Gönderen Konu: Çayı ne zaman içelim?  (Okunma sayısı 960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Çayı ne zaman içelim?
« : 15 Ağustos 2016, 12:00:19 »

Çayı ne zaman içelim?

İster bizim geleneksel “Türk çayı”mız, ister yeşil çay fark etmiyor, çayın her türlüsü her geçen gün biraz daha popüler biraz daha sağlıklı bir içecek olarak öne çıkıyor. Özellikle güçlü antioksidan yapısı, Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen çayları neredeyse bir doğal eczane haline getiriyor.

Çaydaki kateşinlerin ve kuvarsetinin damarları koruduğu, kalp krizi ve inme riskini azalttığı, bellek kaybı süreçlerini yavaşlattığı, hatta kansere karşı bile koruma sağladığının anlaşılması çayı doğal bir ilaç yapıyor.

Peki, bu mükemmel içecekten nasıl daha iyi faydalanabiliriz? Çayı ne zaman içersek daha fazla sağlık yararı kazanabiliriz?

Bu soruların cevabı çok önemli, nedeni şu:
Çaydaki antioksidanların etkisi 30-40 dakika sonra başlayıp en fazla iki saat sonra da bitiyor. Bu da günlük çay zevkini sadece belirli bir zamana sıkıştırmanın yanlış olduğu, doğrusunun çay tüketimini gün içine yaymak olacağını gösteriyor. Arka arkaya birkaç bardak çay içmek yerine bir bardak sabah, bir bardak öğlen, bir bardak da akşamüzeri içmekte fayda var.

Kaynak: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/osman-muftuoglu_96/teknede-tatil-sismanlatiyor_40190960