Gönderen Konu: Bu soru ne sorusu?  (Okunma sayısı 5640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yurt2

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 118
Bu soru ne sorusu?
« : 25 Mart 2013, 11:11:30 »

YGS'de bu yıl ilk kez din sorusu soruldu. YGS'de bu yıl ilk kez din sorusu vardı. O sorulardan biri Alevlik'ten geldi.

Tarih: 25-03-2013 - 04:31   


Üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan ve 1 milyon 851 bin 326 adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yapıldı.

İLK KEZ DİN SORUSU

YÖK'ün kararıyla üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS-4'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorular sorulmasına karar verilmişti. Bu yıl sınavda ilk kez 5 din sorusu vardı.

ALEVİ-BEKTAŞİ İNANCINDAN SORU GELDİ

5 soru içinde bir de Alevilik-Beştaşilik'le ilgili bir soru yer aldı. Alevi-Bektaşi inancında yer alan musahiplik kavramı üzerinden bir paragraf sorusu soruldu.

İŞTE O SORU

Alevilik ve Bektaşilik'te önemli bir yere sahip olan musahiplik ( yol kardeşliği ) iki kişinin, insanların şahitliğinde hayat boyu yol kardeşi olmaya söz vermesi olarak açıklanabilir. Geçmişi, eski Türklerde göçebe hayatın ve yayla kültürünün bir gereği olarak ortaya çıkan 'kardeşlik' geleneğine kadar uzanan musahiplik, İslami dönemle birlikte farklı bir biçim kazanmıştır. Hz. Muhammed, Mekke'den Medine'ye hicret edildikten sonra, inananları biribirine kaynaştırmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla her bir Mekkeliyi, bir Medineliyle kardeş yapmıştır. Bunlar da öz kardeş gibi beraber yemiş, beraber çalışmışlardır. İşte musahiplik de bu geleneklerin harmanlanarak günümüze ulaşmış halidir.

Buna göre musahiplik ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi ileri sürülemez?

A) Özünde sosyal dayanışmayı barındırdığı
B) Yerleşik hayata geçmede kolaylık sağladığı
C) Din kardeşliğini yansıtan örnek bir uygulama olduğu
D) Toplumsal aidiyeti pekiştiren bir model olduğu
E) Şartların gereği olarak çıktığı


dinihaberler. com

Not: Bu sorunun ne sorusu olduğunu ben anlayamadım. Acaba amaç ne? Bilgi ölçmek mi? Birşeylere zemin hazırlamak mı? Türkçe parağraf anlama sorusu mu? Yoksa başka bişey mi?

Allâhü Teâlâ’nın takdîrine razı olmak, kalbi tedavi eder.
Hz. Ali (kv.)