Gönderen Konu: Dikkat çocuk var! İnternete sahip olun  (Okunma sayısı 4710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7478
Dikkat çocuk var! İnternete sahip olun
« : 23 Ekim 2010, 07:54:33 »

Naomi, Netron Gözcü, K9 Web Protection, Senkor... Bu programları bilgisayarınıza yüklediğinizde çocuklarınızın internette hangi sitelere girip giremeyeceğini kontrol edebiliyor ve onları tehlikelerden koruyabiliyorsunuz.

İnternet kullanım yaşının bir hayli düştüğü şu günlerde bu programların ücretsiz olarak indirilebildiğini hatırlatmakta fayda var.

Eskiden, parkta bahçede eğlenen, ip atlayan, top koşturan çocuklar artık vaktini sanal âlemde geçiriyor. Kızlar; internette moda, bebek çizimi; erkekler ise araba yarışı ve futbol gibi oyunlarla oyalanıyor. Peki zararlı sitelere hiç girmiyorlar mı? Çocukların ve gençlerin internette karşılaşılabileceği cinsellik, şiddet, uyuşturucu içerikli sitelere karşı ebeveynlerin önlem alması gerekiyor. Çocuklarını internetin zararlarından korumak isteyen anne-babalara hatırlatmak için bazı filtreleme programlarını derledik.

Kids PC Time Administrator

Bu program sayesinde çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı kontrol edebilirsiniz. Program, internetten ücretsiz indirilebiliyor ve yüklenen bilgisayardaki dosyaların herkes tarafından görülmesini engelliyor.

RTÜK

RTÜK de ebeveynlerin kolaylıkla bilgisayarlarına yükleyebileceği filtreleme programını web sitesine yerleştirmiş. "Çocuklar İçin İnternet Güvenliği" adlı programı www.rtuk.org.tr'den indirebilirsiniz.

K9 Web Protection

Çocukları zararlı sitelerden koruyan bir program. Windows 2000, XP, Vista, 7 gibi işletim sistemlerinde çalışıyor. Ücretsiz.

ProCon Latte

Cinsel içerikli vb. tüm siteleri bloke etme özelliğine sahip. Whitelist yani güvenilir listesinde yer almayan sitelere de erişimi kısıtlıyor.

Google koruma programı

Google'ın SafeSearch adını verdiği özellik sayesinde arama motorunun listelediği sonuçlar filtrelenebiliyor. Google'ın kendi ayarları üzerinden bu filtrenin düzeni sağlanabiliyor.

Naomi

Bu program da cinselliğin ön planda olduğu siteleri filtreliyor. ww.naomilfilter.org

Netron Gözcü

Netron Gözcü programı da çocukların güvenliği için bilgisayara rahatlıkla yüklenebilecek aile koruma filtrelerinden. ww.netron.com.tr adresinden ücretsiz yükleyebilirsiniz.

İnet Protector

İnet Protctor, dünyada en çok tercih edilen koruma yazılımlarından. Seçilen web sitelerini engelleme, günlük internet kullanımın limitini belirleme gibi birçok özelliklere sahip. www.blumentals.net adresinden yükleyebilirsiniz.

Child Kontrol

Çocukların bilgisayarda geçirdiği süreyi ve gezdiği internet sitelerini kontrol edip filtreliyor. Programın bir özelliği ise ebeveynlere e-posta yoluyla çocuklarını kontrol etmesini sağlıyor.

Senkor

Sürekli güncellenebilme özelliğine sahip bir aile koruma sistemi.

TTNet'in de programı var

TTNet ADSL abonelerinin ücretsiz kullanabilecekleri bu yazılım bilgisayara kurulunca zararlı sitelere girilemiyor. Çocukların belli gün ve saatlerde internet kullanabilmesi için izinler ayarlanabiliyor.

zaman


mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Dikkat çocuk var! İnternete sahip olun
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2012, 21:09:51 »
GÜVENLİ İNTERNET NEDEN ÖNEMLİ?Teknolojinin son sürat bütün hızıyla ilerlediği bir dönemde yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz zamana teknoloji çağı dersek hiç de abartmış olmayız. Tuşları kullanmadığımız bir saniyeninin dahi geçmediği şu günlerde özellikle genç kesim teknolojideki değişimi çok yakından takip ediyor. Geride bıraktığımız aylarda çokça tartışılan ve gündeme gelen konulardan bir tanesi de güvenli internet kullanımıydı. Olaya önce şu açıdan bakmanın yararlı olacağı kanaatindeyim: İnternet amacına uygun kullanıldığı sürece kesinlikle çok faydalı bir iletişim aracıdır. İnternetin kullanım amaçlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: İnternet elektronik bir kütüphanedir, İnternet insanlar arası bir iletişim aracıdır, İnternet bir medya aracıdır, İnternet sanal bir banka ve yine sanal bir alışveriş merkezidir, İnternet bir eğlence aracıdır, internet bir eğitim aracıdır. İnternet bu amaçlar ve hedefler doğrultusunda kullanılırsa kesinlikle çok yararlı olacağından şüphem yoktur. Ama her şeyde olduğu gibi internet de kötü amaçlar için kullanıma elverişlidir. Aileler çocuklarını çevrenin olumsuz etkilerinden korumaya çalışırken kontrolsüz ve bilinçsiz kullanılan internetin çocuklar üzerinde yaptığı olumsuz etkilerden habersizdirler. Kontrolsüz kullanılan internet çocukların çevresinden öğrenecekleri olumsuz davranışlardan daha fazla yıkım yapacaktır. Bunun yanında cep telefonlarının da çocuklarımızı aynı tehlikeyle karşı karşıya bıraktığını unutmamalıyız. Çocuğun gelişim dönemine ve iradesine hangi sitenin uygun olup olmadığını bilemeden koca bir deryanın içine girdiğini belirten Pedagog ve çocuk gelişimcisi Adem Güneş, “İnternet şu anda çocuğun gelişim dönemlerine uygun kategorize edilmiş bir mekanizma değil. Dolayısı ile aileler hangi yaş grubundaki çocuğun hangi siteler ile muhatap olacağını bilemiyor. Güvenli internet hizmeti ise çocuk profili ile çocukların gelişimine ve iradesine uygun siteler sunuyor.” şeklinde konuşuyor. Ülkemizde interneti en çok kullanan kişilerin çocuklar ve gençler olduğu gerçeğini de düşününce evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız internetin ne kadar tehlikeli olabileceğini sizlerin takdirine bırakıyorum.
 
Bütün bu bilgiler ışığında kullandığımız internetin güvenli hale getirilmesi ve ebeveynlerin kontrolünde kullanılması hem ücretsiz hem de çok kolay bir hale getirilmiştir. İnternetten online olarak ya da servis sağlayıcılarla görüşerek güvenli internete geçiş yapılabiliyor. Güvenli internete geçen kullanıcılar Çocuk Profili ve Aile Profili olmak üzere iki farklı profil arasından seçim yapacak. Çocuk Profili’ni seçen kullanıcılar BTK’nın(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) belirlediği ve servis sağlayıcılarına gönderdiği alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara girebilecek. Bunun dışındaki hiçbir adrese erişim söz konusu olmayacak. TTNET’in Güvenli İnternet Servisi sayfasına göre Çocuk Profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik, oyun, haber, e-posta, kamu siteleri, özel şirketler, eğitim kurumları ve e-devlet gibi farklı sitelere erişim mümkün olacak.
 
Yazıma son verirken değerli ebeveynlere birkaç küçük fakat önemli tavsiyede bulunmak istiyorum:
 
1) Çocuklarımızın bilgisayarda neler yaptığını bilecek kadar bilgisayar ve internet öğrenin.
2) Çocuk odalarına bilgisayar koymayın. Varsa çıkarın. Herkesin ortak kullanımında olan bir odaya koyun.
3) Sınırsız internet erişiminiz olsa bile kullanımına sınırlama getirin.
4) Çocuklarınızın internet ve bilgisayardaki alışkanlıklarını öğrenin. Ne tür oyunlar oynadıklarına, internette nerelerde gezdiklerine, kimlerle sohbet ettiklerine, ne tür faaliyetler yaptıklarına dikkat edin.
5) Çocuklarınızla iletişim kurun. Zararlı siteleri ve zararlı oyunları anlatın. Bunu onların anlayabileceği bir üslupta ve uzun cümleler kurmadan yapın.
6) Zararlı yazılımlara engel olmak için antivirüs programları kullanın.

 Adem Türkan.Yedi sevin.com