Gönderen Konu: Batılılar Afrika'nın güneşine de göz koydu  (Okunma sayısı 1559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ay Işığı

  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 1163
Batılılar Afrika'nın güneşine de göz koydu
« : 30 Ağustos 2009, 17:55:18 »

 

Avrupa ülkeleri, geliştirdikleri yeni bir projeyle elektrik ihtiyacının yüzde 15'ini Afrika güneşinden sağlamayı planlıyor

Batılı ülkelerin yüzyıllar boyunca kaynaklarını sömürdüğü Afrika kıtası yeni bir tehlikeyle karşı karşıya. Tüm zenginliklerini batılılara kaptıran kıtanın elinde kalan son şey ise güneş oldu. Ancak, batı Afrika'nın güneşine de göz koydu. Avrupalı ülekler önümüzdeki yıllarda giderek büyüyen enerji ihtiyacını Afrika'nın güneşinden sağlamayı hedefliyor.

Avrupalı şirketler tarafından desteklenen 400 milyar avroluk bütçeye sahip 'Desertec' adlı projeyle, Avrupa elektrik ihtiyacının yüzde 15'ini Afrika güneşinden sağlamayı planlıyor

Avrupa, enerji ihtiyacını çöle yerleştirilecek olan aynaların etkisiyle güneş enerjisinden sağlayamayı planlıyor. Avrupa, bu yöntemle, Kuzey Afrika'nın güneşinden faydalanarak elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 15'ini karşılamayı amaçlıyor. Avrupa'da çoğu Almanya'dan olmak üzere çok sayıda şirketin desteğiyle gerçekleştirilmesi planlanan 'Desertec' adlı proje, 400 milyar avroluk bütçeye sahip olacak.

Uzmanlar, projenin küçük adımlarla ilerleyebileceğini, tam olarak tamamlanmasının ise 2050 yılını bulacağını belirtiliyor. Bu yöntemle, çöle ayna tarlaları kurulacak. Sahra bölgesinin güneş ışınları çöle yerleştirilen aynaların vasıtasıyla suyun ısıtılmasına yarayacak. Isınan su tribünleri çalıştırarak elektrik enerjisinin üretilmesine yol açacak. Konuya yakın isimler projeyi, "Dünyanın en önemli güneş enerji projesi" olarak tanımlıyor.

100 YILLIK ENERJİ

Kuzey Afrika ülkekelerinde ise projeye yönelik olumlu bakış açısının bulunduğu gibi bazı olumsuz yorumlarda yapılıyor. Fas yenilenebilir enerji ajansı ajansı CDER, proje'nin Kuzey Afrika'nın, ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunabileceği belirtiyor. Fas Hükümeti yetkilileri de, projenin Fas'ın enerji bağımlılığını azaltacağını belirtiyor. CDER'den Sadi Mouline proje ile ilgili olarak, "Kendi ülkemiz için yeteri kadar enerji üretebiliriz. Aynı zamanda ihracat da yapabiliriz. Önümüzdeki 100 yıl için yeterli enerji üretini yapabiliriz" açıklamasında bulundu. Enerji ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü ithal etmek durumunda kalan Fas, Tunus ve Ürdün gibi Afrika ülkelerin 'Desertec' projesinden faydalanacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Cezayir hükümeti ise, bu projeye sadece Cezayirli şirketlerle yabancı şirketler arasında bir ortaklığa ve teknoloji transferine izin verilmesi halinde onay verileceğini belirtiyor.

Cezayir Enerji Bakanı Chakib Khelil, "Şartlarımız karşılanmazsa proje ile ilgilenmiyoruz. Bu şartlarda, yabancı şirketlerin enerji kaynaklarımızı kullanmalarına izin vermiyoruz" açıklamasında bulundu. Reuters'sa haberinde, Cezayir'de, El Kaide bağlantılı ayrılıkçı güçlerin bulunduğu ve projenin yatırmına ilişkin risklerin bulunduğu belirtildi.

'Desertec' adlı projede yer alan Avrupalı şirketlerin çoğunluğunu Alman firmaları oluşturuyor. Konsorsiyumda Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, Almanya'nın önde gelen mühendislik ve yüksek teknoloji şirketi Siemens, İsveç mühendislik şirketi ABB, Alman kamu şirketi E.ON, Alman kamu şirketi RWE, dünya'nın önde gelen reasürans şirketlerinden Alman Munich Re, İsveç mühendislik şirketi Abengoa Solar, Cezayir'li gıda şirketi Cevital, Alman devlet bankası HSH Nordbank, sanayi tesislerinin inşasını gerçekleştiren Alman M & W Zander Holding, Alman MAN Solar Millennium, ve Alman güneş panelleri üreticisi Schott Solar adlı kuruluşlar bulunuyor.

Projenin resmi internet sitesine göre, proje ile ilgili politik, sosyal, endüstriyel ve hukuki bütün sorunlara karşı The Desertec isimli bir fon da kurulmuş durumda.


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çevrimdışı Uludag

  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 927
    • www
Ynt: Batılılar Afrika'nın güneşine de göz koydu
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2009, 18:24:34 »
Avrupayı tehdit eden terör var diye "Büyük Çöle" askeri baskın yaparlarsa şaşmayın. :)
Ya rabbi, şu acizi ümmeti Muhammede hizmet etmeğe muktedir kıl.