Gönderen Konu: Alkatraz Hapisanesi’nden kaçış yok!  (Okunma sayısı 9667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Alkatraz Hapisanesi’nden kaçış yok!
« : 13 Kasım 2008, 20:01:22 »


 
1962 yılı haziran ayının ilk günlerinde San Francisco sahilinde insanlar güneşin tadını çıkarıp soğuk içeceklerini yudumlarken, kıyıdan sadece 2 km uzakta Alkatraz Hapisanesi’nin azılı suçlularından kurnaz Frank Morris ve  çılgın kardeşler Clarence ve John Anglin, birkaç gün sonra gerçekleştirecekleri kaçışın son hesaplarını yapıyordu.
 
11 Haziran gecesi üç azılı mahkum hücrelerinden açtıkları delikle çatıya tırmanıp ısıtma borularından aşağıya inerek kayalıklara ulaştı. Yağmurluklardan yaptıkları botla suya inerek, bir daha  hiç görülmemek üzere Alkatraz’a veda etti. Kaçması imkansız denilen hapishaneden, sıradışı bir kaçış gerçekleştiren üç mahkumun hikayesi birçok filme konu oldu. ‘Kaçış yok’ denilen Alkatraz Hapisanesi’ni Zaman olarak sizler için gezdik.

Alkatraz adası, dünyanın en güzel şehirleri listesinde üst sıralarda yeralan ve şehri gezen her Türk’ün, İstanbul’a benzettiği San Francisco sahilinden sadece 2 km uzakta. Azılı mahkumları ve anıtsal görüntüsü ile San Francisco körfezinin ününe ün katan bu hapisane, yaklaşık 150 yıllık tarihiyle her yıl neredeyse 1,5 milyon turisti kendine çekiyor. 33 numaralı iskeleden kalkan vapurla 10 dakikalık bir yolculukla ulaşılan ada, 1800’lü yıllarda  adada yoğun olarak yaşayan pelikanlardan adını almış. 9 hektar büyüklüğündeki Alkatraz (Pelikan) adası; Amerika’nın en popüler turistik mekanları arasında sayılıyor.

Al Capone’u ağırladı

Hiçbir zaman tam kapasite kullanılmaya Alkatraz, 1934 yılında hapisaneye dönüştürüldükten sonra dönemin birçok ünlü suçlusunu ağırladı. Bu suçlular arasında dönemin en ünlü  mafya babası Al Capone da vardı. Sayısız suça karışmasına rağmen vergi kaçakçılığından  cezaevine giren Al Capone, 11 yıl Alkatraz’da gün doldurdu. Çok sert bir mizaca sahip olmasına rağmen, Alkatraz hapisanesindeki zor hayat şartlarının,  gözünü kırpmadan adam öldüren Al Capone’u bile yumuşattığı söylenenler arasında. Alkatraz hapisanesinde gün dolduran diğer ünlüleri arasında (Makineli Tüfek) George Kelly, (Kuş Adam) Robert Stroud, (Bonnie ve Clyde’nin şoförü) Floyd Hamilton ve (Ürpertici) Alvin Karpis gibi ünlüler de var.

Federal hapisane olarak kullanıldığı 30 yıl boyunca 14  kaçış denemesi yapılan hapisane, son dönemde turistlerin en gözde mekanı. Her gün 10 bine yakın ziyaretçi tarafından gezilen hapisanede elektronik bir rehber size eşlik ediyor. Eski suçluların anlattığı ses kaydında  geçmişi yeniden  duymak mümkün. Şehrin sesini duyacak kadar yakın fakat onu göremeyecek bir şekilde tutsak olmak Alkatraz’ın en büyük işkencesi. Mahkumlar, Alkatraz’a getirildiğinde hapisanenin çok basit kuralları olduğu söylenirken; yemek, giyinme ve uyuma dışındaki her unsurun bir ayrıcalık olduğu söylenirmiş.

Cezaevindeki kitaplıktan yararlanabilmek için bile enaz 5 yıl sorun çıkarmamış bir mahkum olmak gerekiyormuş. Bugün, koridorlarında binlerce turistin dolaştığı hapisanedeki hayat şartları, insanı hayrete düşürecek nitelikte. Bir kişinin bile yaşamakta zorlanacağı küçük hücrede; bir yatak, lavabo ve alafranga bir tuvalet bulunuyor. Güneşi görmenin  imkansız olduğu  hücrelerde sürekli bir küf kokusu var. Üç ayrı koridorda 300 hücrenin bulunduğu hapisanede suçluların adı bile yok. Her suçlu için verilen bir numara var. Hapisanenin en ilgi çeken yeri, 1962 yılında kaçan 3 mahkumun hücreleri. Mahkumların nasıl kaçtıklarını anlatan bilgi notları ve muhafaza edilen hücreler, hapisaneyi ziyarete gelenlerin sürekli olarak ilgisini çekiyor. Herşey de olduğu gibi Amerikalılar, eski bir hapisaneyi de  pazarlamayı iyi biliyor. Alkatraz adasına kurulan hediyelik eşya dükkanında ada ile ilgili çekilen filmlerden, suçluların kullandığı Alkatraz armalı çatal, kaşık ve bardaklara kadar herşeyi bulmak mümkün.

1962 yılında gerçekleştirilen kaçış denemesi, Alkatraz’dan gerçekleştirilen son kaçış girişimi. Kaçışı gerçekleştiren üç mahkumun yakalanmamış olması ve yüksek maliyetler hapisanenin kapanmasına neden oldu. Alkatraz kapatıldıktan çok kısa bir süre sonra tarihin en entresan işgallerinden birine de ev sahipliği yaptı. Adayı işgal eden bir grup Kızılderili, 1971 yılına kadar ada hakimiyetlerini sürdürdü. İşgalin ilk dönemlerinde halktan destek alan bu küçük gurup, yaklaşık 3 yıl Alkatraz’da yaşadı. Kızılderili grup, kendilerine verilen destek azalınca  güvenlik görevlilerinin operasyonu ile adadan çıkarıldı.

Alkatraz adası hakkında birkaç not:

Alkatraz adası üzerideki deniz feneri, Amerika’nın Pasifik Okyanusu kıyılarındaki ilk fener ve 1854’ten buyana kullanılıyor.

30 yıl boyunca hapisanede hiçbir idam olayı gerçekleşmedi fakat 5 intihar ve 8 öldürma olayı yaşandı.

Her mahkum ortalama 10 yıl Alkatraz’da kaldı. Haklarında artık topluma  zarar vermeyecekleri karar verilenler serbest bırakıldı.

Alkatraz’da hiç kadın mahkum ya da güvenlik görevlisi kalmadı.

 
 
Mehmet Demirci 
San Francisco 

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3890
  • Herkonudan.com
Ynt: Alkatraz Hapisanesi’nden kaçış yok!
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2008, 03:52:42 »
Bence kacmak ısteyen yıne bı sekılde yolunu bulur za1))
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı duha

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 5144
 • ѕησωƒℓαкє
Ynt: Alkatraz Hapisanesi’nden kaçış yok!
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2008, 03:55:26 »
tekne yoluya kaçardım kaçmak isteyen gene kaçar  s4)) m2))
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2010, 02:20:55 Gönderen: Tuğra »
söz Hayâtî'dir; İnanç taşıyoruz.....

[/center]

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6606
Ynt: Alkatraz Hapisanesi’nden kaçış yok!
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2010, 02:22:33 »
Bence kacmak ısteyen yıne bı sekılde yolunu bulur za1))
〰〰〰〰🐠