Gönderen Konu: Alman Meclisi yabancı diplomalarla ilgili yasayı onayladı  (Okunma sayısı 1426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi

Alman Meclisi yabancı diplomalarla ilgili yasayı onayladı

Almanya'da sayıları yüz binlerle zikredilen göçmenleri ilgilendiren yasa Alman Meclisi tarafından onaylandı. Yabancı ülkelerde alınan meslek eğitimi ve yüksekokul diplomalarının daha kolay ve hızlı tanınmasını düzenleyen yasanın önümüzdeki yılın başından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yasaya göre diplomaların tanınma işlemi en fazla üç ay sürecek, bir eyalette tanınan diploma ülke genelinde tanınmış olacak. Muhalefet partileri yasayı doğru ancak yetersiz bir adım olarak değerlendirdi.

Federal Başbakanı Annette Schavan'ın bu yılın başında müjdesini verdiği 'yabancı ülkelerde alınan meslek eğitimi ve yüksekokul diplomalarının daha kolay tanınması' yasa taslağı nihayet Federal Meclis'te oylandı. Hükümetteki Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Partili milletvekillerinin oyları ile meclisten geçen yasa söz konusu diplomaların daha hızlı ve daha kolay tanınmasını öngörüyor. Yasa, yaklaşık 500 civarındaki mesleği kapsamasına rağmen öğretmenlik gibi bazı meslekleri içermiyor. Bundan dolayı bu yasa eyaletler düzeyinde yeni düzenlemeler gerektiriyor.

Federal Hükümetin Göç ve Uyum Sorumlusu Maria Böhmer, meclis bu yasayı onaylamakla uyum politikaları açısından çok önemli bir adıma imza attığına dikkat çekti. "Yıllardır yabancı diplomaların daha kolay tanınması için yoğun çaba sarf ediyorum. Nihayet 2009 yılının yazında gündeme getirdiğim yasa meclisten geçmiş oldu." diyen Böhmer, bu yasadan 300 bin vasıflı göçmenin yararlanabileceğine dikkat çekti. Böhmer, "Alman hükümeti kabul ettiği bu yasa ile göçmenlere hak ettiği değeri vermiş oldu." diyerek, bu yasa sayesinde yabancı ülkelerdeki vasıflı elemanların Almanya'yı tercih etmeleri için önemli unsur olacağını savundu.

Hür Demokrat Parti Federal Milletvekili Serkan Tören ise Cihan'a yaptığı açıklamada, "Diplomaların kolay tanınması için altyapıyı sunduk, şimdi sıra eyaletlerde. Sosyal Demokratların hükümette olduğu 11 yılda bir türlü yapamadığı bu işi biz iki yılda başardık." dedi.

Muhalefet partililer ise yasayı 'doğru adım' olarak değerlendirmesine rağmen yetersiz buluyor. Federal Meclis'teki oylamada Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti ise çekimser kalırken, Yeşiller yasa tasarısını reddetti. SPD Federal Meclis Grubu Eğitim Politikaları Sözcüsü Swen Schulz daha önce yasanın eksik yönlerini dile getirmiş, yasanın yabancı diploma sahiplerin gerçekten iş bulmaları için destek ve yardımlar öngörmediğine dikkat çekmişti.

Araştırma ve Göç Vakfı (SVR) Başkanı Prof. Dr. Klaus Bade yaptığı yazılı açıklamada yasanın doğru, ama yetersiz adım olduğunu belirtti. Bade, "Yasa nihayet kabul olundu ama çok geç kalındı. Birçok yüksek kalifiyeli göçmen taksi şoförü gibi değişik işlerde çalışmak zorunda kaldı. Bunlar kurdukları düzeni bırakıp çetrefilli işlemlere başvurmak istemeyebilir." dedi.