Gönderen Konu: Almanya'yı Türkler sırtliyor  (Okunma sayısı 2627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uzman.

  • Ziyaretçi
Almanya'yı Türkler sırtliyor
« : 25 Haziran 2012, 23:08:27 »

Almanya'yı Türkler sırtliyor

Almanya'da yaklaşık her üç şirketten birinin yabancılar tarafından kurulduğu bildirildi. 2010 yılında Türkler tarafından kurulan şirketlerin sayısı, 20 yıl öncesine kadar yaklaşık üç katına çıktı. 400 bin kişi çalıştıran 80 bin Türk şirketi, 36 milyar avro gelir elde etti. Bu şirketlerde çalışanların yüzde 35 ila 40'ı Alman.
Share on facebook Share on twitter Share on email Share on jappy More Sharing Services 1Almanya
BERLİN - AA -  Alman hükümetinin Çarşamba günü kabul etmesi beklenen ve resmen yayımlanacak 9. Göç Raporu hakkında bilgi veren "Die Welt" gazetesi, ülkedeki her üç şirketten birinin yabancılar tarafından kurulduğunu, 2010 yılında Türkler tarafından kurulan şirketlerin sayısının, 20 yıl öncesine kadar yaklaşık üç katına çıktığını yazdı.


  Almanya'daki yaklaşık 80 bin Türk şirketinin 400 bin kişi çalıştırdığı, 36 milyar avro gelir elde ettiği ve bu şirketlerde çalışanların yüzde 35 ila 40'ının Alman olduğu belirtilen haberde, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Başkanı Rainhardt Freiherr von Leoprechting'in, gelecek yıllarda Türk şirketlerinin büyüklüğünün ve sayısının hızlı bir şekilde artacağını söylediği ifade edildi.

  Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'in, yaklaşık 700 sayfalık 9. Göç Raporu'nun ön sözünde, göçmen kökenli ailelerin, çocuklarını daha yoğun bir şekilde çocuk yuvalarına göndermeye başladığını, diploma almadan okuldan ayrılan göçmen kökenli öğrencilerin sayısının azaldığını ve iyi eğitimli göçmen kökenlilerin sayısının arttığını belirterek, bunun olumlu bir gelişme olduğunu, ancak Almanlarla karşılaştırıldığında hala geride kaldığını ifade ettiği bildirildi.
  Göçmen kökenli ailelerin çocuklarını ana okullarına göndermesinin memnuniyet verici olduğu kaydedilen raporda, 2008-2011 yılları arasında ana okullarına gönderilen göçmen kökenli çocukların oranının yüzde 53, Almanların oranının ise yüzde 39 arttığı belirtildi.
 
  Raporda, 3 yaşın altındaki her 7 göçmen kökenli çocuktan birinin çocuk yuvasında eğitim gördüğü, çocuk yuvalarına giden 3 ila 6 yaşındaki göçmen kökenli çocukların sayısının da neredeyse Alman çocukların sayısına ulaştığı kaydedildi.

  İşsizlik konusunda ise göçmen kökenlilerin durumunun kötüleştiğine işaret edilen raporda, 2011 yılında işsiz göçmen kökenlilerin sayısının Almanlara göre yaklaşık 2,5 kat daha fazla olduğu, bu durumun da göçmen kökenlileri daha fazla ticaret yapmaya teşvik ettiği belirtildi.

  Almanya'nın geleceği için göçmenlerin topluma başarılı bir şekilde entegre olmalarının çok önemli olduğuna dikkati çekilen raporda, Almanya'da 5 yaşın altındaki her 3 çocuktan birinin göçmen kökenli olduğu, Almanya'nın gelecekte de ekonomik açıdan güçlü bir ülke olarak kalabilmesi için göçmen kökenlilerin istihdam piyasasına entegre edilmesinin şart olduğu kaydedildi.

  Başarılı göçmen kökenli girişimciler olarak Crytek adlı bilgisayar oyunları üreticisi şirketin sahipleri Yerli kardeşleri örnek gösteren gazete, Avni, Faruk ve Cevat Yerli'nin, iki kültürlü yetişmekten dolayı mutluluk duyduğunu yazdı.
 
  Yerli kardeşlerin, Türklerin Almanlara göre daha iyi konuşma ve pazarlama yeteneği olduğunu, ayrıca daha dinamik olduğu için risk üstlenmeyi sevdiğini, Almanların ise disiplini ve kalite anlayışı olduğunu söylediği, bu özelliklerinden dolayı her iki ülkenin kültürünün birbirini mükemmel bir şekilde tamamladığı görüşünde olduğu belirtildi.


Türkiye gazetesi


mazhar

  • Ziyaretçi
Müslümanları Sevindirecek Karar!
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2013, 20:49:14 »
Müslümanları Sevindirecek Karar!
Almanya'da yaklaşık 650 bin Müslüman'ın yaşadığı Baden Württemberg Eyaleti'nde artık tabutla mecburiyetine son verildi.


12 Aralık 2013 Perşembe 20:25
Yaklaşık 11 milyon nüfuslu eyalette yaşayan 650 bin Müslüman bundan sonra İslami şartlara uygun olarak kefenle defin işlemi yapabilecek.
Eyalet fraksiyon temsilcileri Yeşiller ve Hür Demokrat Partisi (FDP) FDP temsilcileri kefenle defin işleminin eyalette yaşayan Müslümanların zorluk çekmeden cenazelerini Almanya’da defnetmeleri için büyük bir kolaylık olduğunu ifade ettiler.
Almanya’da yaşayan Müslümanlar karara sevinirken uygulamanın diğer eyaletlerde de yakında uygulanmasını arzu ediyor.
Habervaktim.com