Gönderen Konu: Bir 12 eylül hikayesi [acı ama gerçek]  (Okunma sayısı 1657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mütebahhir

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 45
  • ოüէεъﻪհհﻨг
Bir 12 eylül hikayesi [acı ama gerçek]
« : 07 Mart 2012, 07:46:58 »

İnfazlara tanıklık eden imam anlattı.
 
Sağcılar seccade, solcular çay istedi
 

12 Eylül sürecinde 50 genç idam edildi. Üçü solcu ikisi ülkücü 5 gencin son anlarına şahitlik eden Buca Cezaevi İmamı Abdullah Tüzüner, 30 yıl sonra yaşadığı travmayı anlattı.

12 Eylül'e yargı yolunu açan referandum, darbenin 30. yıldönümüne denk geldi. Darbe sürecinde 50 genç idam edildi. Bu sebeple ülkücü ve solcu gençler için bu referandumun özel bir anlamı var. Buca Cezaevi İmamı Abdullah Tüzüner, idam edilen 5 gencin son anlarına şahitlik etti. Tüzüner, 30 yıl sonra yaşadığı travmayı anlattı. Tüzüner, sözlerine 'Allah bir daha yaşatmasın' diyerek başlıyor. "Sağcılar seccade istedi ve namaz kıldı. Solcular ise sigara ve çay talep etti. Sonrası malum. Hepsi bizim çocuklarımızdı, keşke olmasaydı" şeklinde konuşuyor. Tüzüner, gençlerin sağcısıyla solcusuyla aynı toprağın insanı olduğunu vurgularken "Bu duruma kim nasıl getirdi?" diye soruyor.

 

GECE YARISI KAPIM ÇALINDI.

Din görevlisi Tüzüner, bir gece yarısı kapıyı açtığında iki polisle karşılaşmış. Polisler kendisine idam cezalarının infazında 'görevli' olarak bulunması talimatı vermiş. Bir belgeye imza atmış ve 'sakın kimseye söyleme' diye uyarılmış. Ertesi gün katılacağı idamlar için seccade ve bir Kuranı Kerim hazırlamış.

 

AİLEMİZE SELAM OLSUN.

Tüzüner, idamların yaşandığı sabahı şöyle aktarıyor: "İnfaz savcısı deniz albay, 3 gence, imam kabul edip etmediklerini sordu. Solcu kardeşimiz imam istemedi ve orada seyirci kaldım. Bunlar Urfalı, Tokatlı gençlerdi. Son istekleri soruldu. Sigara ve çay istediler. Ailelerine selam gönderiler ve 'kahrolsun faşizm' diye çıktılar idam kürsüsüne."

 

KELİME-İ TEVHİD'LE GİTTİLER.

Tüzüner, iki ülkücü gencin imam istediğini ve bu nedenle resmi kıyafetle 'görevli olarak' infaza katıldığını kaydediyor. Selçuk Duracık ve Halil Esendağ adlı ülkücülerin son anlarında yanında olan Tüzüner, şöyle devam ediyor: "İnfaz savcısı havacı binbaşı gençlere son isteklerini sordu. Onlar da seccade istedi. Namaz kıldılar ve dua ettiler. Namaz kılarken tekbir getirdiler.Sonra ara verildi, ellerini arkadan bağlayarak, yakalarını taktılar. Nereye gittiklerinin farkındalardı ama tereddüt etmeden paniğe kapılmadan 'La ilahe illAllah' diyerek gittiler kürsüye. Koca masa kurmuşlardı, sandalyeye biz çıkarız dediler. Sonra ipi taktılar ve şahadet getirerek gittiler."

 

DARBECİLERE KARŞI 'EVET'.
Aradan 30 yıl geçmesine rağmen yaşadıklarını unutamadığını aktaran Tüzüner, idam edilen gençler için 'keşke olmasaydı' diyor. Referandumda darbecilere yargı yolunun açılmasından memnun olduğunu ifade eden emekli imam, referandumda 'evet' diyeceğini söylüyor. Tek temennisi ise bir daha o günlere dönmemek.
     
Deselerki İSLAM'ın pınarından içmek suç,
O suçları kabullenerek içerim avuç avuç,
Bir irşat istiyorum benliğime yön verecek,
Bir seccade istiyorum alnımı eskitecek,
Bir tesbih istiyorum çek çek bitmeyecek,
Bir KALP istiyorum daima Allah Allah diyecek.