SADAKAT DİNLENME TESİSLERİ > BEYİN FIRTINASI

Bilgi Dağarcığı

(1/3) > >>

Lika:


Deniz suyunun buharlaşmasıyla , bulutlar oluşurlar. Bu bulutlar, karaların üzerine gelerek, yağmur halinde toprağa düşerler. Böylece, dereler ve nehirler meydana gelirler.Bunlar, kilometrelerce yol aşarak, denize dökülürler. Böylece aynı su, tekrar denize dönmüş olur.Bu olay devamlı olarak tekrarlanır.


Deniz çukurları, büyük bir kısmı yağmur selleriyle beslenen akarsuların topladıklarının etkisiyle devamlı ve yoğun bir buharlaşma olur, bulutlar oluşur.Sonra bunlar, yağmur şeklinde karaya düşer, seller oluşur.Bunlar, nehirlerin sularını çoğaltırlar. Nehirler, denize dökülürler. Deniz ve Okyanusların sularını birleştirmeleri bu dengeyi güçlendirir. Gelgit olayının dışında, deniz düzeyindeki değişiklik çok zayıftır.

Lika:
-Ampulü icat eden Thomas Edison karanlıktan korkardı.

-Kürdan, Amerikalıların boğulmasına en fazla neden olan nesnedir.

-İtalyan bayrağının tasarımını Napoleon Bonaparte yapmıştır.

-Kağıt parçalar ilk kez Çin 'de kullanılmıştır.

-Ketçap önceleri ilaç olarak kullanılıyordu.

-Uzay yolculuğunda taşınacak her kilo için gerekli olan yakit miktarı 530 kg'dır.

-Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

-Eski zamanlarda dinamit yapımında yerfıstığı kullanılırdı.

-Dracula, tarih boyunca sinemaya en fazla uyarlanan hikayedir.

-İnsanlar vücutlarinda 300 adet kemikle doğuyorlar ama yetişkin olduklarında bu sayı 206 'ya düşüyor.

-Eskimolar buzdolaplarını yiyeceklerin donmaması için kullanırlar.

-Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

-İnsan terinin bir santimetrekaresi 625 tane ter bezi içerir.

-Çocuklar baharda daha fazla büyüyor.

azizistanbul:
ilginç

Lika:
Karadenizlilerin sıkça kullandığı 'haçan' sözünün kaynağını biliyor musunuz? Bu kelime bakın nereden dilimize yerleşmiş.

Karadenizlilerin sıklıkla kullandığı ve kendileriyle özdeşleşen ''Haçan'' gibi kelimelerin, Orta Asya Türk boylarınca kullanıldığı ve bugünlere kadar geldiği bildirildi. Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Küçük, ''Doğu Karadeniz Bölgesi insanının kullandığı ağzın, Orta Asya Türk boylarının kullandığı ağız özelliklerini yansıttığını'' söyledi.
Küçük, Orta Asya Türk boylarının kullandığı ağız ile Doğu Karadeniz Bölgesi insanının kullandığı ağızın benzerliğini şöyle anlattı:

''Örneğin ''kaçan'' kelimesi var. Kelime sekizinci yüzyılda Göktürk yazıtlarında ''kaçan'' şeklinde geçiyor. Uygur dönemi yazılı eserlerinden İyi Prens ve Kötü Prens, Altun Yaruk gibi eserlerde de aynı şekilde geçiyor. Kelime 15'inci yüzyılda, eski Kıpçak Türkçesi'nde yine yazılı kaynaklar itibarıyla 'haçan' şekline dönüşmüş. Yazılı dilde 'haçan' şekline dönüşen kelime, Karadeniz ağızlarına da 'haçan' şeklinde yerleşmiş.

'Ne vakit', 'ne zaman ki', 'her ne zaman', 'vakta ki', 'madem ki', 'ne çabuk' gibi anlamlara geliyor. Anadolu ağızları, bu tür kullanımlar yönünden son derece zengin. Her köşede böyle küçük hazinelere rastlayabilirsiniz.''

Küçük, Türkçe'de bayak, bıldır, erincek, kaçan/haçan, kölük, şişek, tike, tor, tünür/dünür, bertilmek, sançmak gibi isim ve fiillerin yıllar geçmesine rağmen unutulmamasının ve Anadolu ağızlarında, Doğu Karadeniz ağızlarında bu kelimelere rastlanılmasının çok önemli olduğunu ve Türkçe'de buna benzer yüzlerce kelime olduğunu söyledi.

İnternet Haber

mardin:
eline saglık arkadaşım bilmediklerimizi ögrendik sagol.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek