Gönderen Konu: Çalışkan Olmak  (Okunma sayısı 5559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaman_1453

  • Ziyaretçi
Çalışkan Olmak
« : 26 Mart 2012, 19:57:19 »

ÇALIŞKAN OLMAK
   

       İslam dini mensuplarına çalışmayı emretmiş, tenbelliği şiddetle yasaklamıştır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de: وأن ليس للإنسان إلا ما سعي  "Hakikaten insan için kendi çalıştığından başkası yoktur" (Sure-i Necm 39) buyurularak dünya ve ahiret için çalışmanın ehemmiyetine işaret edilmiştir.
   Peygamber Efendimiz de: إن الله كتب عليكم السعي، فاسعوا "Hakikat Allah size çalışmayı farz kıldı, o halde çalışınız!-Münavi, Feyzü’l Kadir, c.2 s.245 Beyrut Baskısı 1766"  buyurarak çalışmamızı emretmiştir.
   
Hayatta muvaffak olmanın yolu çalışmaktan geçer. 100 kadar icada imza atmış bulunan meşhur mûcit Edison "İcadlarımın %99'u alın terimin eseridir" diyerek muvaffak olmada çalışmanın ne derece önemli olduğunu ifade etmiştir. Lisanımızda, “Boş duranı Allah da kulu da sevmez.”, diye çalışmaya teşvik eden güzel bir sözümüz vardır. Şair:
             Allah'a dayan sa'ye sarıl, hikmete râm ol,
           Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.

diyerek muvaffak olmanın yegane şartının çalışmak olduğuna tenbih etmiştir. Talebe muvaffak olmak için dersine devamlı çalışmalıdır. Çünkü devam, çalışmak kadar mühimdir. Asıl olan derse istikrarlı çalışmaktır. Buhari ve Müslim'in Hz. Aişe'den rivayet ettiği bir hadisi şerifte  Peygamber Efendimiz: أحب الأعمال إلى الله أد ومها وإن قل  "Allah'ın en sevdiği amel az da olsa devamlı yapılanıdır"(Aclûnî, Keşfü’l-Hafa c.1 s.53 no:122 Müessesetü’r-Risale 6.Baskı, Beyrut 1416)  buyurmuştur. Devamlı çalışmak bilgiyi taze tuttuğu gibi unutmaya da mani  olur.
   Sahabe-i Kiram ve Tâbiin’i muvaffak kılan ilme devamlı olarak çalışmalarıdır. Abdullah bin mübarek: "Ölüm haber verilse yine ilme çalışırım" (Gazali, İhya c.1 s. Müesseset-ül Halebi 1967- Kahire) buyruyor.  
   Çalışmamak tembellik, tembellik ise bir hastalıktır. Peygamber Efendimiz: اللهم إني أعوذ بك من العجز والكسل  "Allah'ım tenbellikten ve acizlikten sana sığınırım"-(Nisâbûrî, Müstedrek c.1 s.430 Darû’l-Marife Beyrut Lübnan) buyurmuştur. Tembellik ilmin âfetidir. kişinin muvaffak olamama sebeplerinin başında gelir.
            Bir baksana gökler uyanık yer uyanıktır.
          Dünya uyanıkken uyumak maskaralıktır.


Çevrimdışı muhabbeteri

  • okur
  • *
  • İleti: 99
Ynt: Çalışkan Olmak
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2012, 23:27:26 »
Ilmin efendisi olabilmek icin;
Calismanin kölesi olmak lazim..!  (Hz. Ali)"KULUNA HIŞM EYLEMEZ HÜDASI
KULUN ÇEKTİĞİ HEP KENDİ CEZASI"