Gönderen Konu: 50 yıl sonra yeniden gurbet yolunda  (Okunma sayısı 1702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi
50 yıl sonra yeniden gurbet yolunda
« : 27 Ekim 2011, 00:43:27 »

50 yıl sonra yeniden gurbet yolunda...

Bir iş ve yeni bir hayat için 1961 yılından itibaren Almanya'ya göç eden Türk işçilerin umut yolculuğu, TRT Türk'ün organizasyonuyla 50 yıl sonra yeniden canlandı. Sirkeci Garı'ndan ''Almanya treni'' ile nostaljik yolculuğa çıkan gurbetçiler, bu kez sevinç gözyaşlarıyla Almanya'ya gitti.

TRT Türk'ün, Türkiye-Federal Almanya İşgücü Anlaşması'nın 50. yılı dolayısıyla hayata geçirdiği ''Almanya Treni'' projesi kapsamında Sirkeci Garı'nda uğurlama töreni düzenlendi.

''Orada yabancı, burada Alamancı'' diye adlandırılan gurbetçiler, 50 yıllık Almanya serüvenlerini AA muhabirine değerlendirdi.

76 yaşındaki İbrahim Yorgun, 1961 yılında Almanya'ya giden ilk ekipte yer aldığını ifade ederek, ''Biz Almanya'da yetimdik. Bizimle ilgili bir bakanlık bile yoktu. 50 yıl sonra bizi hatırladıkları için çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Kendisinden önce giden ağabeyi aracılığıyla Almanya serüveninin başladığını anlatan Yorgun, bu ülkede bir firmada işe girdiğini ve kendisine yeni bir hayat kurduğunu söyledi.

Konuşurken gözyaşlarını tutamayan Yorgun, hala Almanya'nın Frankfurt kentinde ailesiyle birlikte yaşamaya devam ettiğini dile getirerek, ''Daha önce 3 kez, kara trene binme fırsatı buldum. Sonraki yolculuklarımı hep uçakla yaptım. Ama bugün yapacağım yolculuk farklı bir anlam taşıyor. Eski günleri hatırlama fırsatı bulacağım. Bu nedenle çok duygulanıyorum, gözyaşlarımı tutamıyorum'' diye konuştu.

1969 yılında Almanya'ya giden ilk işçilerden Dursun Selvi, bu yolculukla adeta geçmişe gittiğini belirterek, duygularını, ''Trende 1500 kişiydik. Münih'te indik. Ben oradan başka bir trene binerek, Almanya'nın farklı bir kentine gittim. Mesleğim marangozluktu. Aynı heyecanı bugün yine hissediyorum. O gün ilk kez trene binmiştim. Daha sonra Türkiye'ye hep otomobille gidip geldik. Yıllar sonra tekrar trene binmenin heyecanı içindeyim. O zaman kara trenle gitmiştim, şimdi her şey daha modern oldu'' sözleriyle ifade etti.

-''Gençtik, şimdi yaşlandık''-

Almanya'ya 1964'te giden Salih Top ise bu yolculukla, eski anılarının canlanacağını dile getirerek, ''İlk yolculuğa çıktığımızda tabii ki gençtik, şimdi yaşlandık. O zaman daha farklıydı. Şimdi ise daha farklı. Almanya'ya ilk gittiğimde alışamadım, çok zorluklar çektim. Hayat, orada şimdiki gibi değildi. Ama zamanla alıştık. 5 yıllığına gitmiştim, 38 sene bir firmada çalıştım ve emekli oldum. Hayatımdan şimdi memnunum. Çünkü Almanya'da hayatı, insanlığı, insan haklarını öğrendim. Eski günleri hatırlatanlara çok teşekkür ederim'' dedi.

Babası Almanya'ya ilk göç edenler arasında yer alan 67 yaşındaki Beatris Mısır da duygularını şöyle dile getirdi:

''Babam Almanya'da bir firmada iş bulduktan 6 ay sonra ailesini de yanına aldı. O günden beri Almanya'da ikamet ediyoruz. Ben de orada bir hayat kurdum, orada emekli oldum. Her yılın 6 ayını Türkiye'de geçiriyorum. Ailem hala orada. Almanya, aileme ve bana bir hayat verdi. Rahmetli babamı buradan yolcu etmiştik, bu yolculukla eski hatıraları yaşamak istiyorum.''

-Yolcular, 30 Ekim'de Münih Garı'nda karşılanacak-

Türkiye-Federal Almanya arasında imzalanan İşgücü Değişim Anlaşması kapsamında, ilk kez 1961 yılında Sirkeci'den Münih'e kalkan ''Almanya treni'', TRT Türk'ün organizasyonuyla 50 yıl sonra yeniden yola çıktı.

Yolculuk, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Goethe Enstitüsü, Başbakanlığa bağlı Tanıtma Fonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Münih Belediyesi, Çaykur ve Türk Telekom'un katkısıyla gerçekleşti.

''Almanya Treni'', Bulgaristan'ın Plovdiv, Sırbistan'ın Belgrad, Hırvatistan'ın Zagreb ve Avusturya'nın Salzburg kentlerinde duracak ve buralarda birer gece konaklanacak.

Tren, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Salzburg'a gelecek. Konuklar, Salzburg'daki Türkiye Başkonsolosluğunun, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla vereceği resepsiyona katılacak.

Almanya treni, 30 Ekim'de Salzburg Tren İstasyonu'ndan, iki ülke bakan ve yöneticilerinin de katılacağı törenle, Münih'e uğurlanacak. Münih'te düzenlenecek törende de konuşmalar yapılacak, 40 yıl önce seyahat edenlerden bazıları anılarını anlatacak ve konser verilecek.

Törende, daha sonra iki ülkenin yetkilileri, 50 yıl önceki seyahatin anısına hazırlanan anı plaketini kaideye çakacak. Münih Garı'nda düzenlenecek tören hem Alman BR Televizyonu hem de TRT Türk tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Trenin yola çıkış anından başlayarak, son durağa kadar tüm etkinlikler, aktüel kameralarla çekilerek, belgesel film haline getirilecek.

Tren yolculuğu sırasında, TRT korosundan sanatçılar, Almanya üzerine yazılan şarkıları seslendirecek.


37 sene öncede ben gelmistim trenle 3 gün 3 gece