Gönderen Konu: Yaz Kurslari - Ferienkurse  (Okunma sayısı 3968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Evfacan

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 441
Yaz Kurslari - Ferienkurse
« : 27 Haziran 2009, 02:31:19 »

ِبسْ ِ م اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِي ِ م: اْقرَْأ ِباسْ ِ م رَبِّكَ الَّذِي خََلقَ
قال النبي عليه السلام: َادِّبوُ َاوْ َ لادَكُمْ عَليَ َث َ لاثِ خِصَا ٍ ل حُبِّ نَِِبيِّكُمْ وَحُبِّ َاهْ ِ ل بَيْتِهِ
وَقِرَاَئةِ الْقُرَْأنِ
YAZ KURSLARI
Muhterem Müslümanlar,
Hz.Allah (c.c), anne ve babalara evlatları hakkında bir takım mesuliyetler yüklemiştir.
Evlatlarımızın en güzel şekilde yetişmesi, bizlerin gayretine ve sorumluluk anlayışına bağlıdır. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz devirde, aileleri ve çocukları etkisi altına alan birçok olumsuz sebeplerden dolayı anne ve babalar, çocuklarını islamın güzel ahlakı ile yetiştirmekte güçlükler çekmektedirler. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için çocuklarımızı ciddiye almak, büyük bir sevgi ve şefkatle onların sorunlarına eğilmek ve iyi yetişmelerine zemin hazırlamak şiârımız olmalıdır.
Bize yüklenen mesuliyetlerin en mühimi, onlara gerekli dini bilgilerini, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimi öğretmektir ve bu vazifenin çocukluk devresinde yapılması en münasib olanıdır. Sevgili Peygamberimiz, “Evlatlarınızı şu üç hasletle terbiye ediniz. Rasülünüzün sevgisi, O’nun Ehl-i Beytinin sevgisi ve Kur’an-ı Kerim okumasıyla” ( Feyzül Kadir c.1 s.225) buyurarak evlat terbiyesinde Kur’an-ı Kerim öğretmenin ehemmiyetine işaret etmişlerdir.
Değerli Mü’minler,
Önümüzdeki haftalarda Avrupa genelinde okullar peyderpey tatile girmeye başlayacak ve bir kısım aileler izin münasebetiyle yurt dışına çıkacaklardır. İzne gitmeyenler ise tatil dönemini çocukları ile birlikte yaşadığı yerde değerlendirecektir. Çocuklarımızın boş zamanlarını değerlendirebilmek için her sene olduğu gibi bu sene de, yaz kurslarımızda onları okutma hizmetimiz devam edecektir. Bu hususu şimdiden sizlere hatırlatır, yaz kurslarımıza çocuklarınızı göndermenizi, aynı zamanda yakınlarınızın çocuklarına da vesile olmak hususunda gayretli olmanızı istirham ederiz.
Meselemiz, sahip olduğumuz evladlarımızın terbiyesidir. Bunun için, “ben, evladım hakkında ne yapabilirim?” diye düşünen ve yaz tatilini bulundukları ülkelerde geçirecek olan kardeşlerimiz, İKMB Yaz Kursları Proğramlarını takip ederek çocuklarını bu kurslara kaydettirmeli ve onların dini kültürlerini artırmalarına ve faziletli gençler olarak yetişmelerine zemin hazırlamalıdırlar. Hayatımızda yapabileceğimiz en kıymetli yatırım, yavrularımızın eğitim ve gelişimi için yapacağımız yatırımdır.
Sevgili Peygamberimiz, vazifesini yapanları ne güzel müjdeliyor: “ Bir anne ve baba, evladına Kur’an-ı Kerim öğretirse, kıyamet günü başlarına sultanlara mahsus tac konulur ve cennet elbiseleri giydirilir ki, insanlar öyle bir elbisenin benzerini görmemişlerdir. ” (Terğib Terhib c.2 s.355)FERIENKURSE FÜR DAS ERLERNEN DES KURAN-I KERIM
Liebe Muslime,
Hz.Allah (c.c) hat den Eltern eine Handvoll an Verantwortung für ihre Kinder aufgebürdet. Von unseren Anstrengungen und unserem Verantwortungsbewußtsein hängt es ab wie gut unsere Kinder erzogen werden und wie ausgewogen sie aufwachsen. Die Zeiten in denen wir aber leben, bergen viele negative Einflüsse sowohl auf die Familien als auch auf die Kinder. So sind Väter und Mütter nicht mehr imstande ihre Kinder mit der vollkommenen Ahlak unserer islamischen Religion zu erziehen. Uns sollte es ein Anliegen sein die vorhandenen Probleme zu bewältigen in dem wir unsere Kinder ernst nehmen, ihnen mit viel Liebe begegnen, uns um ihre Belange und ihre Probleme mit der nötigen Ernsthaftigkeit und Zuneigung nähern und somit das Fundament für eine gute Erziehung bereiten.
Die größte Verantwortung für uns Eltern liegt darin unseren Kindern das nötige religiöse Wissen und unser ehrenhaftes Buch den Kuran-ı Kerim lesen zu lehren. Es ist wichtig diese Unterweisung schon im Kindesalter vorzunehmen bzw. vornehmen zu lassen. Wie wichtig es ist bei der Erziehung der Kinder auch und vor allem den Kuran-ı Kerim nahezubringen drückt Rasulullah (s.a.v.) in folgendem Hadis-i Şerif aus: “Erzieht eure Kinder mit diesen drei Eigenschaften: Die Liebe zu eurem Gesandten, die Liebe zu seiner Ehl-i Beyt und das Lesen des Kuran-ı Kerim.”
Verehrte Gläubige,
In den kommenden Wochen schließen die Schulen nach und nach ihre Pforten und die Sommerferien beginnen. Viele Familien verlassen für den Urlaub das Land. Familien die nicht inden Urlaub fahren verbringen die Sommerferien mit ihren Kindern in ihren Heimatregionen.
Wie jedes Jahr finden in den Ferien Sommerkurse in unseren Moscheen statt. Bitte denkt daran eure Kinder in diese Sommerkurse zu schicken und wenn möglich eure Nachbarn und Bekannte darauf aufmerksam zu machen.
Unseren Kindern eine gute Erziehung zu geben ist unser aller Anliegen. So sind wir alle aufgefordert uns darüber Gedanken zu machen, uns selbst zu fragen “Was kann ich für meine Kinder machen?” und unsere Kinder in den Islamischen Kulturzentren anzumelden und dafür zu sorgen, dass sie ihr religiös-kulturelles Wissen erweitern und somit dieser Gesellschaft nützliche und wertvolle junge Menschen werden. Die beste Investition unseres Lebens ist ohne Zweifel die Investition in die Erziehung unserer Kinder.
Beenden wir unsere heutige Hutbe mit einem Hadis-i Şerif in dem Rasulullah (s.a.v.) denjenigen, die ihre Verantwortung ernst nehmen folgende gute Nachricht überbringt: “Wenn eine Mutter und ein Vater ihrem Kind den Kuran-ı Kerim beibringen, werden sie am Kıyamet-Tag mit einer Krone beehrt und mit einem Cennet-Kleid angezogen, das niemand vorher je gesehen hat.”

Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı hizmetci

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
 • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
Ynt: Yaz Kurslari - Ferienkurse
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2009, 17:48:11 »
besmelenin fazileti: bir hoca talebesine besmelegi ögretirse melekler ona 3 tane cennet beraati yazarlarki; biri annesine ve babasina, ikincisi talebenin kendisine, ücüncüsü de talebenin hocasinadir.
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı Evfacan

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 441
Ynt: Yaz Kurslari - Ferienkurse
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2009, 02:43:17 »
Şükran...
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur