Gönderen Konu: Diyaloğun Mucidi Patrikhane Çıktı  (Okunma sayısı 3328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Diyaloğun Mucidi Patrikhane Çıktı
« : 23 Temmuz 2011, 16:36:32 »

Diyaloğun Mucidi Patrikhane Çıktı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e ziyarette bulunan Fener Papazı Bartolomeos, tek tanrılı dinler arasındaki diyaloğa yıllardır kendilerinin öncülük ettiğini söyledi. Fener Papaz, “Sayın Başbakanımız da İspanya Başbakanı ile 'Medeniyetler İttifakı'nı kurmuşlar, çok güzel yürütüyorlar” dedi.

Bartho: "Diyaloğun öncüsü biziz"

Fener Rum Kilisesi Papazı Bartholomeos, İstanbul Metropoliti, Heybeliada Ruhban Okulu'ndaki manastır başrahibi Apostos ve Fransa Metropoliti Emanuel Adamakis ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i ziyaret etti. Görmez'in makamında gerçekleşen ziyarette, Bartholomeos ile Görmez arasında sıcak sohbet yaşandı. Bartholomeos'un nezaket göstererek kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Görmez, patriğin Diyanet İşleri başkanlarıyla yakın ilişki içinde olmaya özen gösterdiğini bildiklerini söyledi. Mehmet Görmez, “İnançlarının eğitimi açısından her türlü özgürlüklerini, kendi özgürlüğümüz olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyorum” dedi. Papaz Bartholomeos da daha önceki Diyanet İşleri Başkanları ile hep iyi ilişkiler içinde olduklarını belirterek, Görmez'i ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Seviniyoruz

Bartholomeos, Patrikhanenin 25-30 seneden beri dinler ve kültürler arası diyalogda öncülük yaptığını, dinler arası diyaloğun mucidinin kendileri olduğunu söyledi. Monoteist dinlerle olan diyalog ve iş birliklerinin iyi şekilde devam ettiğini belirten Papaz Bartholomeos, 2012'de Musevilerle bir toplantı planladıklarını, bunun Brüksel veya Cenevre'de olabileceğini kaydetti. İslam alemiyle 12 toplantı yaptıklarını, İstanbul'da 2 kez 3 dinin temsilcilerinin katılımıyla “barış ve tolerans” konusunun ele alındığını hatırlatan Bartholomeos, “dinlerin ve kültürlerin çatışması değil, iş birliği içinde olması gerektiğinin” altını çizdiklerini söyledi. Türkiye'de de dinler arası diyaloğun yerleşmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bartolomeos, “Zaten Sayın Başbakanımız da İspanya Başbakanı ile 'Medeniyetler İttifakı'nı kurmuşlar, çok güzel yürütüyorlar. Diyanet İşleri Başkanı'nın da hem fikir olduğunu bilerek ve bunun için sevinerek bugün yanına geldik” diye konuştu. Konuşmaların ardından, Bartholomeos Görmez'e Arapça Kur'an-ı Kerim hediye ederek Patrikhane'ye davet etti. Görmez de Bartholomeos'a gümüş kahve takımı verdi.

Çevrimdışı bbaba

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 2
Ynt: Diyaloğun Mucidi Patrikhane Çıktı
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2011, 15:07:46 »
."Din"ler arası,Medeniyetler ittifakı,Kültürler arası,Hoşgörü gibi sözcüklerin arkasın da kimlerin olduğu birinci ağızdan itiraf edilmiş oldu...
müslümanların böyle safsatalara ihtiyacımı var. onların müslümanlara karşı tarih boyunca hoşgörüsümü olmuş. hoşgörü sahibi olmak için önce müslüman olmak gerekiyor

mazhar

  • Ziyaretçi
ABD'den 'Ruhban Okulu' Çağrısı
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2013, 00:42:33 »
ABD'den 'Ruhban Okulu' Çağrısı
ABD Temsilciler Meclisi'nde, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması çağrısını içeren bir karar tasarısı sunuldu.
03 Mayıs 2013 Cuma 08:15
Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'ne sunulan 188 numaralı tasarı, "Türk hükümetine, Heybeliada Ruhban Okulu'nun koşulsuz olarak ve gecikmeksizin yeniden açılmasını kolaylaştırması çağrısı" başlığını taşıyor.

         Meclis'deki Elen Grubu'nun Eşbaşkanlarından Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Gus Bilirakis tarafından sunulan tasarıya, 12 milletvekili de ortak imzacı oldu.

         Tasarıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fener Rum Patriği Bartholomeos ile geçmişte yaptığı ve bundan sonra gerçekleştireceği görüşmelerden duyulan memnuniyet dile getiriliyor.

         Sümela Manastırı'nda ayin düzenlenmesine izin verilmesi, Büyükada'daki Rum Yetimhanesi'nin iade edilmesi ve 190 hektar ormanlık arazinin Heybeliada Ruhban Okulu'nun bulunduğu vakfa geri verilmesi dahil olmak üzere, Türk hükümetinin olumlu jestlerinden duyulan hoşnutluğun da ifade edildiği tasarıda, Türk hükümetine, Heybeliada Ruhban Okulu'nun koşulsuz olarak ve gecikmeksizin yeniden açılmasını kolaylaştırması ve Patrikhane ile alakalı uzun süredir devam eden diğer kaygıları gidermesi çağrısı yapılıyor.
Sadakat Net.Haber vaktim.com.

mazhar

  • Ziyaretçi
Ruhban Okulu YÖK'e bağlı olacak
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2013, 07:16:04 »
Ruhban Okulu YÖK'e bağlı olacak
 Demokratikleşme paketindeki Ruhban Okulu'nun açılışı için formül belirlendi. Tasarıya göre okul 'YÖK'e bağlı bir vakıf üniversitesi' ya da 'Bir üniversitenin fakültesi' olacak

 03 Ağustos 2013 Cumartesi - 19:43
 
  Hükümet, Ruhban Okulu'nun vakıf üniversitesi olarak açılmasını planlıyor. Yakın zamanda açıklanacak demokratikleşme paketi çerçevesinde açılacağı hafta başında Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından da duyurulan Ruhban Okulu için formül hazırlandı.
 
 Sabah'ın haberine göre; "YÖK'e bağlı bir vakıf üniversitesi olarak açılması" ve "Bir üniversitenin fakültesi olarak açılması" iki seçenek olarak belirlendi. Fener Rum Patrikhanesi'nin de vakıf üniversitesi olarak açılması konusundaki tavrının yumuşatması ile bu formül güçlendi. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, gerekli görülmesi halinde yapılacak yasal düzenleme ile Ruhban Okulu'nun vakıf üniversitesi olarak açılması sağlanacak. Patrikhane'nin formüle "Hayır" dememesi durumunda sorun çözüme kavuşacak. Ruhban Okulu'nun daha önce, YÖK Kanun Taslağı çerçevesinde yabancı üniversite olarak kurulması hedefleniyordu. Patrikhane ise YÖK'e bağlı olmayı kabul etmiyordu. Mevzuata göre Patrikhane, tüzel kişiliği olmadığı için vakıf kuramıyor. Ancak hükümetin demokratikleşme paketi içerisinde yapacağı bir yasal düzenleme, tüzel olmayan kişilerin de üniversite kurmasının önünü açacak. Bu durumda adı vakıf üniversitesi olmasa dahi, Patrikhane'ye üniversite kurma hakkı tanınmış olacak. Ruhban Okulu'nun önü açılacak.
 
 YASASIZ FORMÜL
Demokratikleşme paketi çerçevesinde ele alınan Ruhban Okulu'nun vakıf üniversitesi olarak açılması için yasal düzenlemeye gerek kalmayabileceği de ifade ediliyor. Patrikhane'nin iyi niyete karşılık kabul etmesi halinde, Patrikhane'ya yakın Rum vakıflardan biri Heybeliada'da bir üniversite kuracak. Mütevelli Heyeti de Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos başkanlığında TC vatandaşı olan Rumlardan oluşacak.
 
 EĞİTİM DİLİ YUNANCA OLABİLİR
Üniversitenin , biri Ortodoks İlahiyatı Fakültesi olmak üzere iki fakültesi olacak. İlahiyat Fakültesi'nin eğitim dilinin Yunanca olmasının önünde engel bulunmuyor. Üniversitenin rektörü de yine Rum cemaati içinden belirlenecek. Yabancı öğretim görevlisi çalıştırma hakkı ile Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkeden öğretim görevlisi burada ders verebilecek. İkinci fakülte üniversite girişi sınavı ile öğrenci alırken, yabancı öğrenci statüsü ile de Ortodoks İlahiyat Fakültesi kontenjanları doldurulabilecek.
tımeturk