Gönderen Konu: Allah dostlarına hakaretin bedeli  (Okunma sayısı 5557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Miftahulkuluub

  • Administrator
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 1959
    • http://www.sadakat.net
Allah dostlarına hakaretin bedeli
« : 30 Mart 2014, 01:37:46 »

Her insan, Allah’ın mahluku olmakla değerlidir. Kendinden haberi olmayan, niçin yaratıldığını bilmeyen, nefsine, hevasına kul olmuş insana dahi verilen değer, yaratanından dolayıdır.

“Allah’tan başkasına yalvaranlara, tapanlara sebbedip (sövüp, hakaret edip) de cahillikle atılarak Allah’a sebbetmelerine sebep olmayın.”(En’am 108)” ayet-i kerimesi bu hakikati ortaya çıkarır.
 
Küfrü, batılı hakir göstermek, küfür ve küfür alametlerini ortadan kaldırmak için çalışmak, İslam’ın yüceltilmesi demektir. Bununla beraber bir putpereste dahi olsa “Kahrolsun taptıkların” gibi, hitaplarla hakaret etmek, Allah’ımıza hakaret etmelerine sebep olabileceğinden dolayı yasaklanmıştır.

Ehl-i küfre bu muamele reva görülmezken, Müslümanlar, ehl-i sünnet vel cemaat inancında olan cemaatler, alimler, müctehitler ve Allah dostları hakkında yapılan hakaretler, onlar hakkında neşredilen yalan-yanlış karalamalar hangi ölçüye sığar acaba!

Bir hadis-i şerifte: “Rasülüllah (s.a.v) efendimiz hazretleri insanların her birini, ona mahsus yeri ne ise ona indirmemiz için bize emir buyurdular” ifadesi geçmektedir. 

Yani herkesin değer ve kıymeti ne miktar ise, ona göre kendisine riayet edilmesi, aşırıya gitmekten de, hafife almaktan da kaçınılması gerektiği beyan buyrulmaktadır. 
Hz. Ali (R.A)’ın:  “Kim, insanları kendine mahsus kıymet ve değeriyle değerlendirirse, kendinden sıkıntı ve meşakkati kaldırmış olur” sözleri de bu manadadır.

İftira en büyük günahlardandır. “Her kim bir şahsın berî olduğu kelamı, onu dünyada küçük düşürmek için insanlar arasında yaymaya çalışırsa, Cenab-ı Hak sözünü isbat edinceye kadar onu cehennemde hapseder.”

   “Her kim bir müminde bulunmayan şeyleri insanlar arasında konuşursa Allah azımüşşan onu, Cehennem ehhinin (kendilerinden çıkan) pislikleri içinde iskan eder, taki söylediği sözlerden çıka, halbuki çıkıcı değildir”
hadis-i şerifleri bu günahın çirkinliğini ve cezasının ağırlığını ifade etmektedir.

İnsanların herhangi birisi için, kendisine layık olmayan sözleri konuşmanın neticesi böyle kötü olursa, haklarında: “Dikkat edin, muhakkak Allah’ın evliyası onlar üzerine bir korku yoktur, Onlar mahzun olmayacaklardır.”(Yunus 62) buyrulan Evliya-i Kiram hezeratı için, iftiranın netice vereceği şiddetli azabı takdir etmek, çok zor değildir.
Cenab-ı Hak Musa A.S’a şöyle vahyetmiştir: “Ey Musa! Her kim benim bir veli kuluma ihanet ederse, benimle muharebeye kalkışmış sayılır ve bana düşmanlıkla nefsini helake sürüklemiş olur. Ben evliya kullarıma yardımımı süratlendiririm. Benimle muharebeye kıyam edenler dayanabileceklerini mi zannederler? Heyhat, ben dünyada-ukbada velilerimin öcünü bizzat alırım. Onlara olan yardımımı kimseye havale etmem.
   Sahih-i Buhari’de kaydedilen şu hadis-i kudsî bu hakikati haykırır: “Kim benim için bir veli kuluma düşmanlık ederse, ona harb ilan ederim.”

Kaynak: Mevahibürrahman
İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."