Gönderen Konu: Afrika’da Kurban (Diversity Farklılık Derneği 2016)  (Okunma sayısı 2377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Afrika’da Kurban (Diversity Farklılık Derneği 2016)

Afrika’da Kurban Organizasyonları

Afrika’da özellikle kırsal kesimlerde ihtiyaç sahibi insanlar bulunmaktadır. Kurban ibadeti için vekaletleri alınan kurbanların kesimleriyle alakalı hassasiyetler vardır. Vekaletin alınmasından kurbanın kesildi bilgisinin kurban sahibine ulaştırılmasına kadar her ayrıntı derneğimizin 10 yılı aşkın tecrübesi bulunan ekibiyle gerçekleştirilmektedir. Diversity Farklılık Derneği temsilcileri 2016 yılında Afrika’nın 38 ülkesinde hazırlıklarına başladı.

Kurbanlıkların Hazırlıkları

Kurban kayıtları, internet sitemizden veya derneğimizi arayarak yapılır ve vekaletler sözlü olarak dernek merkezimizde oluşturulan kurban ekibimiz tarafından son derece dikkatli bir şekilde alınır.  Kurban sahibinin niyetine ve kurbanın türüne göre bilgiler, vekaleten organizasyon yapılacak ülkeye gönderilir.

Hayırseverlerin emanet ettikleri kurbanlıklar için 1 Ay önceden bölge ülkelerindeki daimi temsilci ve üyelerimiz hayvanların belirlenmesi için en uygun hayvanların olduğu bölgelere giderler. Kurbanlıklar tüm hassasiyetler gözetilerek işaretlenir ve Kurban Bayramından bir kaç gün önce getirileceği yer ile ilgili anlaşılır. Kurban bayramında oluşabilecek talep ve sahada yaşanabilecek aksaklıklar gözetilerek toplanan bağışlardan fazla sayıda kurbanlık hazırlanır. Hazırlanan kurbanlıklar için ihtiyaç sahibi köylerde köyler bizzat ziyaret edilip ihtiyaç yerinde tespit edilerek belirlenir.

Kurban kesimi yapılacak bölgeler ve köyler belirlendikten sonra her bölgede kurbanları kendi ekibimiz kesmek üzere gerekli araç ve gereçler hazırlanır. Kurbanlıklar belirlendikten sonraki en önemli iş işaretlenen kurbanlıkların belirlenen bölgelere intikalinin sağlanmasıdır. Bu aşamada güvenilir ve transfer yapılabilecek seviyede araçlar ile anlaşılır. Yıl boyunca bölgede görev yapan temsilcilerimiz tecrübeleriyle kendilerine emanet edilen kurbanlıkları en doğru şekilde yerine ulaştırırlar.Kurbanların Kesimi ve Dağıtımı

Kurban Bayramı sabahından itibaren Derneğimizin sahadaki daimi temsilcileri ve Türkiye’den giden gönüllülerimiz  kurban kesimi yapılacak bölgelerde namazlarını eda edip kurbanlıklar ile ilgili son denetimi yaptıktan sonra İslami usullere uygun olarak kurban kesimine başlarlar. Her köydeki aile fertleri ve kabile reisleri ile kendi dillerinde konuşularak kurbanların Müslüman kardeşlerinden gelen bir hediye olduğu iletilir. Kurbanlar kesilip evlere eşit şekilde dağıtılmadan görevlilerimiz yerlerinden ayrılmazlar. Tüm ayrıntılarına dikkat edilerek yapılan kurban kesimleri kurbanın ilk 3 günü devam eder.

Kurban emanetleri vekaletleri uyarınca, sahipleri niyetine kesilip dağıtıldıktan sonra şehir merkezlerine vazifelerini yerine getirmenin rahatlığı ve günlerce yollarda ve köylerde olmanın verdiği tatlı yorgunlukla dönülür.

Kurbanlarla İlgili Bilgilendirme

Artık kurban sahiplerine kurbanlarının kesildiği bilgisi verilme vaktidir. Kurbanını Afrika’lı kardeşleriyle paylaşan hayırseverlere kurbanlarının hangi ülkede kesildiğine dair bilgilendirme yapılır.

Geride kalan Afrika insanının duası ve çocukların belki de ilk defa et yiyebilmesinin sevinci olur. Nice yetimin mutluluğuna vesile olan ve kurbanlarını bayram olan müslümanların duası semaya yükselirken bundan nasiplenen hayırseverlerin gönül rahatlığıdır.


Bir Kurban bedeli 300 TL / 100 USD'dir.

İnternet Sitemizden Online bağış yoluyla Afrika’ya kurbanlarınızı gönderebilirsiniz.

Derneğimizin hesap numaralarına havale ve eft yoluyla kurban bedelini yatırıp derneğimizi arayıp vekalet vererek kurbanlarınızı gönderebilirsiniz.

Dernek binamıza gelip kurbanlarınızı makbuz karşılığı teslim edebilirsiniz.

http://www.diversitydernegi.org/bagis/kurban/


Küçükbaş Kurban: 100$ = 300 TL
Büyükbaş Kurban: 700$ = 2.100 TL
Deve Kurbanı: 1.000$ = 3.000 TL

http://www.diversitydernegi.org/bagis/kurban/


Kurban kuraklıktan çatlamış toprağa rahmete vesile olur; toprak yeşermeye başlar.


Diversity Farklılık Derneği | 16 Temmuz 2016 Haberler, Köşe Yazıları | http://www.diversitydernegi.org/afrikada-kurban/