Gönderen Konu: Cennete İlk Girecek Kadın  (Okunma sayısı 10867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
Cennete İlk Girecek Kadın
« : 09 Mayıs 2006, 14:43:23 »

Hz. Fâtıma bir gün Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm)a:

- Babacığım, kadınlardan cennete ilk önce girecek olan kimdir? diye merakla sordu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:

- Falan mahallede, falan evde oturan bir kadın var. Cennete ilk girecek kadın, işte o kadındır, buyurdular. Hz. Fâtıma anamız hayretle:

- Babacığım, o kadın cennete, benden de mi evvel girecek? diye tekrar sordu. Peygamber Efendimiz:

- Evet! Senden de evvel girecek." buyurdu. Ve şayet isterse, gidip o kadınla tanışabileceğini söyledi.

Hz. Fâtıma'nın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı. Bu kadın ne yapıyor, nasıl bir amel işliyordu ki, cennete ilk olarak girmeyi hak ediyordu. Bir gün o kadınla görüşüp tanışmak ve onunla konuşmak için evinden çıktı. Kadının evini sora sora buldu ve kapısını tıklattı.

İçeriden yaşlı bir kadın: "Kim o?" diye seslendi. Hz. Fâtıma anamız da kendisini tanıtarak onunla görüşmek istediğini söyledi. Kadın, Peygamber kızının kendisiyle görüşmeye geldiğini duyunca çok sevindi. Kapıyı açmadan içeriden seslendi:
- Ey Resûlullah'ın kızı! Hoş geldin sefalar getirdin! Canım sana feda olsun! Aslında ben de sizinle görüşmeyi çok arzu ediyordum; fakat dışarı çıkmadığım için maalesef ziyaretinize de gelemedim. Şimdi sizin gelmeniz beni çok memnun etti. Fakat kocamdan izin almadan bugüne kadar ben kimseye kapı açmış değilim. Onun için sizden çok özür diliyorum. Ben sizin içeri girmeniz için bu akşam eşimden izin alayım ve yarın görüşelim, ne olur, yarın tekrar buyurun, dedi.

Bunun üzerine Hz. Fâtıma (r.anha) geri döndü. Akşam olunca kadın meseleyi anlatıp kocasından izin aldı. Ve ertesi gün, Hz. Fâtıma o kadınla görüşmek için tekrar geldi. Bu sefer yanında oğlu Hz. Hasan (ra) da vardı. Hz. Hasan o sıralar henüz küçük bir çocuk olduğu için rahat durmamış, annesi mecburen onu da yanında getirmek zorunda kalmıştı.

Kadının evine geldi ve kapısını çaldı. Tabiî kadın içeriden Hz. Hasan'ın sesini duymuştu. Hz. Fâtıma'nın yanında bir çocuk bulunduğunu fark edince çok üzüldü. Hz. Fâtıma'ya:

- Ey Fâtıma! Ben kocamdan yalnız sizin için izin almıştım. Çocuk için izin almadığımdan dolayı onu içeri alamam. Ne olur beni affedin. İsterseniz siz buyurun, çocuk dışarıda kalsın. İsterseniz yarın gelin; bu akşam onun için de izin alayım, dedi.

Hz. Fâtıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü. Ve üçüncü gün tekrar kadına gitmek üzere çıktı. Hikmet-i ilâhî bu sefer Hz. Hüseyin'i (ra) de yanına almak zorunda kalmıştı. Tabiî kapıyı çaldığında, kadın Hz. Hüseyin'in de olduğunu öğrenince, Hz. Fâtıma yine dünkü durumla karşılaştı. Kadın kocasından onun için de izin alması gerektiğini söyledi.

Hz. Fâtıma (r.anha) dünkü günkü gibi hiç ısrar etmedi. Ve çocuklarıyla beraber mecburen geri dönmek zorunda kaldı. Bir sonraki gün, üçü birden gittiklerinde, kadın kocasından her üçü için de izin almıştı. Kapı açıldı ve içeri girdiler. Kadın binlerce özürler diledi, affını istedi ve Peygamber çocuklarını en güzel şekilde karşıladı ve ağırladı.

Hz. Fâtıma içeriden gelen sese göre kadının gayet yaşlı bir nine olduğunu zannetmişti. Fakat bir de baktı ki, kapıyı açıp kendisini karşılayan kadın hem çok genç, hem de çok güzel bir hanımdı. Hz. Fâtıma hayretle sordu:

- Sizinle dışarıdan konuşurken sesiniz çok değişik geliyordu. Oysa sesiniz hiç de öyle değilmiş, bu nasıl oluyor? dedi. Kadın:

- Sizinle konuşurken sesim dışarı çıktığı için sesimi yabancı bir erkek duyar da günaha girerim, diye ağzıma küçük bir taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım, dedi.

Hz. Fâtıma (radıyAllahu anhâ), bu cennetlik kadının sözlerinden dolayı çok memnun olmuştu. Nâmahremden sesini bile böylesine sakınan, kocasına da böylesine itaat eden bu kadının, neden cennete evvelâ gireceğini anladı. Onunla bir müddet sohbet ettiler. Bazı konuları konuştular. Bir ara kadın Hz. Fâtıma'ya:

- Ey Resûlullah'ın kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Onun bendeki hakları sebebiyle Allah Teâlâ kocama itaatsizlikten dolayı beni hesaba çeker mi? Bundan korkuyorum… dedi. (!)

Hz. Fâtıma bu suali tebessümle karşıladı ve babasının yani Peygamber Efendimizin müjdesini kendisine bildirdi:

- Hayır! Sen bilakis babamın, "cennete ilk girecek kadın" diye müjdelediği kimsesin, dedi.

Hz. Fâtıma (r.anha), Resûlullah'ın cennetle müjdelediği bu mübarek kadınla bir müddet daha sohbet ettikten sonra müsade istedi ve oradan ayrıldı.


« Son Düzenleme: 02 Ekim 2009, 20:35:49 Gönderen: duha »
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
CENNETE GİRECEK İLK KADIN
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2006, 23:41:27 »
cok güzel böyle hatun bulmak bu zamanda mümkünmü acaba.rabbim sefaatlerine mazhar kilsin.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
CENNETE GİRECEK İLK KADIN
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2006, 00:00:41 »
amin cümlemizi

Çevrimdışı seval_1985

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 169
CENNETE GİRECEK İLK KADIN
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2006, 01:08:15 »
Alıntı yapılan: "Müderris_3"
cok güzel böyle hatun bulmak bu zamanda mümkünmü acaba.rabbim sefaatlerine mazhar kilsin.
aimnnnn

Çevrimdışı hasrettt

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: Cennete İlk Girecek Kadın
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2010, 20:46:25 »
belki böyle birini bulabilrsiniz ama bu özellik de bir eşiniz olması için kişinin önce kendisinde bu vasıflara sahip olması gerek bence .....

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Cennete İlk Girecek Kadın
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2010, 11:23:39 »
Siz bugün birine misafirliğe gideceksiniz, hanım sizi kapıdan çevirecek kocasından izin almak için!.. Hangimiz Hz. Fatıma gibi 3 kez dönüp tekrar gideriz? (Gerçi Peygamber Efendimiz (s.a.v) bize de dese "cennete ilk girecek kadın" diye, o zaman başka olur da)...

Kapıya gelen (ve geri çevrilen) mübarek peygamberin (aleyhisselatü vesselam) kızı ve torunları... Her şeyden önce bir yabancı değil! İslam'da kocaya itaat bu mu? Kocaya itaat edeyim derken, bir peygambere ve kızına itaatsizlik edilmiş olmuyor mu? Hadi hanım bir kere geri çeviriyor Hz. Fatıma'yı, akşam beyine sorduğu zaman o bey de demiyor mu "Aman! Ne demek, eve alabilirsin tabii ki, şeref duyarız... Bu kadarını da sormana gerek yok" diye!

Kısacası; mutlaka bir hikmeti vardır bu hikayenin ama ne çare ki biz (en azından ben ve benim gibiler) anlayamıyoruz! Bu sebeple de ille de kaynak görmek istiyoruz...Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı TimSaL

 • okur
 • *
 • İleti: 70
 • Söz O'nurdur...O'nur hayatın anlamı.
Ynt: Cennete İlk Girecek Kadın
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2010, 15:29:43 »
işte asıl meselede burda.. peygamber(s.a.v) kızını bile kapıdan çeviriyor ..kocasndan izin alıp öyle davet ediyor..


bundan dolayı "cennetlik"bu çok önemli e52))
Güneşi Bekleyen Islak çamaşırlar gibiyim...Ve Hayat parçalı bulutlu.

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Cennete İlk Girecek Kadın
« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2010, 03:27:08 »
Allah razi olsun ,emegine saglik
böyle bir hanimi bulmak mümkün degil cünkü o müjdelenmis , ikincisi buzamanda böylesini bulmak icin böyle evlat yetistirmek gerek , yani önce ana ve baba olabilmek gerek
vesselam , Allah hepimize hayirli esler ve hayirli evlatlar nasip eylesin ,
yarali kus olup yardim beklemektense , sahin olup yardim götürmek evla degilmidir ????

BU Hikayeyi anlatalim kissadan hisse .

İbrahim b. Edhem k.s. ile Şakik-i Belhî k.s. Mekke’de karşılaşırlar. İbrahim b. Edhem Şakik’e sorar:

– Rızık için çalışmayı terk etmişsin, sebebi nedir?

Şakik-i Belhî k.s. şöyle cevap verir:

– Çölde yolculuk yaparken yerde kanatları kırık bir kuş gördüm. Kuşun nasıl rızıklanacağını merak ettim, karşısına oturup beklemeye başladım. Derken, gagasında çekirge bulunan bir kuş belirdi. Çekirgeyi getirip kanadı kırık kuşun gagasına bıraktı. Bunu görünce kendi kendime dedim ki: “Şu kanadı kırık kuşu başka bir kuşu sebep kılarak besleyen Allah Tealâ, nerede olursam olayım, beni de rızıklandırmaya kadirdir!” Böylece rızk için çalışmayı bırakıp ibadetle meşgul oldum.

Bunun üzerine İbrahim b. Edhem k.s. şöyle der:

– Peki neden sakat kuşu besleyen sağlam kuş gibi olmayı tercih etmiyorsun? Rasulullah s.a.v. “Veren el alan elden hayırlıdır!” buyurmadı mı! Ayrıca, her işinde en iyiye ulaşmaya çalışmak müminin alametlerindendir. İyiler derecesine ancak bu yolla yükselinebilir.

Bu sözler üzerine Şakik-i Belhî k.s., İbrahim b. Edhem’in elini öperek şöyle dedi:

– Ey İbrahim, doğru söylüyorsun. Bununla birlikte, insan rızkını temin için sadece sebeplere bağlanıp kalmamalı, sonucun tamamen bununla sağlanacağını sanmamalıdır. Asıl rızkı verenin Mevlâsı olduğunu unutmamalı ve dikkatini O’na vermelidir. Bu durum dilencinin haline benzer. Dilenci elinde tuttuğu kaba değil, ellerini uzatarak kendisine bir şeyler verenlere bakar.
 
Rabbimiz bizi bagisla ,ve büyüklerin gönlünden düsürme .
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2010, 03:42:25 Gönderen: Rahmani »
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .

Çevrimdışı asuş

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
Ynt: Cennete İlk Girecek Kadın
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2012, 08:28:08 »
bende GÜNBATIMI gibi bu hikayenin kaynağını öğrenmek istiyorum. paylaşırsanız çok sevinirim

Çevrimdışı yabangulu

 • okur
 • *
 • İleti: 63
Ynt: Cennete İlk Girecek Kadın
« Yanıtla #9 : 08 Aralık 2012, 14:38:57 »
sahabeden bir kimse bir yere kadar gidip geri gelir
neden gidip geri geliyosun denildiginde
Efendimiz (sav) in boyle yaptigini gormustum der
iste sahabeyle simdiki muslumanlarin farki
bizler hep neden nicin diye sorguluyoruz fakat sahabe tam teslimiyetle iman ve amel ediyor
Allah tum muminlere tam teslimiyet nasib etsin ins