Gönderen Konu: Dubai'de mutlaka görün  (Okunma sayısı 8277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Devri Âlem

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 429
Dubai'de mutlaka görün
« : 16 Kasım 2008, 02:54:31 »
Bastakiya

Tarihi Bastakiya ilçesini gezerek eski Dubai’ye bir göz atın. Daracık sokaklarda yapılmış rüzgar kulelerine sahip geleneksel avlulu evler halkın geçmişte nasıl yaşadığının güzel örneklerini verirler. Havayı aşağı doğru evin içine filtre ederek bir tür ‘klima’ işlevi gördüklerinden, rüzgar kuleleri yalnızca çekici görünmekle kalmaz, aynı zamanda işlevseldirler.

Kazı Alanları

Dubai’nin tarihi alanları Al Ghusais, Al Sufooh ve Jumeirah’tadır. Bunların ilk ikisi 2,000 yılı aşkın zaman öncesine ait mezarlardır. Jumeirah bölgesi 7. ile 15. yüzyıllar arasında yapılmış insan yapısı eserlere ev sahipliği yapar.


Şeyh Said’in Evi
1800’lerin sonunda yapılan ev tüm deniz taşımacılığı faaliyetlerini kontrol altında tutan bir gözlem kulesi olarak deniz kenarında inşa edilmiştir. Bir avlunun etrafına geleneksel rüzgar kuleleri yerleştirilerek yapılmıştır.


Dubai Müzesi
Müze, bir zamanlar şehri denizden gelen saldırılara karşı koruyan ve 150 sene önce önemli hudut noktalarından biri olan El Fahidi Hisarı'nın içindedir. 1799 yılında yapılan kale; saray, garnizon ve hapishane olarak da hizmet vermiştir. Kale, 1970 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müze çok yenilikçi bir tarzda ve hayal gücüne dayanılarak dizayn edilmiştir ve gerçekten petrol öncesi halkın yaşayış tarzını ortaya sererek geçmişteki Dubai’yi betimler. Geleneksel Arap evleri ve okulları, camileri, baharat pazarları ve çalışan insanlardan tipik sahneler gösteren bu amaçla özel olarak inşa edilmiş alanlar vardır. Çöl ve içinde yaşayan hayvanlar hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli olan karşılıklı etkileşimli bir tarzda tasvir edilmektedir. Çok geniş bir salon denizcilik hayatına ve inci dalgıçlarının faaliyetlerine tahsis edilmiştir.


Dubai Camileri
Dubai’nin sayısız camilerinin en büyük ve en güzellerinden biri modern İslam mimarisinin mükemmel bir örneğini teşkil eden Jumeirah Camii'dir. İkiz minareler ve görkemli bir kubbe ile Orta Çağın Fatimi geleneğine uygun tarzda taştan yapılmıştır. Şehrin yapı taşlarından biri olup tamamen ışıklandırıldığı geceleri ziyaret edilmeye değer.

70 metrelik uzunluğu ile şehrin en uzun minaresine sahip olan, Bur Dubai'deki Hükümet Sarayı’nın yakınındaki Büyük Cami, kendisini şehrin yapı taşlarından biri ve ibadet yeri haline getiren dokuz adet büyük ve 45 adet küçük kubbeye sahiptir.


Dubai’nin Kültürel Mirası

Geçmişe bir yolculuk yapın ve Dubai'nin geleneksel hayatına ait bir deneyim yaşayın. Dokumacılık ve seramikçilikle uğraşan yerel halkın yaşadığı ve elişlerini sergilediği, Dubai koyunun ağzında kurulmuş geleneksel köyler gezmeye değerdir.

Tüm aileyi eğlendirmek için aşağıdaki aktiviteler neşe ve ilginç eğlenceler sunmaktadır.

Dubai Hayvanat Bahçesi

Jumeirah’taki Hayvanat Bahçesi aralarında artık vahşi doğada yaşamayan Arap Kurdu da bulunan Arabistan’a özgü birçok türü barındırmaktadır. Büyük kuşhane içinde bölgeye özgü avcı kuşlara rastlanabilir. Arabistan'da yaşayan çeşitli memeliler ve birçok kedi türü de hayvanat bahçesinde yaşamını sürdürmektedir.

Harikalar Diyarı (Wonderland)
Burası tüm aileye hitap edebilecek eşsiz bir eğlence ve su etkinlikleri parkıdır. 18 hektar genişliğinde bir alan üzerine kurulu özel park su gezintileri imkanlarına, hızlı kayma parkurları, roller coaster ve go-cart pistine sahiptir. Ayrıca içinde bir su buharı şovu ve ince bir su tabakası üzerine yansıtılan görüntülerden oluşan su sineması yer alır.

Sihirli Gezegen(Magic Planet)

Deira City Center alışveriş kompleksinde bulunan bu eğlence merkezi çocuklar için bowling, çeşitli elektronik oyunlar ve hatta mini bir golf pistine sahip benzersiz bir kapalı alandır.

Karşılaşma Alanı
Burası Wafi alışveriş merkezindedir. Hem çocukların hem de büyüklerin keyif alabileceği farklı bir eğlence anlayışı sunar. Kristal Labirent bir korku salonuna ve heyecan verici 3-D filmlere sahiptir. Ayrıca gerçeğine çok uygun bir roller coaster simulatörü bile vardır. Binilecek eğlenceli başka aletler de vardır ve en güzeli de bir binanın tepesine dek çıkabilen Komet’tir.

Vahşi Vadi (Wild Wadi)

Jumeirah Beach Hotel’in yanında ve Dubai’nin merkezinden 20 dakika uzaklıktaki bu 4,000 metre karelik su parkı heyecanlı su yolculuklarını, sörf alanını, dalga havuzunu ve her yaş için birçok su aktivitesini bir araya getirmektedir. Sizi hiç sudan çıkarmayacak şekilde 24 ayrı su aktivitesinden 16'sı birbirleri ile bağlantılıdır. Park Sinbad ve eski Arabistan tarzında dekore edilmiştir ve otantik bir vadi içine kuruludur.

Parklar ve Piknik Alanları

Dubai çevresinde şehir hayatından geçici de olsa kaçabilmeyi sağlayan kamuya açık sayısız park ve bahçe bulunmaktadır. Özellikle aileler açısından popüler olan bu alanlar çok çeşitli eğlence tesisleri ile birlikte çekici piknik ve çocuklar için oyun alanları sunmaktadırlar. Şehrin en büyük parkları Jumeirah Beach Parkı, Dubai Creek Side Parkı, Mushrif Parkı, Al Mamzar Parkı ile Safa Parkı’dır ve şehir genelinde birçok küçük park da hoş yeşil vahalar yaratmaktadır.

Golf Sahaları
Golf oynamayan insanlar için bile, hem kulüp binalarının mükemmel mimarileri açısından hem de çölün başarılı bir biçimde yeşillendirilmesinin ve düzenlenmesinin güzel örnekleri olarak Dubai golf kulüpleri ziyaret edilmeye değer. Sahalar hakkında daha fazla detayı Spor bölümünde bulabilirsiniz.

Golf oyuncularının sarp kayalık bir dağ manzarası karşısında oynama imkanı buldukları benzersiz bir eğlence deneyimi olan dokuz-delikli bir ‘kır’ sahası Hatta Fort Otel'de mevcuttur.

Çöl & Dağlar
Çöl, ister kendi aracınız ile ister bir tur şirketi aracılığıyla olsun, dört-çeker araçlı gezilerle sayısız imkanlar sunar. Piknik sepetinizi hazırlayın ve kum tepelerinin ardında neler olduğunu keşfedin, ama yanınıza litrelerce su ve kuma saplandığınızda kullanmak için bir kürek almayı sakın unutmayın! Arabian Adventures’dan kum tepelerinde bir akşam yemeği rezervasyonu yaptırın ve yıldızlar altında çölde geleneksel bir Arap yemeğinin keyfini yaşayın. Daha yavaş bir ulaşım tarzını seçmek isterseniz, çölde bir deve ile yolculuk edin ve yıllar önce bedevilerin nasıl yaşadığını hayal edin.

Kış mevsimi, Hacer Dağları civarındaki harika manzarayı ve kayalıklar içindeki gölleri keşfetmek ve vadiler içinde yolculuk etmek için iyi bir zamandır. Havanın serin olduğu kış aylarında kamp yapmak da oldukça popülerdir.

Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Hatta Vadisi, Ras-Al-Khaimah ve Doğu Kıyısını da kapsayan, Dubai’ye komşu emirliklere ya da başka ilginç yerlere yönelik tam veya yarım günlük turlar da mevcuttur. Hava gezintisi, Arap yelkenlileri ile turlar ve özel ilgi alanlarına yönelik faaliyetler de mümkündür.
gezikolik.com
اَلْعِلْمُ يَرْفَع بُيوتًا لاَعِمَادًا لَهَا وَالْجِهلُ يَهْدِم بِيُوتَ اْلعِزَّ وَلْكَرَمِ

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Ynt: Dubai'de mutlaka görün
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2008, 17:05:17 »
Teşekkürler Devri Alem,bu kadar kısa sürede böyle çabuk ilerlemesi ilginç.
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı ay-yüzlüm

 • yazar
 • ****
 • İleti: 641
Ynt: Dubai'de mutlaka görün
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2008, 17:25:43 »
eee para oldumu herşey olur..
Yürü dünya yürü bu yol dergaha gider.
Bu yol gama,kedere,acıya,aha gider.
Çıkablirsen eyer bu yokuşu zirveye,
Hüzünlenme o zaman sonu felaha gider.

Çevrimdışı Evfacan

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 441
Ynt: Dubai'de mutlaka görün
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2008, 21:24:58 »
Ileriye yönelik cook daha da ilginc ve güzel olacakmis duyduguma göre...
Hayirdir insAllah...
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Bu gökdelen 360 Derece Dönüyor
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2009, 00:27:04 »
Yakında Dubai’de inşası tamamlanacak Dinamik Gökdelen, gökdelen tasarımına tamamen yeni bir bakış açısı kazandıracak.


 
Gökdelenin 80 katının her biri birbirinden bağımsız olarak dönecek, binanın şekli devamlı değişecek ve bu sayede tüm bina sakinleri şehrin 360 derecelik manzarasından eşit bir şekilde yararlanacak.

BBC Focus dergis’nde yer alan habere göre, 420 metre yüksekliğindeki Dinamik Gökdelen’de, daireler ses komutlarıyla merkezi bir kolonun etrafında 360 derece dönüş gerçekleştirecek. Bu dönüş, her kat arasında yer alan toplam 79 rüzgâr türbininin sağladığı enerjiyle söz konusu olacak. Ayrıca, bu türbinler tüm binanın kullanacağı elektriği ve fazlasını da üreteceği için, bina enerji açısından dış kaynaklara gereksinim duymayacak.2011 yıllarının başında bitirilmesi beklenen gökdelenin daireleri fabrikada prefabrik bölümlerden oluşacak ve sonra bu parçalar merkezi göbeğe bağlanacak. Her katın tamamlanması 7 gün sürecek.Gökdelen tamamen dolduğunda ve dönmeye başladığında, bina sakinleri kendi katlarının dönüş hızını kontrol edebilecekler, böylece 1 saat ile 1 gün arasında şehrin 360 derecelik görüşüne sahip olacaklar. Tüm bu yüksek konseptli tasarıma sahip olmak ucuz değil: dairelerin fiyatı 3 ile 30 milyon dolar arasında değişiyor.

(Zaman Online)

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı racül

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1265
Ynt: Dubai'de mutlaka görün
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2009, 01:00:40 »
Olur bi  gidip görelim...

Tatillerin bollugundan vakti nerede gecirecegiz diye turizm acentalarinin bastirdigi kocaman kataloglarla fal bakiyoruz... a18))

Dubaide kum bizde para
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı suden

 • suden
 • aktif okur
 • **
 • İleti: 207
Ynt: Dubai'de mutlaka görün
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2010, 12:15:29 »
bu dubaililer okadar  müsriflerki yakında batacaklar.
said,cennetlik kişidir.başkasından ibret alandır.
şaki,cehennemlik kişidir.BAŞKASINA İBRET OLANDIR.