SADAKAT DİNLENME TESİSLERİ > BASINDAN

Büyük tuzak: Kilisede ezan

(1/2) > >>

Mücteba:
Büyük tuzak: Kilisede Ezan

Vatikan projesi olan Dinler arası diyalog çalışmaları tehlikeli bir noktaya doğru ilerliyor. ABD'de 70 kilisede ezan okundu. "İnançları paylaşma" adı altında düzenlenen programların camilerde de ayin yapılmasının önünü açmaya yönelik olduğu kaydedildi.

ABD’de ilk kez, 32 eyalette 70’ten fazla kilisenin pazar ayininde Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi dinin din adamları bir araya gelerek, birlikte dua etti.

Tüm dinleri anlama ve hoşgörü için ‘Interfaith Alliance-Dinlerarası İttifak’ ve ‘Human Rights First-Önce İnsan Hakları’ adlı örgütlerin uzun çabaları sonucu ilk kez “İnançları paylaşma” töreni yapıldı.

Bu kapsamda, 32 eyalet ve başkentteki 70’in üzerinde kilisede, Hıristiyanların pazar ayinine Musevi ve Müslüman din adamları, Hıristiyan din adamlarıyla birlikte katıldı.

Birlikte İlahiler Okudular

Din adamları kendi kutsal kitaplarından bölümler okudu, birlikte ilahiler söyledi. Başkent Washington DC’de etkinliğe, ülkenin en büyük ikinci katedrali olan Washington Ulusal Katedral ev sahipliği yaptı.

Ezan ve Mumlu Ayin!

Katedralde ilk kez ezan sesi yükseldi. İmam, katedralin balkonlarından birinde ezan okudu. “Tarihi bir tören” olarak nitelendiren bu özel anmada, Katedral Başkanı Samuel T. Lloyd III, İmam Muhammed Mecid ve Haham Amy M. Schwartzman, mumlar eşliğinde ayin sahnesine getirildi.

Tören sonrası A.A. muhabirinin sorularını yanıtlayan, Kuzey Amerika İslam Toplumu Başkanı İmam Mecid, “Böylesine güzel bir ibadet yerinde birbirimizin kutsal kitaplarından parçalar okumamız, ABD’deki Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudilerin bağnazlığa, nefret ve hoşgörüsüzlüğe ‘hayır’ demek için omuz omuza durduğunu gösteriyor. Birbirimize sevgi ve saygı mesajları verdiğimiz bu etkinliğin bir parçası olmaktan mutluluk duydum” diye konuştu.

Etkinliği organize eden kuruluşlardan Interfaith Alliance’ın Başkanı Rahip Dr. C. Welton Gaddy, “Özellikle üç semavi dinin temsilcileri olarak, kutsal kitaplarımızın bize emrettiği işbirliği türünü aramızda kurmayı başarabilirsek, dünyada iyi yönde bir farklılık yaratabiliriz. Bunu bizden başkası yapamaz” dedi.

İzmir'de Cami'de Ayin Yapılmıştı.

Geçtiğim haftalarda İzmir'de bir camide Fener Rum patriği Bartholomeos'un yönettiği bir ayin yapılmıştı. Bu durumun giderek yaygınlaşmasınadan endişe ediliyor.

8sutun - AA

fuba30:
Bugun sabah haberleinde de vardidinler arasi diyalog isde hepsi birlesmis amerika da kilisede  birlesdigi yere bakin arkadaslar dua etmisler hepsi Allahim dinimizi ne hale getirdiler Allahim bunlarin insanlari kandirmasindan bizileri muhafaza eylesin AMIN

mazhar:
Camide ayin yapıldı 
Sonunda bu da oldu ve camide namazdan sonra ayin yapıldı. Dinler arası diyalog safsatası tehlikeli bir boyuta ulaştı. İzmir'de bir camide namaz kılındıktan sonra Fener Partiği ayin yönetti.
 

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir Alaçatı Pazar Yeri Camii'nde ayin yönetti!

"Bu gibi davranışlar Avrupa Birliği'nin kapısını aralayan, tam bir üye olarak mensup olma gayreti içinde olan ülkemize layık davranışlardır" diyen Patrik, Kültür Bakanı'na ve AKP hükümetine teşekkür etti.

Camideki kilise kalıntıları, geçtiğimiz yıl yenilenerek namaz saatleri dışında özellikle Yunanlıların ziyaretine açıldı.

NAMAZDAN SONRA AYİN

Pazar Yeri Cami'de namazdan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin düzenlendi. 1874 yılında inşa edilen ve Meryem Ana'ya adanan İsodia Tis Thetokoy Kilisesi, 1923 yılında Pazar Yeri Camii olarak ibadete açıldı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen restorasyon çalışması esnasında tarihi kilisenin ikonaları da onarılmış, bir perde ile namaz esnasında kapatılabilir bir sistem yapılmıştı.

Namaz saatleri dışında ise özellikle Yunanistan'dan gelen Ortodoks hıristiyanların ziyaretine açılan Pazar Yeri Camii'nde 88 yıl aradan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin düzenlendi. Ayine Yunan adalarından gelen yaklaşık 150 kişi katıldı.
Patrik'ten AKP'ye teşekkür

Patrik Bartholomeos geçen sene restorasyon çalışmaları devam ederken burasını ziyaret ettiğini, bugün ise devlet makamları tarafından tarihi eser ilan edindiğini belirterek, "Geçen Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ile birlikte Topkapı Sarayı'nda İstanbullu Rum Ressamlar Sergisi'ni açarken, Bakan Günay 'Anadolu toprağında hangi kültürler yaşamış ise korumayı ve geleceğe taşımayı bir insanlık borcu sayıyoruz.

Anadolu toprağında var olan bütün anıtlara, inanç merkezlerine aynı saygıyla yaklaşıyoruz. Bunların ayakta kalması ve geleceğe taşınması konusunda yoğun çaba sarf ediyoruz' demişti.

Bu akşam şirin Alaçatı'nın ziyaret ettiğimiz ve içinde yüce Allah'a bize lütfettiği nimetleri için şükrettiğimiz bu mükemmel tarihi eserin bugünkü durumu ve görünümü bakanımızın sözlerinin en iyi ve en somut ispatıdır.

Kendisine, hükümetimize, devletimize memnuniyetimizi ve tebriklerimizi ifade ediyoruz. Bu gibi davranışlar Avrupa Birliği'nin kapısını aralayan, Avrupa camiasına hakkıyla tam bir üye olarak mensup olma gayreti içinde olan ülkemize layık gelen inisiyatif ve davranışlardır.

Her geçen gün gelişmekte olan Türk - Yunan dostluğu için hayır duaları ediyoruz" dedi.

 
8 Sütun.com

mazhar:
Tarih 31 Mart 2012.. Yer Belçika’nın başkenti Brüksel’in en büyük kiliselerinden biri olan Sean Jean Baptişka isimli Hristiyan mabedinde sehven veya kasıtlı olarak okunmuş “Muhammedsiz ezan” dır. Ben, “Muhammedsiz ezan” konulu videoyu baştan sona bir kaç kez izledim ve dinledim. Mevzuu iki şekilde dikkatimi çekmiştir. Birincisi, ” Muhammedsiz ezan”ı okuyan kişinin heyacanlı, din tahsili yapmamış, sadece sesinin güzel olmasına dayanarak yapmış olduğu ve okuduğu ezan.

İkincisi ise, tehlikeli, kasıtlı, dini tahrip edici bir uygulamadır. Çünkü, söz konusu proğramı organize eden Belçika Türk Dostluk ve Diyalog Derneğidir. Şüpheleri, terneddütleri meydana getirmekte olan husus şudur: F. Gülen’in, ” Fasıldan fasıla” isimli kitabındaki şu sözlerdir: “..Herkes Kelime-i Tevhidi esas alarak çevresine bakışını yeniden gözden geçirmeli ve ıslah etmelidir. Hatta Kelime-i Tevhidin ikinci bölümünü yani Muhammed Allah’ın Rasulüdür kısmını söylemeksizin sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere rahmet ve merhamet bakışı ile bakmalıdır.” İşte, bütün mesele burada düğümlenmektedir. Ayrıca, “Muhammedsiz Ezan”ı okuyan diyalogcu şahıs niçin Ezanın başka kısımlarını değilde, sadece “Eşhedü Enne Muhammmeden Resulullah” kısmını okumamıştır? Bana kalırsa, kilisede icra edilen proğramda ve ” Muhammedsiz Ezan”da bir ard niyet olmalıdır.

Şöyle ki, 1- Proğramın icra edildiği mahal Belçika ülkesinin en büyük kilisesidir. Tabii, kilise görevlileri papazlara, zangoçlara, hristiyanlara yağ çekmek, şirin gözükmek, yalakalık yapmak, gerekirse, menfaat için, insanları söğüşleme uğruna dinde değişiklikler yapmak, hristiyan aleminin ismine düşman olduğu Muhammed ismini ezandan, ayetlerden çıkarmak, hristiyanlığın istediği şekilde dinde reform yapmaktır. Dolayısıyla, şu ayeti kerimeler yapılan çirkinliklere vurgu yapmaktadır. ” Allah ile, O’nun ayetleriyle, O’nun Rasulü ile alaymı ediyorsunuz? Boş yere özür dilemeye kalkışmayın. Siz imandan sonra küfre düştünüz.” ( Tevbe suresi, ayet: 65) Peygamberlik makamını önemsememek, ciddiye almamak ve Allah’ın elçisi ile alay etmek, Resul ve Nebiler hakkında küçük düşürücü sözler söylemek hakaret ve sövme sayılır. Bu yüzden her hangi bir peygamberi bilhassa son peygamber Hz. Muhammed (sav)’i küçük gören, alay eden ve O’na eza veren dinden çıkar. ” Şüphe yok ki, Allah’a ve Rasulüne eziyet verenlere Allah dünyada ve ahirette lanet etmiştir. Onlara çok küçük düşürücü bir azap hazırlamıştır.” ( Ahzab suresi, ayet:57) Demek ki, Bir müslümanı küfre düşüren sözler dört kısma ayrılmaktadır.

Bunlar: İstihza, istihfaf, istihkar ve istinkardır. Nedir bu kelimelerin anlımı? 1- İstihza, dinin esaslarından birini alaya almak, 2- İstihfaf, inanılması gereken ve zaruratı diniyye denilen prensibleri küçümsemek, hafife almak,3- İstihkar, dinrle ilgili temel esasları ve dinin mukaddes saydıklarına inkar ve hakaret etmek, çirkin sözler söyleyip sövmek, 4- İstinkâr, İslam’ın bir hükmünü açıkca inkaretmek veya İslam’da mukaddes sayılan şeylere inanmayıp inkar etmektir. Bu sebeple, Kilisede yapılan proğramda unutmaktan, yorgunluktan ziyade bir kasıt, bir kokuşmuşluk, hrstiyan dünyasına yaranma, yağ çekme gibi düşünceler hafızalarımızı rahatsız etmektedir. Halbuki, İslam’ın temel yapısından kırpmak, budamak, orasından burasından koparıp atmakla, ne Vatikan memnun olacaktır, ne Papa, nede teslis sistemi. Hatta, diyebilirim ki, böylesi kişilerin tamamı irtidat edip İseviyyeti seçmesi, tercih etmesi bile onları memnun etmeyecektir. Çünkü, hristiyan aleminde geçerli olan unsur ” üstün insan” ” ikinci sınıf insan” kuralı geçerlidir.Bu kuralı Batılıya, kilise ekabirine değişmesi için teklifte bulunmak bile abesle iştigaldir. Diğer taraftan, Aynı cemaate, aynı ekole mensub kişilerin ülkemizde bir dönem 18 yıl gibi bir zaman diliminde ezanı, ” tanrı uludur” diye başlayan ve başlatanlara karşı kısır, sığ, aldatıcı, çirkin politika yapmaları, hatta bunu ağlayarak, inleyerek camii kürsülerinde anlatmaları ” havanda su dövmek”ten öteye başka bir işe yaramıyacaktır. Onun için, diyalog adına, söğüşleme adına dinin temel ilkelerinden taviz verilmesi doğru, haklı bir davranış değildir.

 Netice olarak, şu ayeti kerime meali ile konumuzu bitirmek istiyorum: “Kalbi imanla dolu olduğu halde, küfre zorlanan müstesna olmak üzere, kim iman ettikten sonra, küfre sine açarsa Allah’tan onlara bir azap vardır.” ( Nahl suresi, ayet: 106) Selam ve dua ile.. Şerafettin Özdemir-Hollanda/diyanethaber.com.tr

Kaynak: http://diyanethaber.com.tr/kilisede-okunan-muhammedsiz-ezan/
Şerafettin Özdemir Eklenme Tarihi : 02 Eylül 2012 Pazar 06:21


mazhar:
Vatikan'ın Türkiye'deki güzide temsilcilerinden Mosenyör Marovitch'in daha 1960 öncesi Risale-i Nur gruplarına yakın ilgi duyması, Üstad'ın vefat ettiği vakit Urfa'da bulunması, sonraları da büyük bir aşkla "Cevşen" okuyup tavsiye etmesi elbette büyük bir jestti. O grupların sayıca en büyük kitlesinin sesi olmaya başlayan Yeni Asya gazetesi de ABD'nin " The Christian Science Monitor " gazetesinin copright haklarını almak suretiyle  o jeste manalı bir karşılı vermiş sayılabilir.

  Cevşen-The Christian Science Monitor" paslaşmasının doğurduğu "Science"(bilim), yani "İlim ve Fen aşkı" , daha sonra o camianın en büyük kitlesi  olmayı başaran  bir grubun yurtçi ve  dışında canhıraş bir " okul acma" faaliyeti olarak meyvesini vermiştir.  Her ne kadar camia mesupları kendi aralarında  o okullar vasıtasıyla  "İslama hizmet" edildiği, ülkenin dinden hoşlanmayan kesimlerince ise "İrtica eğitimi" yapıldığı söylense de; bir siteye Enes Can ismiyle yapılan Şu yorum dikkate alınmalıdır:

" Peki bu okullarda nasıl bir öğretim yapılıyor? Türkçe öğretiliyor; bütün dünyaya Atatürk, Atatürk'ün nutku, istiklal marşı öğretiliyor. Vietnam dan geldim yeni, hüngür hüngür ağladım orada! buradaki müfredatın aynısı okutuluyor."  (Haber7.14.11.06)

Mustafa Kaplan'ın yazısı devam edecek...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek