Gönderen Konu: Afrika’da Sağlıklı Sünnet Organizasyonu (Diversity Derneği)  (Okunma sayısı 1934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Afrika’da Sağlıklı Sünnet Organizasyonu (Diversity Derneği)Diversity Farklılık Derneği 2016 sağlık projelerinden olan sünnet organizasyonlarından ilki, Afrika’nın küçük ama büyük bakışlı insanlarının ülkesi Benin de 15-21 Şubat 2016’da gerçekleştirildi.
Organizasyon, Türkiye’den gönüllü doktor ve sağlıkçılar ile Benin’deki dernek temsilcilerinin desteğiyle 25 kişilik bir ekiple yapıldı. Halkın yoğun ilgisiyle sonucu 1130 çocuk sünnet edildi.
Hayırseverlerin desteğiyle düzenlenen organizasyonda yerel tekniklerle adeta kâbusa dönüşen sünnetlerin  uzman ekibimiz  sayesinde desteğiyle daha önce olduğu gibi eğlenceye dönüştürüldü.Hastanelerde çok pahalı yerel tekniklerle sakıncalı

Eşinin işsiz olduğunu belirten Benin’li bir hanımefendi başka seçeneği olmadığını, çocuğunu hastanede sünnet ettirmenin çok pahalı olduğunu söyledi. Bir ebeveyn çocuğunu sünnet ettirmek için 10.000 FCA ödemek zorunda bu da 20 dolar demek oluyor. Ayda 10 Dolar geliri olan aileler düşünüldüğünde hastanede sünnet ettirmek imkansız hale geliyor.
Geleneksel tekniklerle sünnet ise hijyenik ortamlardan oldukça uzak ve çocuklara fazlasıyla acı vermenin yanında ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.


25 Kişilik ekip yoğun talebe cevap vermekte zorlandı.

Afrika Benin’de bir yetimhanesi ve kalıcı temsilcileri bulunan Diversity Farklılık Derneği 25 kişilik ekibiyle beklentileri aşan yoğun taleple karşılaştı. Sabah 06:00’da 300 kişilik sıra oluşunca Afrika’da sünnet ihtiyacının boyutunu daha net görülmüş oldu. Organizasyonun ücretsiz oluşu ve uzman ekibin oldukça titiz çalışmaları organizasyona olan ilgiyi arttırdı.
Hem eğitim verildi, hem de kardeşlik eli uzatıldı

Uzak coğrafyalardan gelen kardeş elinin sonucu düzenlenen Sünnet Organizasyonunda Benin’li insanlar Sünnet’in modern tekniklerle kolayca yapılabileceğini tecrübe ederken Hayırseverlere karşılıksız desteklerinden ötürü duacı oldular.
Diversity Farklılık Derneği Sağlık Projelerinden olan Sünnet Organizasyonlarına 2016 yılı boyunca Afrika’nın diğer ihtiyaç sahibi ülkelerinde de devam edecektir.


http://www.diversitydernegi.org/afrikada-saglikli-sunnet-organizasyonu/