Gönderen Konu: Bir tatlı huzur için Yenice'ye  (Okunma sayısı 3806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7492
Bir tatlı huzur için Yenice'ye
« : 16 Ekim 2009, 03:38:42 »

Eğer dağ sporları, yürüyüş, ATV ve bisikletle gezinti yapmak, yeşil cennette sakin bir gün geçirmek istiyorsanız bu nadide doğa parçasını mutlaka görmelisiniz.

Her mevsimin paletinde beliren kendine özgü renkler, sürpriz şelaleler, billur su kaynakları, mor-sarı orman gülleri, soğuk suların çağladığı derelerde yaşayan kırmızı benekli alabalıklar, ağaç kokulu evler, bu evlerin hediyelik eşyalara dönüşen ahşap maketleri, tahta kaşıklar ve bastonlar... Bu özellikleriyle mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde en başta olması gereken bir yer Yenice.

Karabük'ün en batıdaki ilçesi... 1461'de Fatih Sultan Mehmet Cenevizlilerden almış. Bartın, Zonguldak, Kastamonu ve Bolu gibi illerle sınır komşusu. Ankara'dan çıktığınızda 257 kilometre sonra bu yeşil denizin ortasında bulabilirsiniz kendinizi. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden itibaren 70 kilometre sonra karşılar sizi Yenice Ormanları. İstanbul'a 417 kilometre.

Yenice sınırlarının yüzde 85'i ormanlarla kaplı. Bir tepeden baktığınızda göreceğiniz beton evler arasında cılız bir yeşillik değil; devasa orman denizinin içinde seyrek evlerdir. İlkbaharla birlikte, derelerinin gür sesi, kuzu ve kuşlarının sesleri, yeşilin bütün tonlarıyla size selam durur Yenice Ormanları. Sonbaharda ise sarı, kırmızı, turuncu, yeşil ve bordoyla bezeli renk cümbüşüyle, ardında tatlı bir hüzün bırakarak, 'Ben şimdi gidiyorum; ama Rabb'imin izniyle tekrar dirileceğim.' der, lisan-ı haliyle...

Yenice'yi görmek isteyenler geceyi Safranbolu konaklarında geçirerek gezilerine farklı bir boyut katabilir. Safranbolu'dan, günün ilk ışıklarıyla uyanıp 40 kilometre mesafedeki Yenice'ye süzülmek için demiryolunu ya da karayolunu seçebilirsiniz. İki yol da doğa tutkunları için büyük bir zevkle kat edilebilecek özellikte. Filyos Çayı'nın aktığı derin bir vadiden demiryolu ile karayolunu ayıran akarsu eşliğinde tam 16 tünelden geçerek bu şirin ilçeye ulaşabilirsiniz.Yenice ormanları turizme kazandırılıyor

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakın olmasına rağmen spotların aydınlatamadığı bir karanlıkta kalıyor Yenice ve artık ormanlarıyla tanınmak istiyor. Karabük Valiliği desteğinde, Yenice Kaymakamlığı koordinatörlüğünde; ana, ara ve patika yollar başta olmak üzere, kanyon yürüyüşleri ve diğer aktiviteler, uluslararası standartta işaretlenerek ve levhalarıyla yöre, doğaseverlerin hizmetine sunuldu.

Karabük Valisi Nurullah Çakır, yapılan çalışmalar sonucu 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkurun, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 396 kilometreye ulaştığını söylüyor ve ekliyor: "Çalışmaların son aşaması olan rehber kitap ile her seviyedeki yürüyüşçüye hitap eden rotaları, yön ve haritalarıyla Yenice Ormanları'nı turizme kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları, yürümek isteyen her kesime hitap edebilmek amacıyla üç kategoriden oluşuyor: Birkaç saatlik parkurlar (kısa), 4-6 saatlik günübirlik yürüyüşler ve 2-6 günü kapsayan uzun rotalar...

Kaymakam öncülük ediyor

Yenice'ye 2,5 yıl önce atanan kaymakam Mehmet Fatih Çiçekli tam bir doğa aşığı. Dededen babadan kalma orman işçiliğinin yanında, ağacın kendisinden-güzelliğinden ve oluşturduğu ferahlıktan da para kazanmayı öğretmeye çalışan Çiçekli, göreve gelir gelmez Yenice ormanlarının büyüsüne kapılmış. "Ben Yenice'ye gelmeden önce bilmezdim bu güzellikleri. Habersizdim doğasından." diyor. Sürekli göç veren ve yaklaşık 10 bine yakın nüfusuyla ormancılık üzerine kurulu sosyoekonomik hayatın artık turizme kazandırılmasını hedefliyor genç kaymakam.

Bunun için önce Karabük Valisi Nurullah Çakır'a açmış projesini ve ondan destek alınca kolları sıvamış. Uzman ekiple belirledikleri 396 kilometrelik yürüyüş parkurlarını doğaseverlerin hizmetine sunmuş. Bununla yetinmemiş, Şeker Kanyonu'nun eteğinde kaybolmaya yüz tutmuş, tamamen ahşaptan yapılma 'Yenice evi' inşa ettirmiş. Bu güzellikleri görmeye gelenlerin, oturup dinlenebilecekleri, kuş cıvıltısı ve dere şırıltısı eşliğinde kahvaltı yapıp çayını yudumlayabileceği bir mekan tesis eden Çiçekli, amaçlarını şöyle anlatıyor: "Biz bu mekanları Yenice yöresinin insanına hizmet etsin diye açıyoruz. Bu güzellikleri turizme kazandırarak onlar için hem maddî anlamda yeni kapılar açmak hem de bu saklı hazineyi dünyaya tanıtmak istiyoruz."17-18 Ekim'de açılıyor

Kaymakam Çiçekli, doğaseverleri, 17-18 Ekim'de yapılacak açılışa davet ediyor. 17 Ekim'de Safranbolu'da düzenlenecek kokteyl ile Yenice ormanlarının tanıtımı yapılacak. Safranbolu'da konaklamanın ardından sabah trenle Yenice'ye geçilecek. Kent Ormanı'nda tarihî Yenice evinde bir kahvaltının ardından çeşitli aktivitelerin yapılacağı bir açılış töreni gerçekleştirilecek.

Patikalarda yürümek, şelale ve göletlerde yüzmek, yeşil sessizlik içinde bisiklet rotalarında pedal basmak, Keltepe zirvesinde özgürlüğü yaşamak, ıssızlığın keyfini çıkarmak, Gökdere Tabiat Parkı ve Fındıkaltı mesire yerinde piknik yapmak, pırıl pırıl bir havada fotoğraf çekmek, dik kayalara tırmanmak, anıt ağaçlar altında tefekkür etmek, Yenice ormanlarında yapılacak aktivitelerden sadece birkaçı.

Yenice'de kaldığınız sürede 'ne yiyeceğim' diye düşünmeyin; çünkü burada tadabileceğiniz oldukça fazla geleneksel yiyecek de var. Neler mi? Yenice çaşı, mısır çorbası, Sultaniye bakla tatlısı, hamaylı bağ, kabak tatlısı, kara mancar dolması, kara mancar yemeği, cevizli sigara böreği, bazlama, mancar (Galiye), baklava ve yayık ayranı...

zaman