Gönderen Konu: Bir zamanlar İstanbul Tavrı Kur-an Okuyan Hafızlar Vardı.  (Okunma sayısı 6111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ruy-ı zemin

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1109
 • Seher vakti bereket vakti...

 Hz.Kur-an için ''Mekke'de nazil oldu,İstanbul'da yazıldı,Mısır'da okundu.'' derler.Bu sözün aksini ispat etmek için bizim hocaefendiler daima karşı çıkmış  ve ''Hayır!İstanbul'da da okunmuştur''demişlerdir.

 Aslında buna itiraz etmekte çok ama çok haklıyız.İspatına gelince üstadların elimizdeki kayıtları en büyük delilimizdir.Kimlerin mi? Üsküdarlı Ali Efendi,Adalı Hızal Efendi,Abdurrahman Gürses,İsmail Biçer,Kani Karaca ve daha niceleri...

 Malasef arşivleme noktasında çok gerilerdeyiz.Mısırlıların okuyucularına ve onların kayıtlarına sahip çıktığı kadar bizler kendi hocalarımıza sahip çıkamadık.Hafız Sami,Hafız Kemal,Hafız Burhan,Hafız Celal,Hafız Osman Kur-an ve Ezan kayıtları piyasada bulunamayan merhum üstadlardan.Ne hikmetse gazel,şarkı plakları elimize kadar ulaşmış lakin Hafız Samiden 3 ayet dahi olsa Kur-an kaydı bulamıyoruz.

 Ama şu bir gerçek ki,kayıtları elimizde olan hocalarımızın Kur-an okuyuş tavırları İstanbulumuzun Mısırdan ve diğer İslam ülkelerinden asla geri olmadığını aksine zerafet bakımından daha tatlı olduğunu ortaya çıkartıyor.

 Peki bizim asıl sorunumuz ne? Kur-an İstanbul'da hem yazılmış hemde okunmuştur.Lakin şuan okunmakta mıdır?

Günümüz Kur-an okuyan hafızlarının büyük bir kısmı klasik İstanbul tavrının dışında okuyuşlar sergiliyor.Ve bugün malasef  ''Hayır!Kur-an İstanbul'da da okunmaktadır''sözünü kimse kusura bakmasın ama ben söyleyemiyorum.Çünkü İstanbul tavrı icralar için bir kaç kişiden başka örnek veremiyorsak oturup derin derin çarelerini düşünmemiz lazım...

   Bazı kardeşlerimiz haksızlık yaptığımı düşünebilir.Fakat bir arşivci olarak elimdeki saatler dolusu Ali Efendi'nin,Gürses Hoca'nın,Kani Karaca ve Hızal efendi'nin kayıtlarını dinleseydiniz bugünkü okuyucuların İstanbul Tavrı okumadığını ve bizim musıki medeniyetimizi temsil etmediğini anlayıp bana hak verirdiniz.

Kaldı ki sitemiz üzerinden eski üstadların ve olması gereken okuyuşların bir kısmını  yayınladık.Sitemizin yayın amacıda unutulan bu tavrı ve musıki medeniyetimizi sizlere sunmaktır.Bu yolda Allah'ın inayetiyle çalışmaktayız.

Popüler kültür herşeye damgasını vurduğu gibi dini musıkimizede vurmuştur.Arabesk kültürle yetişmemiş ve tanışmamış merhum hocalarımız kulaklarında kalan muhteşem nağmeleri icralarına yansıtmış,gönül makamıyla harmanlamış ve öyle Kur-an okumuşlardır.

Şimdilerde her tv ve radyo kanalında arabesk kültürün etkisini görmekteyiz.Yapılan bestelerden çalınan müzik aletlerine kadar büyük bir yozlaşmanın içerisindeyiz.Halkımızın musıki kulağı tamamen körerme noktasına gelmiştir.Tavır,Makam,Meyan,Karar nedir bilmeyen bir Cami Cemaatına siz ne sunacak ve ne göreceksiniz.

Eskiden makam ve tavırdan anlayan insanlarımız vardı.Cami cemaatının içinde Mevlid-i Şerifi güftesine uygun okumayan hocaları kürsüden indiren edebiyatçılar vardı.Ama şimdi iş tamamen şova dönüştü.Allah selamet versin Aziz Bahriyeli Hocamız günümüzdeki mevlid programlarını ''Mevlid Show'' olarak değerlendiriyorum demişti.

Mevlid icraları tamamen bir facia haline geldi.O konuya girmeden Kur-an tavrı hakkında kelam etmek isterim.

  Bir acayip okuma tavrı aldı başını gidiyor.Kim çıkardı,kim buldu veya kimi dinledir hayretler içerisindeyim.Arap desen arap tavrı değil,İstanbul desen alakası yok.Tek kelime ile arabeks...

Milletimizin ekser çoğunluğunun rağbeti arabeske diye herhalde dini musıkimizde de böyle bir eksen kayması yaşanmakta.Aşırı bir ağırlık hakim.Akıcılık diye birşey kalmamış ve tek tip bir okuyuş tarzı...

  Katıldığım bir Kur-an cemiyyetinden sonra İstanbulumuzun musıkişinas imam-hatiplerinden kıymetli bir hocamla hasbihal ettik bu konuyu...Tavırların dönemsel değişimlere uğraması normaldir.Lakin bu değişimin iyiye gitmesi lazımken biz zaman ilerledikçe Osmanlı tavrını yani İstanbul tavrını kaybediyoruz.Ve durduracak bir mekanizma malasef yok.

 Çünkü içimizde musıkişinas üstadların sayısı çok az.Bir hocamızın Kurra olması,demir gibi hafız olması,çok iyi talim ve tecvid bilgisinin olması şahsını İstanbul Tavrı okuyucusu kılmaz.İsmini büyük şükranla yad ettiğimiz Üsküdarlı Ali Efendiler,Hızal Efendiler,Gürses Hocalar,Kani Karacalar ve daha niceleri  teknik bilgilerinin yanı sıra musıki bilgilerinide icralarıyla buluşturarak muvaffak olmuşlardır.

  Eski günlere dönmenin tek şartı hafızlara iyi bir musıki eğitiminin verilmesidir.Meşk kültürünü yeniden canlandırmak ve geçilen eserlerin makamında aşırlar,ezanlar okutulmalıdır.

 Artık gittiğimiz herhangi bir mahalle camiinde Kabe de ki imamı taklit etmeye çalışan bir zatı dinlemek istemiyoruz.Ezanlarımızın usulüne uygun ve klasik format içerisinde olan geçki sanatıyla icra edilmesini istiyoruz.Ve selatın camiilere gidildiğinde oralara yakışan İmam-müezzin uyumunu görmeyi hayal ediyoruz.

  Bazı gayretli üstadlarımızın emekleri sonucu güzel neticeler alınmıyor değil.Ama çok yetersiz kalıyor.Musıkiden anlayan cemaatın azlığı en büyük darbeyi vurmakta.Hafızlarımıza bu konularda talep gelmeyince onlarda ben okurum olur mülahazasıyla yollarına devam etmektedir.

 Günümüzdeki okuyuşlar normal olan dönemsel tavır değişikliği değil aksine büyük bir kültür yozlaşmasının icralara yaptığı menfi etkiden ibarettir.Önüne geçilmezse 10 sene sonra hiç beklemediğimiz bir şekil ile karşılabiliriz.10-15 sene gibi bir zaman dilimi musıkinin hızla yerlere doğru sürüklendiği bir memlekette dönemsel tavır değişikliği için hiç de geç değil.

5 sene öncesine kadar dinlemediğimiz acayip okuyuş tarzlarını dinlemeye başladık.Çoğu ''Ben Taklidim'' diye bağırıyor.Mısırdan,İrandan kari bir zat çıkmış ve o okuyuş dünyada moda olmuş.Bir bakıyoruz bizim genç hafızların ağzında...

Ali efendiyi dinlemeden falan filan zatı taklit edenlere sadece acırım.Bu kültür bilmezlik ve aslında en büyük cehalettir.Bazı kardeşlerimiz ''Yahu Kur-an nihayetinde,ne olacak ırçılık yapmayın'' desede bu ırkçılık değil kültür muhafazasıdır.Siz bu taklitlerin sadece bunlarla sınırlı kaldığını mı zannediyorsunuz...Dini musıkimize gelene kadar daha bir çok ecdad emanetlerinin bu tahribata uğradığını farketmiyormusunuz.Benim yukarda zikrettiklerim en son noktadır.Sırf dini musıkimiz mi?Eğer sayacak olursak sayfalar yetmez...

Özentilik ve kendi kültürümüze sahip çıkmamamız her alandaki değerlerimizi yozlaştırmıştır.

Giyim tarzımızı,konuşma uslubumuzu,yazarlığımızı,musıkımizi,algımızı,bakışımızı,düşünüşümüzü kısacası benliğimizi birilerine benzetme ve onları kendimizden üstün görme hastalığına kurban ettik.

  Bu seküler kesimde kendini giyim-kuşam olarak gösterdi.Dindar kesimde konuşma-düşünme olarak gösterdi.Musıkişinas kesimde musıki-icra olarak gösterdi.Bizim dini musıki camiamızda ise tilavetlerde Mısır ve Arap hayranlığı şeklinde gösterdi.

 Sebebine gelince malasef bizdekini bize beğendirtmediler.Bizdekini bize doğru şekliyle göstermediler.Hep başkasında arar olduk.Hep onlarınkini kıymetli bilir olduk.Böylece giyimimizde,konuşmamızda,musıkimizde bizim olmaktan çıktı.

 Ve bu popüler kültür bugün hafızlarımızın Kur-an okuyuşlarına bile etki etti.Ben zevk alamıyorum.Evet renksiz ve tatsız geliyor bana bugünkü icralar...Mısır takliti yapmaya çalışan ama haliyle muvaffak olamayan,talimli okumaya özen gösterirken zaman,meyan ve karar'a dikkat etmeyen Kur-an tilavetlerinden etkilenemiyorum.Ve lütfen bu kardeşlerimizi topluma açık yerlerde okutmasınlar.

  Aramızda yaşayan musıkişinas hafızlarımız varken niye onları göremiyoruz.İstanbul tavrını icra eden bir çok hafızımız var.Misal verecek olursak Hafız Yunus Balcıoğlu tam manasıyla bu tavrı icra eden bir hocaefendidir.Gerek talim ve gerekse makamsal seyir olarak bize eski üstadları yad ettirmektedir.Yine Hafız Ahmet Uzunoğlu,Hadi Duran,Halil Necipoğlu,Osman Şahin hocalarımız hal-i hazırdadır.Ve özellikle genç kuşaktan yeni yeni ismini tanımaya başladığımız Hafız Ali Tel'de büyük bir başarı sergilemektedir.

  Ama yukarıda zikrettiğim gibi İstanbul Tavrını temsil edecek ve bize eskileri dinlediğimizdeki duyguları hissedirecek Hafızlar malasef çok ama çok azdır.Ve yeni yetişen hafızlarda bu tavrın olmayışı herkesin kendine has bir okuyuş tutturması beni istikbal adına üzmektedir.Bu işe ömrünü ve gönlünü vermiş üstadlar daha da üzülmektedir...

 Lütfen talim ve tecvide önem verildiği gibi musıkiyede önem verilsin.Hafızlar sadece kaf çatlatan insan konumuna getirilmesin.Günümüzde İstanbul'da Kur-an hem yazılmıştır hemde okunmaktadır diyebilmek için çok gayret gösterilmesi lazım.Talim ve tecvidde sıkıntı nasıl aşıldıysa inşaAllah buda aşılır....Niyazım odur...

Yunus Emirhan KILIÇ

www.camimusikisi.com
پاى مار      چشم مور      نان منلا      كس نديد

Çevrimdışı *sade*

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 17
Ynt: Bir zamanlar İstanbul Tavrı Kur-an Okuyan Hafızlar Vardı.
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2012, 10:51:30 »
Doğrudur fakat geçmişe bakıp da övünemeyiz.Günümüz İstanbul'u yada Türkiye'si  o zamanlara maalesef hiç benzemiyor.O zatların torunlarıyız belki ama onların tırnağı olabilecek işler yapmıyoruz.Günümüzde de gerçek anlamda hafızlar maalesef çok az.Nasıl eskisi gibi dini bütün bir ümmet oluruz bunu düşünmemiz gerekir..Geçmişe bakıp iç geçirmektense...
Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur…

Çevrimdışı Togika

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 166
Ynt: Bir zamanlar İstanbul Tavrı Kur-an Okuyan Hafızlar Vardı.
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2012, 08:55:32 »
Bazı kardeşlerimiz haksızlık yaptığımı düşünebilir.Fakat bir arşivci olarak elimdeki saatler dolusu Ali Efendi'nin,Gürses Hoca'nın,Kani Karaca ve Hızal efendi'nin kayıtlarını dinleseydiniz bugünkü okuyucuların İstanbul Tavrı okumadığını ve bizim musıki medeniyetimizi temsil etmediğini anlayıp bana hak verirdiniz.

Kaldı ki sitemiz üzerinden eski üstadların ve olması gereken okuyuşların bir kısmını  yayınladık.
Mümkünse link alabilirmiyiz nerede yayınlanıyorsa.
Uğrunda Fedakarlık Yapamadığın Sevgiyi Boşuna Yüreğinde Taşıyıp'ta Yük Etme.

Çevrimdışı ruy-ı zemin

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1109
 • Seher vakti bereket vakti...
Ynt: Bir zamanlar İstanbul Tavrı Kur-an Okuyan Hafızlar Vardı.
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2012, 15:30:52 »
camimusikisi.com adresine giriniz. kayıtları görürsünüz
پاى مار      چشم مور      نان منلا      كس نديد