Gönderen Konu: 21 Hoca Nasihati  (Okunma sayısı 3310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tesniye

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 391
  • Nişan aldık yıldızları..
21 Hoca Nasihati
« : 09 Şubat 2012, 14:59:08 »

1.   Tanışmada ilk intiba,okulda ilk ders önemlidir.Örenci ilk derste öğretmeni tanımaya çalışır.Eğitimci olarak temel prensipleriniilk derste sınıfta paylaşabilirsin.Bunu yaparken kafa karıştırmamalısın ve ayrıntıya girmemelisin.
   
      
2.   Öğretmen liderdir.Sınıfta liderliğini ilan etmen gayet doğaldır.Bütün dikkatleri topladığında ise mütevazı bir şekilde dersine devam edebilmelidir. Sakın kafandaki yedi deliği, dünyanın yedi harikası sanma.
   
      
   
3.   "Sizi bütün beynimle seviyorum" demek sınıfta dikkatleri toplar. Ama öğrencide bilir ki insanoglu beyninin tamamını kullanamaz. Bu konuda klasik davranmak, "sizi bütün kalbimle sdeviyorum" demek en iyisidir.Çünkü iltişim ve telepati,empati,sempati…bütün pati'lerbeyinle değil kalple ilgilidir.
      
         
4.   Dersin daha başından bazı şeyler senin istediğin gibi gitmeyebilir.Başına bir kere "kağıttan uçak" kondu diye sınıfa küsme.Sıra dışı olmak güzeldir ve sıranın üstüne çıkmak sıra dışı olmak değildir.
   
      
5.   Teşhis koymak bir hastalıktır, bir öğretmen hastalığı."Bu hiperaktif,şu depresif,beriki madde bağımlısı,öteki mutlaka şiddet görüyor…" diye kestirip atıyorsan, kesin değil ama büyük ihtimalle bunlardan birisi sende olabilir(?)…
   
         
6.   Teknolojiyi adam gibi kullanmasını öğren, hatta öğrencilerin gibi.. Çünkü yakında beyinlere çip yerleştirip bilgileri oraya yükleyecekler ve sen de"çipçilik" yapmak zorunda kalacaksın… Affedersin, "Kargacık burgacık yazıları okumaya alıştım,aczacı kalfasıda olurum." diyorsan sen bilirsin.
   
         
7.   Seni ençok güldüren öğrenciler,aynı zamanda en fazla kıranlar, kızdıranlardır.Sen öyle olma, dengeni koru:Dersinde gülümsensin, ama kahkaha atılmasın; kızgınlığını ifade et fakat bağırma.Unutma,"Öfkeliyken uygulanan cezalar, hatanın tamiri için değil, intikam almak için verili... iyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır... Ciddiyetin fazlası nefret doğurur,merhametin fazlası otoriteyi azaltır... Şiddet göstermeksizin kuvvetli, zayıflık belirtmeksizin yumuşak olmalısın."
   

      
8.   Öğrenci kapıyı çarpıp çıktığında bunu doğal karşıla,sakin olmaya çalış.Bir problem var bunu bir yere not et ama şimdi düşün "hani çocukların gibi seviyordun ya onları!"
   
   
9.   Kitabını, defterini evde unutana "Kendini niye unutmadın?" deme. Öğrencilik günlerini hatırla; bu tür laflar seni ne çok rahatsız ediyordu, değil mi? Dersine verdiğin emek onların defterlerine kadar sızarsa onları unutmazlar. 
   
   
10.   Boş derslerde boş duranlara kızmadan önce bir düşün: Gerçekten onlara tekrar etmeye değecek şeyler öğrettin mi?
   
   
11.   İletişimi bilmiyorsan problem çözmede değil problem çıkarmada ustasındır, hatta problem sen olabilirsin. Temel iletişim becerilerin geliştir. Bu basittir, ama kolay değildir.Bir şey söylemeden önce, karşındaki ne diyor ona bak. Yoksa moral vereyim derken moral bozarsın.

   
12.   Öğrencilerinin karşısında değil,yanında ol. Aralarına karış;bak bakalım dünya oradan nasıl görünüyor.
   
   
13.   Ödev yapmayıncada olağanüstü bahaneler uyduran çocuklara niye "bana masal anlatma!" diyorsun. Sende çocuktun, "Bana masal anlatsana!" diye ağlıyordun. Öğretmen olunca niye değiştin? Bir iki defa pekala fedakarlık göstererek ödevleri o öğrenciyle beraber de yapabilirsin.
   
   
      
14.   Öğretmensen kesin insansındır. Öyleyse herkes hatasından ders alırken sen dersinde hata yapabilirsin… Hata yaptığında "Hocam,yanlış yazdınız!"diyen öğrenciye "Aferin size. Zaten bende sizi denemek için mahsustan yapmıştım." dediğinde çok zavallı görünüyorsun, haberin olsun.
   
      
15.   Sen hep öğretmen kalacaksın belki. Karşındakilerse potansiyel doktorlar,aşcılar,avulatlar,çaycılar…Öğrencilerine iyi davran; tabii çay bahçesinde önüne konan kahvenin köpüğünden şüphelenmek, berberde yanağında gezinen usturadan ürkmek istemiyorsan…
   
      
16.   Sokakta seni görmezden gelmelerini istemiyorsan, sınıfta öğrencilerini görmezden gelme.
   
   
17.   "Bir öğretmen için en kötü olay, öğrencilerinin ömür boyu kendisinin yanında kalmasıdır." Onları her anlamda hayata hazırla. Elinden geleni yaptıktan sonra koy elini vicdanına; için rahatsa işinde tamamdır.
   
      
18.   Okumanın zevkinden söz etmekten daha tesirlisi, elinde her hafta farklı bir kitap tşımandır. Öğrencilerine okumayı, çalışmayı, yorulmayı, terlemeyi sevdir.
   
   
19.   Öyle ders işleki öğrencilerin çıktıkları dersten dersler çıkarsınlar.
   
20.   Ve tatiller senin için büyük nimettir. Tatilinin katili olma, onu süresiz tatilr çıkar.Her fırsatta kendini yenile ve geliştir.
   
   
21.   Tebeşir tozunun kutsallığına gelince… Tebeşir tozu, sadece tozdur aslında. Onun kutsallığı,tebeşiri tutan parmağa ve tozu yutan gırtlağa göre değişir. Bu yüzden tertemiz olsun elin, dilin…

   

İnsan ve Hayat Derrgisinden
   
   
   
Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde ardında sen ben dedikodusu var amma.
Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben..
<< Lüzumsuz Konular Atlası >>