Gönderen Konu: Cuma namazi - Das Freitagsgebet  (Okunma sayısı 6342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Evfacan

  • Moderatör
  • araştırmacı
  • *****
  • İleti: 441
Cuma namazi - Das Freitagsgebet
« : 04 Şubat 2009, 00:32:53 »Muhterem Mü’minler,

İslâmın alâmetlerinden olan ve pek büyük bir ehemmiyeti haiz bulunan Cuma Namazı, Cuma Günü eda edilen, faziletlerini saymakla bitiremeyeceğimiz bir ibadettir. Bu hususla alakalı olarak Cümu’a Suresi’nde şöyle buyuruluyor: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.”
Hadis-i Şeriflerinde Peygamberimiz(s.a.v): “Günlerin en faziletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salat-ü selam getiriniz; zira sizin selamlarınız bana arz olunur.” buyurulmaktadır (Sünen-i Ebî Dâvûd, Vitir 26, Sünen-i Nesâî, Cuma 5). Böylesine faziletli bir günde ifa edilen kıymetli bir ibadet için elbette ki çok titiz bir şekilde hazırlık yapmak icab etmektedir. Her hususta olduğu gibi bu hususta da Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bizler için en güzel numunedir. Rasül-i Ekrem Efendimiz bir çok hadis-i şerifleriyle Cuma Namazı’na gelirken dikkat edilecek hususları ifade buyurmuşlardır.
Sahih-i Buhârî’de geçen bir hadis-i şerifte: “Bir kimse Cuma günü gusül abdesti alarak elinden geldiğince temizlenir, saçını sakalını yağlayıp tarar veya evindeki güzel kokudan süründükten sonra camiye gider, fakat orada yan yana oturan iki kimsenin arasını açmaz, sonra Allah-ü Tealâ’nın kendisine takdir ettiği kadar namaz kılar, daha sonra sesini çıkarmadan imamı dinlerse, o cumadan öteki cumaya kadar olan günahları bağışlanır.” buyurulmaktadır (Sahih-i Buhârî, Cuma 6,19). Zaten sadece Cuma namazları için değil, cemaatle kılınan diğer namazlar için dahi mescide gidecek kimselerin, kokusu diğer insanları rahatsız eden soğan, sarımsak ve pırasa gibi yiyecekleri pişirmeden çiğ olarak yememeleri lazımdır. Zira bir hadis-i şerifte: “Kim sarımsak, soğan, pırasa yemişse, mescidimize yaklaşmasın. Çünkü insanoğlunun rahatsız olduğu şeyden melekler de rahatsız olur” buyurulmuştur (Sahih-i Müslim, Mesâcid 74).
Cuma günü camiye giden kimse başkalarına rahatsızlık verecekse veya hutbe başlamış ise bulabildiği yere oturur. Eğer yer bulamaz ve ileri saflarda da boş yer olursa zarureten boş yere kadar gidebilir. Hatip minbere çıkınca cemaatin konuşmayıp sükut etmesi, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması icabeder. Zira bir hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Cuma günü imam hutbe okurken arkadaşına sus desen hata yapmış olursun” buyurmuşlardır (Muhît-ı Serahsî’den naklen Elmalı). Hattâ hutbede Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mübarek isimleri zikredilince cemaatin Salât-ü Selam’da bulunmaksızın yalnız dinlemekle iktifa etmesi daha faziletlidir. İmam-ı Ebû Yûsuf Hz.’den rivayet edilen bir kavle göre bu halde gizlice Salât-ü Selam okunur.
Muhterem Mü’minler,
Bir mühim hususta şudur: Cuma’nın farzından sonra kılınan on rekat namaz kılınmadığı takdirde, bir noksanlıktan dolayı Cuma Namazı kabul olunmamışsa, öğle namazı üzerine borç olarak kalır. Bu sebeple Cumanın farzından sonra kılınan bu on rekati mümkün mertebe terk etmemelidir. Din-i Celil-i İslam’ın en mühim alâmetlerinden biri ve Müslümanların Bayramı olan Cuma gününe âzamî derecede ehemmiyet vermek, ve Cuma vaktinde de mümkün olduğunca uyanık olmaya çalışmak lazımdır.

Verehrte Muslıme!

Das Freitagsgebet ist ein wichtiges Kennzeichen muslimischer Identität mit einem besonderen Stellenwert unter allen Gebeten zusammen. In diesem Zusammenhang heißt es in der Sure Cumu´a: „O Ihr Gläubigen! Wenn am Freitag der Ezan für das Gebet gerufen wird, so eilt zur Zikir an Allah und setzt das Kaufgeschäft aus. Wenn Ihr (nur) wüßtet; dies hat für euch wahrlich (viel) mehr Hayr.“
In einem Hadis-i Şerif sagt Rasululllah (s.a.v.) „Der Tag mit der meisten Fazilet ist der Freitag. Aus diesem Grunde sagt an diesem Tag viele male die Salat-u Selam in meinem Namen auf; denn eure Selams werden an mich herangetragen.“ Für eine sehr wertvolle Ibadet, wie das Freitagsgebet, muss man sich als Muslim auch mit der nötigen Hingabe vorbereiten. Rasulullah (s.a.v.) ist für uns Vorbild in allen Angelegenheiten; so auch hier. In vielen verschiedenen Hadis-i Şerif hat der Gesandte Allahs (a.s.) erläutert worauf man achten sollte, wenn man zum Freitagsgebet kommt.
In der berühmten Hadissammlung Sahih-i Buhârî ist ein Hadis-i Şerif aufgeführt in dem es heißt: „Wer am Freitag die Gusül macht und sich so gut er kann reinigt, Haar und Bartwuchs einölt und kämmt oder mit Düften besprüht und anschließend in die Moschee geht – und dort sich nicht nach vorne drängelt in dem er über (nebeneinandersitzende) Menschen hinübergeht – und so viel Namaz macht wie Allahu Teala es ihm erlaubt, und später dem Imam zuhört, ohne selbst zu reden, werden ihm seine Sünden von diesem bis zum kommenden Freitag vergeben werden.“
Nicht nur für Freitagsgebete, auch zu anderen Zeiten wenn man zum beten in die Moschee kommt, sollte man darauf Wert legen nicht nach Zwiebeln, Knoblauch, Lauch und ähnliche Dinge zu riechen. Denn in einem Hadis-i Şerif sagt Rasulullah (a.s.) “Wer Knoblauch, Zwiebeln und Lauch gegessen hat, soll sich unserer Moschee nicht nähern. Denn nicht nur der Mensch, auch die Engel fühlen sich dadurch gestört.”
In der Moschee setzt man sich so hin, dass man andere Menschen nicht stört. Wenn der Hatip (der Imam) auf die Minber (Stufenkanzel) steigt, ist es für die Gemeinde Pflicht zu schweigen und keinen zu grüßen oder Grüße anzunehmen. Auch darf man keinen freiwilligen Namaz verrichten. So sagt Rasulullah (a.s.): “Während der Hutbe am Freitag ist es sogar ein Fehler seinem Freund “Ruhe” zu sagen (damit dieser aufhört zu reden).”
Liebe Muslime,
Ein weiterer wichtiger Punkt soll auch noch erwähnt werden: Nach dem Farznamaz beim Freitagsgebet verrichten wir noch 10 weitere Rekat. Wenn diese 10 Rekat nicht gemacht werden und das eigentliche Freitagsgebet bei Allah keine Annahme findet, bleibt der Muslim das normale Mittagsgebet (Zuhr) Allah gegenüber schuldig. Aus diesem Grund sollten diese 10 Rekat nach dem Farznamaz des Freitagsgebetes nicht ausgelassen werden. Man sollte sie nur in wirklichen Ausnahmesituationen nicht verrichten. Der Muslim sollte das Freitagsgebet sehr ernst nehmen und dem Freitag als Festtag der Muslime mit vielmehr Aufmerksamkeit und Hingabe begegnen.
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı aydeniz

  • yazar
  • ****
  • İleti: 560
  • Hakka kul olmak
Ynt: Cuma namazi - Das Freitagsgebet
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2010, 22:25:07 »
vielen dank