve dahi öyle salat ki, senden ve O’ndan  razı etsin ve o salatla da sen bizden razı olasın Ya Rabbel’alemiyn...


Evliyaullah bu salavat-ı şerifeyi  taş üzerine yazılı bulmuşlardır. Bu salavat-ı şerifeyi bir ker eokumak Ondörtbin salavat-ı şerife yerine geçer. Ekâbir...
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2008, 12:09:40 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı ruy-ı zemin

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1109
 • Seher vakti bereket vakti...
Ynt: Seyyidü-l istiğfar ve selavat-ı şerifeler
« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2008, 12:13:29 »
Allah razı olsun kardeşlerim. ellerinize sağlık. çok faideli bir paylaşım.

sabah namazından evvel, teheccüt vaktinde kim bu salavatı şerifeleri başında ve sonunda 7 seyyidül-istiğfar okuyarak bir haceti için dua ederse biiznillah o yarine getirilir.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2008, 12:15:10 Gönderen: ruy-ı zemin »
پاى مار      چشم مور      نان منلا      كس نديد

Çevrimdışı merzuk

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: Seyyidü-l istiğfar ve selavat-ı şerifeler
« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2010, 16:34:05 »
 
Güzel Başka Yerlerde Olmayan Dualar  akleden Kardeşlerimizden Allah Razı Olsun
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2010, 17:10:55 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6605
Ynt: Seyyidü-l istiğfar ve selavat-ı şerifeler
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2010, 16:48:43 »
Teşekkür ederiz.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Seyyidü’l İstiğfar ve Salevât-ı Şerîfeler (Türkçe Mânâlı)
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2010, 11:35:55 »
SEYYİDܒL İSTİĞFAR

اَ للَّهُمَّ اَنْتَ الْمَلِكُ الْحَىُُّ اللَّذىِ لاَ اِلاَهَ اِ لاَّ اَنْتَ اَنْتَ رَبِّي خَلَقْتَنيِ و انا عَبْدُكَ و انا علىَ عَهْدِكَ و وَعْدِكَ ماَ اسْتَطَعْتُ اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ما صَنَعْتُ اَبُؤُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَىَّ وَ اَبُؤُ بِذَنْبى فاَ غْفِرْلى ذُنوبى فَاِنَّكَ لا يَغْفِرُ الذُّنوبَ اِلاَّ اَنْت.

Allâhümme entel melikül hayyüllezi la ilahe illa ente. Ente rabbi halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve vağdike mestedağtü euzü bike min şerri ma sanağtü ebüü leke bi niğmetike aleyye ve ebüü bi zenbi fağfirli zünübi fe inneke la yağfiruzzünübe illa ente.

Mânâsı: Allâh'ım! Kâinatın yegâne maliki ve melekütün sahibi ve Hay (yani diri ve diriltici olan ve ölü gönüllere hayat veren) sensin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. İbadet edilmeye layık olan sensin. Beni sen yarattın, beni maddeten ve manen inkişaf ettiren sensin. Ben ise senin aciz kulunum, gücüm yettiğince (قاَلوُ بَلَى) sana verdiğim söz ve ahdime bağlıyım yani senin razı olduğun şekilde kulluk etmekten acizim, fakat gücüm yettiği kadar buna gayret ediyorum. Nefis ve şeytana uyarak yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. Üzerimdeki nimetlerini işlediğim günahlarımı itiraf ediyorum. Günahlarımı mağfiret eyle çünkü günahları ancak sen mağfiret edersin.


SALEVÂT-I ŞERÎFELER

1-   Bİ ADEDİ ELF SALEVÂTI
2-   SALÂT-I MÜNCİYE
3-   SALÂT-I NARİYE (Salât-ı Tefriciyye)
4-   HAZRETİ SIDDIYK'IN (R.A) SALÂTI
5-   SALÂT-I FETHIYYE
6-   KUDRETTEN TAŞ ÜZERİNE YAZILAN SALEVÂT
7-   Bİ ADEDİ ELF SALEVÂTI (TEKRAR 1.SALEVÂTIN AYNISI)


1- Bİ ADEDİ ELF SALEVÂTI

اَللّٰهُمَّ  صَلِّ عَلٰىسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ اَلْفِ اَنْفَاسِ الْمَخْلُوقَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ اَشْعَارِالْمَوْجُودَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ سَوَاكِنِ اْلاَرْضِ وَالسَّمَوَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ حُرُوفِ اللَّوْحِ وَ الدَّعَوَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ كُلِّ الْمَعْدُودَاتِ وَالْمَعْلُومَاتِ * مِنْ اَوَّلِ اَزَلِهِ وَاَوْسَطِ حَشْرِهِ وَ آخِرِ بَقَائِهِ * وَعَلَى اٰلِهِ وَصَحْبـِهِ الطَّـيِّـِبـِينَ الطَّاهِرِينَ اَجْمَعِينَ بـِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّ احِمِينَ

Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin bi adedi elfi enfâsil mahluukaat. Ve salli alâ seyyi­dinâ Muhammedin bi adedi eş'aaril mevcûdât. Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedin bi adedi sevâkinilerdı vessemâvât. Ve salli alâ seyyi­dinâ Muhammedin bi adedi hurûfil levhı ved-deavât Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedin biadedi küllil ma'düüdât velma'lûmât. Min evveli ezelihii ve evsatı haşrihii ve âhıri bakaaihii ve alâ âlihii ve sahbihit-tayyibiynet-taahiriyne ecmeıyn. Bi rahmetike Yâ erhamerraahımiyn.

Mânâsı: Allâh’ım! Ezelin evvelinden, haşrın ortasından, beka âleminin sonundan itibaren yaratıklarının nefeslerinin bin katı adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Mevcudatın kılları adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Semavat ve arzda oturanların adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Levh-i Mahfuzdaki ve dualardaki harfler adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Sayılanların ve bilinenlerin adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Ey rahmet edenlerin en rahmet edicisi efendimizin zahiri ve batıni kirlerden temiz olan ehl-i beytine ve ashabının hepsine de rahmetin ile salât eyle.


2- SALÂT-I MÜNCİYE

اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى سَيـِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى اٰلِ  سَيـِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلاَةً تُـنْجـِينَا بـِهَا مِنْ جَمِيعِ الاَهْوَالِ  وَلْآفَاتِ وَتَقْضِى لَنَا بـِهَا جَمِيعَ الْحَاجَاتِ وَتُطَهِّرُنَا بـِهَا مِنْ جَمِيعِ السَّـيِّـئَاتِ وَتَرْفَعُنَا بـِهَا عِنْدَكَ اَعْلَى الدَّرَجَاتِ وَتُبَلِّغُنَا بـِهَا اَقْصَى الْغَايَاتِ مِنْ جَمِيعِ الْخَـيْـرَاتِ فِى الْحَيٰوةِ وَبَعْدَ الْمَمَاتِ اِنَّكَ عَلَٰى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرُ

Allâhümme   salli alâ seyyidinâ Muhamme din ve alâ êli seyyidinâ muhammed Salâten tünciynâ bihâ min cemiy'ıl ehvâli, velêfât.Ve takzıylenâ bihâ cemiy'al haacât... ,  Ve Tütahhirunâ bihâ min cemiy'ısseyyiât.Ve terfeunâ bihâ ındeke e'led deracât.ve tübelliğunâ bihâ aksal ğaayât.Min cemiy'ıl hayraat-i fil hayâti ve ba'del memât. İnneke alâ külli şey'in kadiyr.

Mânâsı: Allâh'ım! Efendimiz Muhammed'e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.


3- SALÂT-I NARİYE (Salât-ı Tefriciyye)

اَللّٰهُمَّ صَلِّ صَلٰوةً كَامِلَةً وَسَلِّمْ سَلاَمًا تَامًّا عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدِ نِ الَّذِى تَنْحَلُّ بـِهِ الْعُقَدُ وَتَنْفَرِجُ بـِهِ الْكُرَبُ وَتُقْضَى بـِهِ الْحَوَائِجُ وَتُـنَالُ بـِهِ الرَّغَائِبُ وَحُسْنُ الْخَوَاتِمِ وَحُسْنُ الْخَوَاتِمِ وَيُسْتَسْقَى الْغَمَامُ بـِوَجْهِهِ الْكَرِيمِ وَعَلٰىاٰلِهِ وَصَحْبـِهِ فِى كُلِّ لَمْحَةٍ وَنَفَسٍ بـِعَدَدِ كُلِّ مَعْلُومٍ لَكَ *

Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ muhammedinillezii tenhallü bihil ukadüve tenfericü bihil kürabü ve tukzaa bihil havâicü ve tünâlü bihir-rağaaibü ve husnül havâtimi ve husnül havâtim. Ve yüstesgal ğamâmü bi vechihil keriym ve alâ âlihii ve sahbihii fii külli lem-hatin ve nefesin bi adedi külli ma'lûmin lek.

Mânâsı: Allâh'ım! Kendisi hürmetine düğümler çözülen, gamlar-kederler açılan, ihtiyaçlar giderilen, isteklere, hüsn-ü hâtimelere güzel âkibetlere nâil olunan, kerem (cömertlik) sahibi yüzü-suyu hürmetine bulutların sulandığı, Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)'e ve onun âl ve ashâbına; her bakış ve her nefeste ve zâtınca mâlum olanların sayısınca, kâmil bir rahmet ve tam bir selâmet ihsan eyle.


4- HAZRETİ SIDDIYK'IN (R.A) SALÂTI

اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى سَيِّدِنّا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِ  سَيـِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَبَارِكْ وَسَلِّمْ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اَعُوذُ بـِاللهِ مِنَ الْهَمِّ وَالْحُزْنِ وَمِنَ الْجُبُنِ وَالْبُخُلِ وَمِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَمِنْ غَلَبَةِ الدَّ يْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ  *

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhamme­din ve alâ êli seyyidinâ Muhammed. Ve bârik ve sellim aleyhi ve aleyhim.Eûzü billâhi minelhemmi vel huzni ve minelcübüni vel buhuli ve minel aczi vel keseli ve min galebetit deyni ve kahrir ricâl.

Mânâsı: Allâh’ım! Efendimiz Muhammed’e ve onun ehl-i beyti üzerine salât et. Onu ve ehl-i beytini mübarek kıl; ona ve ehl-i beytine selam et. Kederden ve hüzünden; korkaklıktan ve cimrilikten, acziyetten ve tembellikten, borcun bana galip gelmesinden ve evliyaullah’ın kahrından yani onların gönlünü kırmaktan -kötü duâsını almaktan- Allâha sığınırım.


5- SALÂT-I FETHIYYE

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَيِّدِ نَا مُحَمَّدٍنِ  الْفَاتِحِ لِمَا اُغْلِقَ وَالْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ نَا صِرِ الْحَقِّ بـِالْحَقِّ وَالْهَادِى اِلَى صِرَاطِكَ الْمُسْتَـقِيمِ وَعَلٰى اٰلِهِ حَقَّ قَدْرِهِ وَمِقْدَارِهِ الْعَظِيمِ *

Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyi­dinâ Muhammedinil fâtihı limâ uğlika velhaatimi limâ sebaka.Nâsıril hakkı bilhakkı vel hêdii ilâ sıraatıkel müstekıym.Ve alâ êlihii hakka kadrihii ve mikdârihil azıym.

Mânâsı: Allâh'ım! Salât ve selâm eyle ve mübarek kıl; kilitlenmişlerin açıcısı, öncekilerin sonuncusu, Hakka hak ile yardımcı, doğru yoluna hidâyet eden Efendimiz Muhammed'e ve onun ehl-i beytine onun kadrince ve azîm mikdarınca.


6- KUDRETTEN TAŞ ÜZERİNE YAZILAN SALEVÂT

 اَللّٰهُمَّ صَلِِّ عَلٰى سَيِّدِ نَا مُحَمَّدٍ بَحْرِ اَنْوَارِكَ وَمَعْدِنِ اَسْرَارِكَ وَلِسَانِ حُجَّتِكَ وَعَرُوسِ مَمْلَكَتِكَ وَاِمَامِ حَضْرَتِكَ وَطِرَازِ مُلْكِكَ وَخَزَائِنِ رَحْمَتِكَ وَطَرِيقِ شَرِيعَتِكَ الْمُتَلَذِّذِ بـِتَوْحِيدِكَ اِنْسَانِ عَيْنِ الْوُجُودِ وَالسَّـبَبِ فِى كُلِّ مَوْجُودٍ عَيْنِ اَعْيَانِ خَلْقِكَ الْمُتَقَدِّمِ مِنْ نُورِ ضِيَائِكَ صَلاَةً تُدُومُ بـِدَوَامِكَ وَتبْقَى بـِبَقَائِكَ لاَمُنْتَهَى لَهَا دُونَ عِلْمِكَ صَلاَةً تُرْضِيكَ وَتُرْ ضِيهِ وَتَرْ ضٰى بـِهَا عَنَّا يَارَبَّ الْعَا لَمِينَ *


Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhamme­din bahri envârike ve ma'dini esraarike ve lisâni huccetike ve aruusi memleketike ve imâmi hazratike ve tıraazi mülkike ve hazâini rahmetike ve tarıykı şeriy'atikel mütelezzizi bi tevhıydike insâni aynil vücüüdi * Vessebebi fii külli mevcüüdin ayni a'yâni halkıkel mütekaddimi min nûri zıyâike. Salâten tedüümü bi devâmike ve tebkaa bi be-kaaike lâ müntehê lehê dûne ılmike salâten turzıyke ve turzıyhi ve terzaa bihâ annâ Yâ rabbel âlemiyn.

Mânâsı: Allâh’ım! Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; nurlarının denizi, sırlarının madeni, delillerinin dili, memleketinin el sürülemez gelini, hazretinin imamı, mülkünün süsü, rahmetinin haznedarı, şeriatının yolu ki, senin tevhidinle lezzetleniyor vücud hakikati. Ve bütün mevcutların sebebi, gözlerin gözü, hakikatlerin hakikati, senin evvelleri yaratmandan, senin nurunun ziyasından… Öyle salât eyle ki, sen devam ettiğin müddetçe devam etsin, sen baki kaldığın müddetçe baki kalsın ki; son olmaz ona, senin ilminin dışında… Öyle salat eyle ki sen onunla razı olasın, onu da razı etsin… Ve 0nunla razı ol bizden ya rabbel alemin.


7- Bİ ADEDİ ELF SALEVÂTI

اَللّٰهُمَّ  صَلِّ عَلٰىسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ اَلْفِ اَنْفَاسِ الْمَخْلُوقَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ اَشْعَارِالْمَوْجُودَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ سَوَاكِنِ اْلاَرْضِ وَالسَّمَوَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ حُرُوفِ اللَّوْحِ وَ الدَّعَوَاتِ * وَصَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بـِعَدَدِ كُلِّ الْمَعْدُودَاتِ وَالْمَعْلُومَاتِ * مِنْ اَوَّلِ اَزَلِهِ وَاَوْسَطِ حَشْرِهِ وَ آخِرِ بَقَائِهِ * وَعَلَى اٰلِهِ وَصَحْبـِهِ الطَّـيِّـِبـِينَ الطَّاهِرِينَ اَجْمَعِينَ بـِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّ احِمِينَ

Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin bi adedi elfi enfâsil mahluukaat. Ve salli alâ seyyi­dinâ Muhammedin bi adedi eş'aaril mevcûdât. Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedin bi adedi sevâkinilerdı vessemâvât. Ve salli alâ seyyi­dinâ Muhammedin bi adedi hurûfil levhı ved-deavât Ve salli alâ seyyidinâ Muhammedin biadedi küllil ma'düüdât velma'lûmât. Min evveli ezelihii ve evsatı haşrihii ve âhıri bakaaihii ve alâ âlihii ve sahbihit-tayyibiynet-taahiriyne ecmeıyn. Bi rahmetike Yâ erhamerraahımiyn.

Mânâsı: Allâh’ım! Ezelin evvelinden, haşrın ortasından, beka âleminin sonundan itibaren Yaratıklarının nefeslerinin bin katı adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Mevcudatın kılları adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Semavat ve arzda oturanların adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Levh-i Mahfuzdaki ve dualardaki harfler adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Sayılanların ve bilinenlerin adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle; Ey rahmet edenlerin en rahmet edicisi efendimizin zahiri ve batıni kirlerden temiz olan ehli ve ashabının hepsine de rahmetin ile salât eyle.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Salâvat-ı Şerife Getirmenin Fazileti
« Yanıtla #11 : 23 Kasım 2010, 12:05:02 »
Hz. Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) buyurdular ki: Bir gün bana Cenabı Hakk’ın dört büyük meleği Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail ( Aleyhimusselam ) geldiler.

Cebrail  (a.s ) bana dedi ki : ” Ya ResulAllah ! Senin ümmetinden bir kimse sana günde on defa salâvat okursa yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm.”

Mikail ( a.s ) de dedi ki: ” Ben o kula Kevser havuzundan kana kana içiririm.”

İsrafil ( a.s ) dedi ki :”  Ya ResulAllah! O kulun affı için başımı secdeye koyarım, Allahû Teâlâ onu affetmedikçe başımı secdeden kaldırmam.”

Azrail ( a.s ) de: ”  Ya ResulAllah! Sana günde on defa salâvat edenin ruhunu peygamberlerin ruhunu kabz eder gibi kabzederim.” dediler.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) : ” Bu ne büyük lütuf ya Rabbi! Bu ne büyük ihsan Allah’ım! ” buyurdular.

Salâvat-ı Şerife Getirmenin diğer bazı faziletlerinden:

1.   Salâvat, Allahû Teâlâ`nin (mealen) ” Allah ve melekleri Peygamber`e hep salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona çokça salât edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab suresi, ayet 56 ) emrine itaattir.

2.   Salâvat, günahların affedilmesine vesiledir.

3.   Peygamber Efendimiz`e (s.a.v) yakin olmanın en güzel ve en kolay yoludur.

4.   ResulAllah (s.a.v), kendisine salât okuyana mukabelede bulunur.

5.   Her salât getirenin ismi, Peygamber (s.a.v) Efendimize arz edilir.

6.   Salât-u selam okuyan kimse, Allahû Teâlâ ve Resulü`nün muhabbetini diğer muhabbetlere tercih etmiş olduğu için, onun ahlakıyla ahlaklanır.

7.   Allah-u Teâlâ`nın rahmetinin inmesine vesiledir.

8.   Salâvat, unutulan şeyin hatırlanmasına sebep olur.

9.   Salâvat duaların kabulüne vesiledir.

10.   Salâvat, kıyametin o zor gününde arsın gölgesinde gölgelenmeye vesiledir.

Fazilet Takvimi 08.08.2008

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Seyyidü’l İstiğfar ve Salevât-ı Şerîfeler
« Yanıtla #12 : 23 Kasım 2010, 18:45:09 »
... Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) : ” Bu ne büyük lütuf ya Rabbi! Bu ne büyük ihsan Allah’ım! ” buyurdular.

Gerçekten ve şükürler olsun ki, çok çok büyük lutuf ve nimetler içindeyiz. Rabb'im değerlendirebilmeyi nasib etsin inşaAllah!..

Allah c.c. razı olsun Mücteba kardeşim...

Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Seyyidü’l İstiğfar ve Salevât-ı Şerîfeler
« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2010, 01:04:52 »
Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

مَنْ صَلَّى عَلَىَّ كلَّ يَوْمٍ خَمْسَمِأةٍ لَمْ يَفْتَقِرْ اَبَداً

"Kim benim üzerime günde beş yüz (500) defa salâvat okursa, o kişi ebediyen fakirlik yüzü görmez."
(Hazinetü'l-Esrâr, s. 178)

"Salâvat okuyan kişinin rızkı ve bereketi çoğalır."
(Hazînetü'l-Esrâr, s. 189)

Salâvat-ı şerifeler, rızkın anahtarlarıdır.

Salâvat-ı Şerifeyi çok okuyanların etrafında kapalı kapı kalmaz...

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Seyyidü’l İstiğfar ve Salevât-ı Şerîfeler
« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2010, 02:14:29 »
huda razı olsun.