Gönderen Konu: Çalışmayan anneye Almanya’dan maaş  (Okunma sayısı 1864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı recep67

  • okur
  • *
  • İleti: 91
  • Sadakat Forum
Çalışmayan anneye Almanya’dan maaş
« : 03 Temmuz 2014, 20:05:01 »

 Çalışmayan anneye Almanya’dan maaş

   

Almanya’daki yeni Emeklilik Yasası bir zamanlar Almanya’da yaşayıp Türkiye’ye dönen annelere emekli aylığı alma hakkı tanıyor. Şartları yerine getiren annelere iki çocuk için 120, üç çocuk içinse 170 Euro ödenecek.
Almanya'da Emeklilik Yasası'nda yapılan değişiklik, Almanya'da çocuk dünyaya getiren ve hiç çalışmayan annelere de emeklilik hakkı tanıyor. Bu haktan, zamanında Almanya'da çalışıp prim iadesi alan kadınlar da yararlanabilecek. Buna göre Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapan kadınlar, doğurduğu çocuk sayısına göre maaş alacak. Örneğin sadece 1 yıl çalışması olan, ama 1992 öncesi iki çocuk doğuran bir kadın, emekli olabilecek.
3 ÇOCUĞU OLANA MAAŞ
Almanya'da emekli olabilmek için en az 5 yıl prim ödenme şartı var. Yeni yasa, 1992 yılından önce dünyaya gelen çocuk başına 2 yıl prim ödenmesini öngördüğünden, 3 çocuk sahibi kadınlar doğrudan emeklilik hakkını elde edecek. Yani hiç çalışmayan bir anne, çocukları sayesinde emekli olabilecek. Eğer yıllar önce Türkiye'ye kesin dönüş yaptıysanız, buna rağmen emekli aylığı alma hakkına sahipsiniz. Zamanında Almanya'da çok kısa süreler de olsa çalışan annelerin işi daha kolay. 5 yıldan az bir süre çalıştığı için emeklilik hakkını elde edemeyen anneler, şimdi çocuk yetiştirme süresi ile bu hakka kavuşacak.
HANGİ DURUMDA AYLIK ALINIR?
ALMANYA'DAKİ GEREKEN SİGORTA SÜRESİ ÇOCUK SAYISI

HİÇ YOK 3
1 YIL 2
2 YIL 2
3 YIL 1
4 YIL 1

YILLAR ÖNEMLİ
Almanya'da 1992 öncesi Almanya'da dünyaya gelen çocuklar için 1, 1992 sonrası çocuklar içinse 3 yıl emeklilik primi ödeniyor. Yeni yasaya göre 1992 öncesi dünyaya gelen çocuklar için 1 yerine 2 yıl prim ödenecek. Bu da özellikle Türk annelerine yarayacak. Örneğin sadece 1 yıl çalışması olan, ama 1992 öncesi iki çocuk doğuran bir kadın, emekli olabilmek ve aylık alabilmek için yeterli süreye sahip olacak
 alinti
Sabah gazetesi
ÖĞRENİLMESİ GEREKEN İLK DİL TATLI DİLDİR...