Gönderen Konu: büyük buluşma programı üzerine..  (Okunma sayısı 11680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1940
  • http://www.sadakat.net
büyük buluşma programı üzerine..
« : 22 Ekim 2005, 15:53:40 »

STV de; dindar olanı, olmayanı 7den 70e herkesin ilgisini çeken bir program, büyük buluşma. Bir kaç kere izleme imkânım oldu. Program genel görünümü ile İslami açıdan ne kadar olumlu ya da olumsuz ayrı bir mevzu.

Yani özellikle bayan oyuncuların başlarının açık olması, tam olarak İslami tesettüre uymayan bir şekilde giyim kuşamları, giyimde İslami şartlar tam olsa bile erkek izleyicilerin olduğunu da göz önünde bulundurursak zaruret miktarı bakma bu programda ne kadar geçerli, yani zarurimi bakılması ki caiz olsun.

Bunlar ayrı bir mevzu.

Temas etmek istediğim şu. Görülen şekli ile program, ölüm kavramını, bu hayatın elbet beklenilmeyen bir anda sona ereceğini, her kesime yeniden hatırlatıyor.Ölümden sonra hesabın olduğu, oradaki pişmanlığın fayda vermediği, kul haklarının affının mümkün olup olmadığı gibi hususlar tesirli bir şekilde işlenmiş izlenimi veriyor.

Ama; keşke ahirette de hesap bu kadar basit olsa.Kuran-ı Kerimde müteaddit ayeti kerimelerde ahiret aleminden bahsederken insanı ne kadar titiz bir hesapla karşılaşacağını, zilzal suresinin son ayetlerinde özellikle kim zerre miktarı hayırda şer de işlemişse görecektir buyrulmakta.

Kişinin, içmiş olduğu bir bardak helal sudan bile hesap sorulacağı,Hz. Ömer r.aın.kabirde, eskimiş bir at semerini atıp yenisini aldığı için hesabını veremediği, büyük Allah dostlarından birinin Allah bana 1500 yıl cehennemde yandıktan sonra cennete gideceksindese razıyım dediği ahiret alemi bir iki sualle basitleştiriliyor bu programda.

Elbette ne kadar titiz bir şekilde uğraşılsa da katresi olamaz asıl imtihanın.Ama madem böyle bir konu işlenecek biraz sıkı bir sualden geçseler oyuncular.

Mesela; hayatta özellikle insanlar arası ilişkilerde gayet dikkatli yardımsever tipteki insanlara direk amel defteri sağ elinden verilip cennete gönderilmese de, kılmadığı namazlar, vermediği ya da eksik verdiği zekatlar ya da yaptığı gıybetler, geçirdiği malayani vakitler hatta kıldığı huşusuz namazların hesabını veremese ve bunun için önce cennette biraz silkelense hatta baya silkelense daha sonra yaptığı iyilikler göz önünde tutularak cennete gönderilse, ama yukarıdaki olumsuzluklar yüzünden cennetteki mertebesinin düşük olacağı söylense şu andakinden bin kat daha tesirli olur kanaatindeyim.

Çünkü şu andakinde Allah muhafaza yanlış bir zihniyet de aşılanıyor.Nasıl mı?Ben dinle fazla ilişkisi olmayan birisi olsam ve bu programları izlesem derim ki içimden, demek ki iyi bir insan olsam, fakirlere yardım etsem, haksızlıklarla mücadele etsem, insanlara sahtekarlık yapmasam, yalan söylemesem kısacası  KALBİM TEMİZ OLSA  Allah ın sonsuz merhameti benim imdadıma yetişir ve cennete bir şekilde giderim diye şu andaki halimden memnun bir şekilde hayatıma devam ederim.Klasik bir kavram artık kalbim temiz tabiri.Fetva hususuna gelince herkes eleştiriyor ama işte bu tür programlarda bilerek ya da bilmeyerek o imaj veriliyor.

Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız:

www.sadakat.net/makale/85.html

Ama yukarıdaki ifadeye çalıştığım tarzda bir sual merceğinden geçsem ben, derim ki içimden iyi dürüst insan olmak iyi bir amel ama sadece bu kadarı kafi değilmiş namazların sair ibadetin ahirette çok büyük önemi varmış derim kılmada tembellik göstersem bile en azından vicdanım rahat olmaz ve namaza başla diğer ibadetlere önem ver diye içimden bir ses daima uyarır her dini bir sohbete, mekana ya da bu tür programlara rastladığım zaman.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2011, 15:08:50 Gönderen: Miftahulkuluub »
İncemeseleler.com :|: Sadakat.Net :|: Sadakatforum.com  :|:Herkonudan.com


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı GEZGİN

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 353
büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2005, 23:27:50 »
çevremdeki insanlar pek mutaassıp değiller
ancak onlarda dahi o kadar büyük etkileri gördüm ki bu programın...
insanlar kendilerine gelmeye başladı....
aslında lazımdı bu çeşit bir program
İslam'a uygunluğuna değinmeyeceğim....
An oluyor bir garip hisse kapılıyorum...
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum?'..........

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2005, 17:28:33 »
miftah kardeşime katılıyorum.Gezgin kardeşimin dediğide kısmen doğru,insanlarda etki bırakmaya başladı ama miftahında dediği gibi keşke namazlardan oruçlardan da sorulsaydı orda.Çünkü en büyük sorun namazsızlık..
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Çevrimiçi Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6993
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2007, 11:42:11 »
Makaleyi buraya aktarmak daha faideli olabilir düşüncesiyle...

****

KALBİM TEMİZ” DİYORLAR

Bazı kimseler kalp temizliğini sadece insanlar hakkında bir kötülük düşünmemek yahut yardımsever olmak gibi çok basit manada anlıyorlar... Bununla da kalmayıp insanlara iyi davranmakla, Allah’a ibadet mükellefiyetinden kurtulduklarını zannediyorlar. Bu şeytanın bir desisesi, nefsin bir oyunudur... Bu oyuna gelenleri aldatan sebeplerden biri, “hata emsal olmaz” prensibine göz kapamalarıdır... Bunlar, namaz kılan ibadet eden bir mü’minin günlük hayatında İslam’ın ruhuna ters düşen ve diğer insanlara zarar veren birtakım noktalar tespit ediyorlar. Bunları öne sürüyor ve “bu adam namaz kılıyor ama, şu hataları da işliyor. Ben ise onun düştüğü hatalara düşmüyorum“ diyerek kendi ibadetsizliklerine, onun kusurlarında bir özür kapısı bulmaya çalışıyorlar. Bu tip yanlış değerlendirmeler sadece namaz kılmayanlara mahsus değil... namaz kılan bir mü’min de İslam’ın diğer emirlerini kendisinden daha iyi yerine getiren bir kardeşi hakkında benzer şeyler söyleyebiliyor.
Hidayet rehberimiz, Peygamber Efendimiz’ den (a.s.m) bir hadisi şerif:
“Bir günah işlediği zaman kalpte bir kara leke hasıl olur. Eğer sahibi pişman olur tövbe istiğfar ederse kalp yine parlar...”
Bu hadisi şeriften temiz ve selim kalbin, ancak günahlardan salim olan ve isyanlarla kararmamış bir kalp olabileceğini öğreniyoruz.
Babasının sözünü tutmayan bir çocuğa, hemen “terbiyesiz, ahlaksız” damgasını vuran insanoğlu, emredilmesine rağmen ibadet etmemenin Allah’a isyan olduğunu niçin göz ardı eder ki!
Farzlar tevil kaldırmaz. Onlarda yanlış yorum yapmaya ve hakikati saptırmaya kimsenin hakkı yoktur. Zira, ortada tevili gerektirecek kapalı bir nokta söz konusu değil. Allah emretmiş, Resulullah (asm) da bu emrin nasıl yerine getirileceğini bir ömür boyu mü’minlere öğretmiş, talim etmiş... asrı saadeti takip eden bütün asırlarda bu emirler aynen tatbik edilmiş. Bu devirlerde yetişen mürşitler, mü’minlerin Hakk yakınlığında daha ileri gitmeleri için, farzların yanı sıra nafile ibadetlere de büyük önem vermişlerdir. Her taraf camilerle, mescitlerle, medreselerle tekkelerle dolup taşmış... derken ahir zamana gelinmiş... Dünyaya dalma, dinden uzaklaşma, sefahatte boğulma, menfaat peşinde koşma devri gelip çatmış... ibadet terk edilmiş, ilim bir yana atılmış irfandan uzaklaşılmış, kalplerde takva hissi azaldıkça azalmış... bu zehirli iklimde, bu bozuk atmosferde, nasıl olmuşsa olmuş, yeni bir grup çıkmış ortaya: Kalbi temizler ekolü... bunlar bütün peygamberlere (a.s), bütün ashaba, bütün evliyaya ve nihayet on dört asrın bütün mü’minlerine muhalif bir caddede yürümeye başlamışlar... bu ekolün mensupları, kendi haklarında, tövbe kapısını âdeta kapamışlar. Zira isyanlarını göremez hale gelmişler... daha kötüsü, onları müdafaa etmeye başlamışlar. Kendilerini Allah’ a ibadet etmeye çağıran mü’min kardeşlerine verdikleri cevap, her defasında “ sen benim kalbime bak” olmuştur.
Ben senin kalbine nasıl bakayım?
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2007, 11:48:45 Gönderen: fatihan »

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3885
  • Herkonudan.com
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2007, 13:38:18 »
Allah razı olsun..Büyük buluşma meselesi hakikaten çok önemli bir konu..İnsanlara bazı hakikatler aktarılacakken yanlış usul ve yollar seçilirse  hatırlatmak ya da ikaz etmenin ne anlamı kalır?

Rabıta-ı mevt hakikatinden yola çıkılarak yapıldığı savunulan bu çalışma maalesef tamamen fiyasko ve bir çok vebal gerektiren hususu bünyesinde barındırıyor..

İmanın esası olan ahirete imana dair,hiç uygun olmayan sahneler kabir hayatına dair naslarla asla uymayan onca sahneyi,tasviri insanların zihnine yerleştirmenin vebalini kim ödeyecek?
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2007, 13:45:12 »
kalp temizligi iman ve imanin geregi olan amel ile olur.islamdan bie eser yok kalp temiz bunun gibilere büyükler senin kalbini köpek yesin buyurmuslar.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2007, 18:45:58 »
kalp temizligi iman ve imanin geregi olan amel ile olur.islamdan bie eser yok kalp temiz bunun gibilere büyükler senin kalbini köpek yesin buyurmuslar.

 &)

Çevrimdışı el-kureyşi

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 30
  • Yeryüzü Ekolü
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2008, 03:11:52 »
Aslında dikkatlerden kaçan önemli bir husus var...

"Amil"karakterindeki şahsiyet ahiretteki hesabın teşbihi değil...

"Vicdan aynası"kavramına dikkat ederseniz...Vicdan da Cenabı Hakkı daim anan fıtratı zişuur mahiyetinde olduğundan meseleyi bir vicdan hesaplaşması şeklinde algılayabiliriz...Elbette hakikatta bu tür bir hesaplaşma ölümden sonra yoktur...

Verilmek istenen ders hüsnü zannımca Muhasebe şuurunu beşerde yerleştirmeye çalışmaktır...

Allah en iyisini bilir...

Kalp temizliği mevzuunda Büyük bir mütefekkirin misali çok hoşa gider
"Namazda namazı bozacak halet vuku buluyor,adam diyor ki kalbim temizdir namazım bozulmaz"
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2008, 03:14:08 Gönderen: el-kureyşi »
“Dertliyim dersen belâ-yı dertten âh eyleme,
Âh edip ağyarı âhından âgâh eyleme! ...”

"Allah bizi insan eyleye"

Çevrimdışı hace

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 5
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2008, 16:16:09 »
Ben dünyayi yasamadan  ahiretteki  ekinleri  simdiden  bicenlere  sasiyorum.rüzgar  bicmek gibi bir. sey  .ya kardesim  dünyaya  ekin  ektir birak ahitte ne ile karsilasilacagini.Bu programlarda  aynen böyle.  bazilarina tesir eder ama nereye kadar.

Çevrimdışı Asfa

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1318
 • Yoℓα giя£η ∂aяa ∂üşмez...
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #9 : 06 Mart 2008, 13:13:32 »
kalp temizligi iman ve imanin geregi olan amel ile olur.islamdan bie eser yok kalp temiz bunun gibilere büyükler senin kalbini köpek yesin buyurmuslar.

 &)
İlimsiz ibadetin tadı olmaz!...

Çevrimdışı bor-do

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 23
 • .
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #10 : 28 Ekim 2009, 23:55:41 »
Keşke diyerek başlamak istemem.... Aslında bu sözüde hiç sevmem. Sanki kaderi tenkid gibi oluyor(Allah korusun) Ama diyorum acaba bazı şeyleri beğenmediğimizde hani olumlu eleştiriler yapmak istediğimizde diyorum...eleştirdiğimizin yerine koyabileceğimiz ALTERNATİF le sunsak eleştirimizi. Dediğiniz gibi herzaman temiz kalpliyim, iyi niyetliyim demek yetmiyor. Bence:-STVdeki bu filmleri zaten televizyon izleme hastalığı olanlar için yapılmış. Vaktinin nekadar değerli ve kısıtlı olduğunu düşünemeyenler için...Eh onlarada bir alternatif lazım. Özellikle Anadolunun köyleri televizyona MECBUR BIRAKILMIŞ.( zamanında) Bu alandaki boşluğu şu anda STV dolduruyor. Vicdan aynası olayı gibi görürseniz endişelerinizde hafifleme olacağı kanaati doğuyor. Dediğim gibi her kesime ulaşmak önemli. Bilinçli kesim zaten çooookk az ihtiyaç duyuyor. Hizmet ederken televizyona fırsat da kalmıyor..(inşaAllah)
 
!

Çevrimdışı tarihman

 • yazar
 • ****
 • İleti: 751
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2009, 00:33:35 »
İdrarla abdest alınmaz.
Bu hizmet peygamber hizmetir. Cenab-ı hakk sevdiği kullarını dinine hizmet ettirmek için sevkeder. Bu hizmetler sevkullahtır, sevkullahtır. (Hacı Süleyman Dede)

Çevrimdışı bsude

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 4
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2009, 14:13:33 »
 gh8)) &)

Çevrimdışı genckalem

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 48
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2009, 18:33:14 »
kalp temizligi iman ve imanin geregi olan amel ile olur.islamdan bie eser yok kalp temiz bunun gibilere büyükler senin kalbini köpek yesin buyurmuslar.

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: büyük buluşma programı üzerine..
« Yanıtla #14 : 09 Haziran 2011, 08:14:41 »
Kalp temizliği mevzuunda Büyük bir mütefekkirin misali çok hoşa gider
"Namazda namazı bozacak halet vuku buluyor,adam diyor ki kalbim temizdir namazım bozulmaz"