Gönderen Konu: Bazı Ayet ve Hadislerin esrarlı hikmetleri  (Okunma sayısı 2741 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Miftahulkuluub

  • Administrator
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 1938
    • http://www.sadakat.net
Bazı Ayet ve Hadislerin esrarlı hikmetleri
« : 04 Nisan 2014, 14:48:42 »

BEMELE VE FATİHA-İ ŞERİFE

«Ey Câbir, Kur'ân'da nazil olan sûrelerin hayırlısını sana haber ve¬reyim mi?  Bu «Fâtiha-tül-Kitab»'dır. Onda her derde şifa vardır.»
(Beyhaki- Hz. Cabirden)
 
«Siz, Fâtiha'yı okuduğunuzda «Besmele»'yi de okuyunuz. Zira bu sûre «Ümmül Kur'ân, Ümmül Kitab ve Es-seb'ul mesâni»'dir ve «Besmele» de onun âyetlerinden biridir.» 
(Beyhaki- Hz. Ebu Hureyreden)

«Fatiha sûresi zehire şifadır.». «Fatiha sûresi bütün dertlere devadır.»     
(Beyhaki)


FATİHA VE AYET-ÜL KÜRSİ

«Allah'ın Kitabı'nda nazar için sekiz âyet vardır. Bir evde bir kul onu okusun da, ona insan ve cin nazarı değsin, olmaz. Sekiz âyet Fâtiha-tül-Kitab ve Ayet-el Kürsîdir.» 
(Deylemi- İbni Ebu Musa'dan)


FATİHA VE İHLAS SÛRESİ
«Yanını yatağa koyduğunda «Fatiha ve İhlâs» sûresini okursan, ölümden başka her şeyden emin olursun.»  ( Hz. Enes r.a.)

FATİHA VE ZİLZAL SÛRESİ
«Bir kimse cuma gecesi iki rek'ât namaz kılar ve on defa «Fatiha» ve onbeş kere «Zilzal» sûresini okursa, Allah onu kabir azabı ve kıyamet tehlikesinden emin kılar.»
(Deylemi- Hz. Enes r.a. dan)

BAKARA SÛRESİ

«Herşeyin bir zirvesi vardır. Kur'ân'ın zirvesi de «Bakara» süresidir. Bu sûre kimin evinde gece okunursa, üç gece şeytan o eve gelemez. Kim de gündüz okursa şeytan üç gün o eve gelemez.» (Taberani- İbni Sad)

ÂYET-ÜL KÜRSİ

«İnsanların seyyidi Hz. Âdem (a.s), Arabın seyyidi Hz. Muhammed (s.a.v), Rûm'un seyyidi Süheyb (r.a), Acemin seyyidi Selman (r.a), Habeşin seyidi Bilâl (r.a) dağların seyyidi Tur-u Sîna, ağaçların seyyidi Sidre, ayların seyyidleri, Haram aylar, günlerin seyyidi cuma günü, kelamların seyyidi Kur’anı Kerim, K.Kerîm'in seyyidi Bakara sûresi, Bakara sûresinin seyyidi Ayet-ül Kürsî'dir. Ve onda beş kelime vardır ki, her bir kelimede elli bereket bulunur.» (Deylemi- Hz. Ali r.a.)

«Bakara sûresinde bir âyet vardır ki, Kur'ân âyetlerinin seyyididir. Bir yerde okundu mu şeytan orada barınamayıp mutlaka çıkar. Bu Âyet-ül Kürsî'dir.»  (Hakim- Beyhaki- Ebu Hureyre r.a.)

«Cibril (a.s) bana geldi ve dedi ki: «Ya Muhammed (s.a.v) cinnelerden bir ifrit sana desise kurmak istiyor. Yatağına girdiğinde «Âyet-ül Kürsî»'yi oku.»   (İbni Ebî Dünya Hz. Hasan (r.a)'dan)


Devam edecek..
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2014, 14:50:21 Gönderen: Miftahulkuluub »
İncemeseleler.com :|: Sadakat.Net :|: Sadakatforum.com  :|:Herkonudan.com


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."