Gönderen Konu: Bakanlık sahte bal üreten firmaları açıkladı  (Okunma sayısı 6316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sahte bal ürettiği belirlenen iki firmayı internet sitesinden açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapılan kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu'nun 31'inci maddesinin 6'ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceğinin hükme bağlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Ayrıca 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8'inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü çerçevesinde, laboratuvar sonuçları olumsuz bulunan ürün/firma bilgileri aşağıda yer almaktadır." denildi.

Bakanlığın internet sitesinden Oskar markası ile süzme çiçek balı üreten Kayserilioğulları Gıda Sanayi Ticaret Ltd.Şti ve Maxitat markası ile süzme çiçek balı üreten Tadaban Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret Ltd.Şti'nin isimleri kamuoyuna açıklandı.

(CİHAN)

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Bakanlık sahte bal üreten firmaları açıkladı
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2012, 21:31:05 »Sahte bal üreten firmalar deşifre oldu
 

 
Dört kavonuzu 100 TL olarak televizyondan reklamı ve satışı yapılan ballar için 'sahte' uyarısı yapılmıştı. Bakanlık bugün sahte bal üreten firmaları açıkladıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,sahte bal ürettiği belirlenen iki firmayı internet sitesinden açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapılan kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu'nun 31'inci maddesinin 6'ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceğinin hükme bağlandığı hatırlatıldı.
 


İnternet haber..Alıntı
Dört kavonuzu 100 TL olarak televizyondan reklamı ve satışı yapılan ballar için 'sahte' uyarısı yapılmıştı.

Bu kadar rezalet olmaz bu konuya kimse el etmıyor...
Bir değil,  yüzlerce böyle sahte bal satan firmalar var. bunlar tamamen yasaklanmalı..

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Bakanlık sahte bal üreten firmaları açıkladı
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2012, 20:27:40 »
Pidede domuz, sucukta eşek eti
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde aralarında köklü firmaların da yer aldığı bazı markaların ürünlerinde hileler tespit edildi.Sucuklarda at ve eşek eti, tereyağında bitkisel yağ, tulum peynirinde nişasta, pidede domuz eti, yüzde 100 dana sosiste ise kanatlı etine rastlandı.

FİRMALAR YÖNTEME İTİRAZ ETMİŞTİ

Yapılan denetimlerde daha önce adı gündeme gelen firmalar, bakanlığa karışımın oranının açıklanması ile ilgili ciddi itirazlarda bulunmuşlardı. Bu itirazların altında ise üretim tekniği yatıyor. Türkiye'de genelde et tesislerinde kırmızı ve beyaz et üretimi aynı çatı altında yapılıyor. Kırmızı et- tavuk karışık ürünlerin üretimi yapıldıktan sonra makinelerin tamamen yıkanması ve arkasından yüzde 100 dana üretimine geçilmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlarda çok küçük miktarlarla da olsa bulaşmalar yaşanabiliyor.

Bakanlığın ilgili test yönteminde ise ürünün içindeki kanatlı oranı tespit edilemiyor, sadece ‘var' ya da ‘yok' denilebiliyor. Ürün içinde binde bir kanatlı ürün olsa dahi testte 'var' sonucu çıkabiliyor. Firmalar bu nedenle karışımın oranının da açıklanmasını talep ediyor.


İşte bakanlığın denetimine takılan 13 firma:
Hürriyet
Haber Vaktim.com

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Bakanlık sahte bal üreten firmaları açıkladı
« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2012, 09:25:47 »Yoğurt için mide bulandıran iddiaSahte ve hileli ürünlerle kafası iyice karışan tüketicinin gıda korkusuna son olarak yoğurt da eklendi.Yoğurt üretiminde domuz menşeili ithal jelatin katkı maddesi kullanılıyor iddiası..

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Türkiye'de 'gıda terörünün' devam ettiğini, yoğurt üretiminde domuz menşeili ithal jelatin katkı maddesi kullanıldığını iddia etti.

1 LİTRE SÜTTEN 1 KİLO YOĞURT
Dinç, ''Yoğurtlara kıvam arttırmak ve su tutması için jelatin katılmaktadır. Jelatin, domuzun deri veya kemiklerinin kaynatılmasıyla elde ediliyor. Normalde 2 litre sütten, 1 kilo yoğurt elde edilirken, jelatin katıldığında, 1 litre sütten 1 kilo yoğurt elde edilebiliyor'' dedi.

Mustafa Dinç, Tüketiciler Birliği olarak, sağlığa zararlı üretimlerin araştırılması ve kamuoyu ile paylaşılması konusunda yıllardan bu yana çalışmalarının devam ettiğini ve sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çalışmalarına kulak verip, ürün içinde farklı katkı maddesi bulunan firmaları teşhir ettiğini kaydetti.

yeterli olmayacağını savunan Mustafa Dinç, "Teşhirin yanında para cezası ve halk sağlığıyla oynayan kişilere hapis cezaları da getirilmeli" dedi

Haber 7 .com

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Bakanlık sahte bal üreten firmaları açıkladı
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2012, 23:08:26 »
Bu ürünleri sakın almayın!
Sağlık Bakanlığı’nın bu yılın şubat ayında hayata geçirdiği ’Kozmetik İstenmeyen Etki’ adındaki şikayet mekanizması, yılın ilk yarısında meyvelerini verdi. Tüketiciler, bit ilacından saç çıkarmaya, kirpik uzatıcıdan sigara bırakmaya kadar pek çok ürün hakkında işlem başlatılmasını sağladı.

Kozmetik ürünlerle ilgili yasal zeminin de sağlanmasıyla tüketicilere 'Şikayetinizi bildirin' çağrısı yapan Sağlık Bakanlığı 'na 2012 yılında birçok konuda başvuru geldi. Olumsuz etkiler yapan ilaçların toplatıldığını sürekli olarak duyuran Bakanlık birimi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise en çok mesaiyi kozmetik ürünlere harcamak zorunda kaldı. Kuruma kirpik uzatmadan saçlardaki beyazları kapatmaya, sigara bırakmadan egzama ve mantarı iyileştirmeye kadar pek çok vaatle bu ürünlere para döken insanların şikayetleri yağdı. Bu durum kozmetik adı altında satılan ürünlerin ne kadar denetime muhtaç olduğunu da gözler önüne serdi.

ŞAŞIRTAN UYARILAR

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı gibi internet sitesinden sağlığa zararlı bileşimler içeren ürünleri firmaları ile birlikte teşhir eden Sağlık Bakanlığı'nın 2012 yılında Temmuz ayına kadar uyarısını yaptığı ürünler büyük çeşitlilik gösterdi.

İşte o duyurulardan bazıları:

 - Körlüğe yol açan 'metanol' maddesi içeren 'Dilem' markalı kolonyalar toplatıldı.

 - Saç beyazlığına karşı kullanılan 'Dermojin Saç Renklendirici Gray Hair' adlı ürünün analizler sonucunda insan sağlığına zararlı kurşun içerdiği için satışı yasaklandı.

 - Bakanlığa kozmetik ürün olduğu beyan edilen Dermador ve Laxom markalı ürünler, kozmetik amaçlarla değil; sedef, egzama, mantar, sivilce, yara ve yanık tedavisi, saç çıkmasını sağlama, vücuttaki negatif enerjinin azalması gibi vaatlerle satıldığı için işlem başlatıldı.

 - Bir uyarı da 'kirpik uzatıcı' iddisı ile internet ve çeşitli satış noktalarından tanıtımı yapılan ürüne geldi. Yetkililer, kozmetik kapsamı dışına çıkan kirpik uzatma işlemi için bu ürüne rağbet edilmemesi gerektiğini de kaydetti.

 - 'Alizade' markalı bitkisel yağ ve markaların da kozmetik amaçlı değil 'romatizma ve kireçlenmeye karşı, saç çıkarıcı' gibi tedavi iddiasıyla satıldığını tespit eden yetkililer, bu ürün hakkında da işlem yapıldığını aktardı.

 - Bitlenmeyi önlemek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan bit şampuanı, bit solüsyonu ve benzeri ürünlerin tıbbi ürün olarak ruhsatlandırılmasının şart olduğu, bu yüzden ruhsatı olmayan bu tür ürünlerin kayda alınmaması gerektiği duyuruldu.

 - Sigara bıraktırma ürünü olarak satılan 'Vita Cure' markalı ağız spreyinin de kozmetik tanıtıma aykırı ve aldatıcı ifadelerle piyasaya arz edildiğine dikkat çeken Bakanlık yetkilileri, ürünü 'Sağlık Bakanlığı'ndan geliyorum' diye tanıtan bir kişi hakkında da işlem yapıldığını duyurdu.

 - 'Orjin' markalı ürünler hakkında direkt olarak İl Sağlık Müdürlüklerine uyarı yapan Bakanlık yetkilileri, 'Rahatlatıcı masaj ve bakım kremi' içinde ruhsatlı ilaçlarda bulunması gereken kimyasal maddelerin olduğunu, bu firmanın satışını yaptığı saç bakım toniğinin de kozmetik ürünlerde kullanılması yasak olan 'minoksidil' içerdiğini ve bu yüzden de hijyenik köpük, genital hijyenik köpük gibi ürünlerle ilgili de işlem başlatıldığını kamuoyuna duyurdu.

 - 'Ottomans Yüz Maskesi Peeling' isimli ürünün de imal tarihi ve üretim kodu belirtilmediğini, mikrobiyolojik kriter yönünden sağlığa zararlı olduğunu tespit eden yetkililer, ürünü elinde bulunduran kişilerin İl Sağlık Müdürlüğü'ne teslim etmesi gerektiğini aktardı.

 - Siba İlaç adlı firmanın 'Foot Care ve Body Care' adlı ürünlerinin etkinliklerinin Bakanlığa ibraz edilmediğini ve üretim yerinin doğru bildirilmediğini duyuran Bakanlık, işlem başlatıldığını, ürünlerin toplatıldığını bildirdi.

 - Bakanlık, yılbaşından bu yana nisan ayında da 'Zolamid' adlı bir ilacın hafıza sorununa neden olabilen, genellikle anestezi ile birlikte kullanılan 'midazolam' adlı kontrole tabi maddeyi içermesi nedeniyle 'yeşil reçeteli ilaç' kapsamına aldı.

 - Kurum yetkilileri bu yıl yaptığı bir başka duyuruyla da sık kullanılan 'A-ferin Kapsül'ün eczane dışında satıldığı şikayetlerine değinerek ilacın reçete ile verilmesi gerektiğini kamuoyuna aktardı.

KİŞİLERE ÖZEL UYARI DA GELDİ

 Ürünler dışında bu gibi yanıltmalarla adı duyulmuş kişi ve doktor isimlerini de açıkça yayınlayan Bakanlık, Dr. Mustafa Eraslan ve Dr. Ömer Coşkun adındaki kişilerin 'Panax' isimli ilacı gerçek dışı beyanlarla televizyon ve internet sitelerinde sattığını duyurarak önlem çağrısında bulunmuştu.


Haber Vaktim.com
mazhar

  • Ziyaretçi
24 ürün hakkında toplatma kararı
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2012, 23:04:38 »
BAKANLIK 6 FİRMAYI DAHA TEŞHİR ETTİ


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, oda ısıtıcısı, kaynak makinesi ve yangın söndürme cihazlarının da aralarında bulunduğu, güvensizliği tespit edilen 24 ürün hakkında toplatma kararı verdi.
 
Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, haklarında piyasaya arz yasağı, toplatma ve bertaraf kararı verilen ürünler arasında, oda ısıtıcıları, kaynak makineleri, yangın söndürme cihazları, gaz ve doğalgaz dedektörleri bulunuyor.
 
Duyuruda ayrıca, güvensizlik nedeni ile alınan toplatma kararlarının, mevzuat ile belirlenen süreçlerin tamamlanmasına müteakip duyurulmasına devam edileceği ve toplatmaya konu ürünlerden ellerinde bulunanların, ürünün üreticisine başvurması gerektiği ifade edildi.

Toplatma kararı verilen ürünler şöyle:
 
ÜRETİCİNİN UNVANIMARKA/MODEL
Enersistem Mühendislik Danışmanlık Ltd.Şti (İthalatçı)Gasgo marka 700 R model gaz dedektörü
Entronom Elektronik Bilgisayar İnş. Teks.Eğit. Turz.San.Tic.Ltd.ŞtiEntronom marka XS-21 N model dağalgaz dedektörü
Entronom Elektronik Bilgisayar İnş. Teks.Eğit. Turz.San.Tic.Ltd.ŞtiEntronom marka EGD-06N model gaz alarm dedektörü
Entronom Elektronik Bilgisayar İnş. Teks.Eğit. Turz.San.Tic.Ltd.ŞtiEntronom marka EGD-06NP model gaz alarm dedektörü
Entronom Elektronik Bilgisayar İnş. Teks.Eğit. Turz.San.Tic.Ltd.ŞtiEntronom marka CO 2588 model karbonmonoksit dedektörü
Netelsan Elektrik Elektronik Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.Netelsan marka Senco model gaz dedektörü
Yıldızer Ticaret-Dilek YıldızVictoria marka C-ER-06N model doğalgaz dedektörü
Yıldızer Ticaret-Dilek YıldızVictoria marka EN-CO-06 model karbonmonoksit dedektörü
Gül-Zan Hırdavat İthalat İhracat Dahili Ticaret ve Pazarlama, Abdullah Ziyanek FirmasıPEKSAN marka Elektrikli Hizar, 450 mm M1L-KW02-450 model elektrikli zincir testere
Özcan Aydınlatma San. ve Tic. Ltd. Şti.ÖZCAN marka Sofya 28cm tavan armatürü
TARMAN Dış Ticaret A.ŞBLUE HOUSE marka, 2000W, BH921IH model ınfrared (ışımalı) oda ısıtıcısı
Saraç Elektrik San. ve Tic. Ltd.Şti.RUBİ marka 16A, 250V, 5m kablolu üçlü yan topraklama kontaklı priz
Asan DTM Pazarlama Turizm Taahhüt Gıda Balık Tekstil Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.RAKS marka RK-2500 LILY model 230V AC, 2400W infrared (ışımalı) oda ısıtıcısı
Simtel Uluslararası Pazarlama A. Ş.SİMTEL marka 1500W, 230V, 50Hz ultra model infrared (ışımalı) oda ısıtıcısı
Homba Elektromekanik San. ve Tic. Ltd. Şti.SUN STAR marka HMB-103 model 1500W infrared (ışımalı) oda ısıtıcısı
BELLA Kimya Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.BELLA marka 1 Kg ABC KKT içeren yangın söndürme cihazı
Asal Dem. Pro. Alm. İnş. Dek. İth. İhr. San. Tic. Ltd.Şti.Hero marka 1600 MDİ model inverter tipi kaynak makinası
Nurkay Makina Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.Kilmak marka Fantom 165 model inverter tipi kaynak makinası
Güvenir Elektrik İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.İnter Power marka MMA-160 model inverter tipi kaynak makinası
Deima Elektromekanik Ürünler İnşaat Spor Malzemeleri İmalat San. ve Tic. A. Ş.Sinbo marka SFH 3325 model 230V, 50-60Hz, 2500W, I sınıfı infrared (ışımalı) oda ısıtıcısı
Şairoğlu Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.Net Flash marka AL 18 model 220-230V, 50Hz, 1800W, IPX1, I sınıfı infrared (ışımalı) oda ısıtıcısı
Fire Help Office Yangın Güv. Sist.Fire Help Office marka 6 Kg ABC KKT içeren yangın söndürme cihazı
Reis Makine Tic. ve San. A.Ş.Welder marka TM-2000 model 220 W ACE, 50-60 Hz ark kaynak makinesi
http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/1066690-24-urun-hakkinda-toplatma-karari
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2013, 13:54:24 Gönderen: mazhar »

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Bakanlık sahte bal üreten firmaları açıkladı
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2013, 14:03:14 »
Tüketiciyi Aldatan 6 Gıda Firması Teşhir Edildi
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 3 peynir ve 3 et firmasını teşhir etti.
 
 13 Nisan 2012 Cuma 19:27
 
 
 
 Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baldan sonra ''taklit ve tağşiş (bir şeyin içine başka şeyler katmak)'' yaptığı kesinleşen peynir üreticisi 3 firma ile et ürünleri üreticisi 3 firmayı daha ilan etti. 
 Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan firmaların ürünlerine dönük laboratuvar incelemelerinde, yağlı tulum peynirlerinin içinde bitkisel yağ, pişmiş dana kavurmanın içinde at eti, yüzde 100 dana eti sucuğun içinde kanatlı eti ve soyulmuş sosisin içinde yabancı doku ve iç organ tespit edildi.
 "Hasan Dede, Yalçıntepe, Güldemce" marka tulum peynirleri, "Yemek'' marka pişmiş dana eti, ''Apikoğlu'' marka sucuk, "Uludağ'' marka soyulmuş sosislerin bazı parti ve serilerinde taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşti.
http://www.trthaber.com/haber/gundem/tuketiciyi-aldatan-6-gida-firmasi-teshir-edildi-36689.html