Gönderen Konu: Deprem Bölgesinde Kurbana Rağbet Az  (Okunma sayısı 1827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Deprem Bölgesinde Kurbana Rağbet Az
« : 03 Kasım 2011, 17:53:10 »

Depremin vurduğu Van'da, vatandaşlar, Kurban Bayramına buruk bir şekilde hazırlanırken, kurulan kurban pazarındaki hayvanlara da ilgi gösterilmiyor.

Van'da 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Kurban Bayramı'na girilirken, depremzedeler bayramı buruk bir şekilde karşılamaya hazırlanıyor. Belediyenin belirlediği alanlarda kurbanlık hayvanlar da satışı sunuldu. Besiciler, ilginin oldukça az olmasından yakınırken, Van'da hayvancılıkla geçimini sağlayan köylerinde büyük hasar görmesi yüzünden bir çok besicinin hayvanlarını satışa sunamadığı belirtiliyor. Kurbanlıkların fiyatlarının geçen yıla oranla düştüğünü anlatan hayvan sahipleri, buna rağmen talebin çok düşük olduğunu söyledi.
 
Depremden dolayı birçok kişinin il dışında olduğunu belirten hayvan sahipleri, "Bu yıl alanlar boş kaldı. Depremden dolayı birçok kişi şehir dışına çıktı. Biraz da bundan kaynaklanıyor. Fakat yarın memurun maaş günü, biz de dört gözle yarını bekliyoruz" dedi. Bu arada geçen yıla oranla büyükbaş hayvanlarda yaklaşık bin TL, küçükbaş havanlarda ise 100 TL civarında düşüş olduğu belirtiliyor. Kurbanlık küçükbaş hayvanlar 450-600, büyükbaşlar da 4 bin ile 7 bin TL arasında satışa sunuluyor.


GÖ-ZK-(FE/AAA) - Van

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Deprem Bölgesinde Kurbana Rağbet Az
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2011, 01:10:47 »
Hanefi fıkhına göre kurban kesmek vacip, Şafii fıkhına göre ise sünnet-i müekkededir. Van ve diğer doğu illerinde yaşayan müslümanların birçoğunun Şafii Mezhebine mensup olması hasebiyle bu ibadete 'sünnettir' diyerek pek riayet etmediklerini duyuyoruz. Halbuki sünnet olması eda edilmeyeceği anlamına gelmez.

Allah dostları kurban ibadetinin ehemmiyeti üzerinde özellikle durmuşlardır.

1- "Eğer bir insan hali vakti yerinde olup da kurban kesmezse, Hazreti Allah (c.c.) kurbandan akacak kanı ya kendinden ya çoluk/çocuğundan ya malından/ticaretinden yada servetinden/varlığından mutlaka bir kan çıkaracaktır" uyarısını yaparak kurban ibadetinin ne denli önemli bir ibadet olduğu,
 
2- Başta çocuklarımız ve ailelerimiz olmak üzere; işimiz, malımız, canımız ve servetimizden yıl içinde akabilecek kana keffareten mümkün olduğunca çok kurban kesmemiz gerektiği. Hali-vakti yerinde olan müslümanların ailedeki her birey için ayrı ayrı kurban kesmesinin son derece faziletli bir iş olduğu,
 
3- Kurbanda bedeni hizmet etmenin(Kesimde) manevi terakki açısından son derece önemli olduğunu vurgulamışlardır.