Gönderen Konu: Çanakkale'de yeni bir şehitlik daha bulundu  (Okunma sayısı 2667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanli

  • Ziyaretçi
Çanakkale'de yeni bir şehitlik daha bulundu
« : 16 Mart 2009, 23:13:55 »

Çanakkale'de yeni bir şehitlik daha bulundu 
 
 
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları dışında bulunan Yalova köyünde, şimdi de subay şehitliği tespit edildi. 
 
 
 
Yalova köyü sakinleri, mezarlığın eski olduğunu, mezar taşları üzerinde Arapça yazılar bulunduğu için kime ait olduğunu bilmediklerini, bu yüzden konuyu araştırmak için tarihçiler ve yerel rehberlerden yardım istediklerini söyledi.

Milli Park dışında, daha çok askerlerin toplanma ve dinlenme yeri olarak kullanılan Eceabat ilçesine bağlı Yalova'da yerel rehberlerin araştırmaları sonucu köy mezarlığı yakınında bir subay şehitliği olduğu anlaşıldı. Milli Park içindeki Akbaş Şehitliği'ne 4 kilometre mesafedeki şehitliği derin araştırmalar sonucunda tespit ettiklerini belirten Çanakkale savaşları araştırmacısı Cemalettin Yıldız, resmî kayıtlarda yer almayan subay şehitliğine sahip çıkmak için köy muhtarına, Türk bayrağı ve mezarlığın önüne dikilmesi için "Subay Şehitliği" yazılı bir mermer taş hediye etti.

Milli Park yetkililerinden de şehitliğin onarılması ve ziyaret güzergâhına eklenmesi için talepte bulunacaklarını vurgulayan Yıldız, "Burasının şehitlik olduğu, bugüne kadar resmî tarihçede yoktu. Köylüler mezarları biliyordu fakat yazıları Osmanlıca olduğu için resmî tarihçilerimiz, kimlere ait olduğunu çözemiyordu. Yalova Subay Şehitliği, ilk defa bizim tarafımızdan tespit edilmiş oluyor." dedi.

Köylerinde savaş eseri olarak Cevat Paşa tarafından yaptırılmış okul ve çeşmeler bulunduğunu ifade eden Yalova Köyü Muhtarı Osman Tezcan ise, "Şehitlik hakkında bilgimiz yok. Bizim köy mezarlığında şehitlerin olduğunu yaşlılarımız söylüyor. Şuralarda hendekler açıp üst üste gömmüşler. Hattâ ağustos ayı olduğundan acele gömmüşler, sonradan sığ mezarlardan cesetleri çıkaran köpekleri vurmuşlar. Burada 3-5 bin kişi olabilir. Biz mezar kazarken 5 kafatası çıktı." şeklinde konuştu.
 


Çevrimdışı azizistanbul

  • yazar
  • ****
  • İleti: 677
Ynt: Çanakkale'de yeni bir şehitlik daha bulundu
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2009, 10:15:33 »
Allah şefaatlerine nail eder inşAllah. o şehitlerin kanlarını ve canlarını verdiği davanın şuurunda olmasa da bu millet inşAllah şuurlanacak.
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ