Gönderen Konu: Diyet ve spor yapmadan hapla zayıflamak yalan!  (Okunma sayısı 2834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482
Diyet ve spor yapmadan hapla zayıflamak yalan!
« : 11 Temmuz 2009, 02:50:18 »

"Bir günde iki kilo verebilirsiniz." ya da "Aç kalmadan, diyet ve spor yapmadan bir haftada 3 beden incelebilirsiniz." benzeri cümlelerle tanıtımı yapılan zayıflama ilaçları ölüm saçıyor.

Hemen hemen bütün internet sitelerinin başköşesinde bulunan, eczane raflarını süsleyen zayıflama ilaçları, yaz aylarıyla birlikte tekrar su yüzüne çıktı. Birkaç yıl önce ölüm vakalarının yaşanmasıyla satışları hız kaybeden bu ilaçlar, ünlü simaların referans olması ve bizzat reklamlarında rol alması nedeniyle tekrar büyük ilgi görüyor. Özellikle diyet ve spor yapmakta zorlanan ve kısa sürede sonuç almak isteyen kişileri hedefleyen ilaç firmaları, yüz milyonlarca doların döndüğü zayıflama endüstrisinin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Tarım Bakanlığı'nın izin veya ruhsat verdiği ürünlerin kesinlikle ilaç olmadığını vurgulayan uzmanlar, 'Zayıflamak isterken geriye dönüşü olmayan sağlık sorunlarına maruz kalmayın.' uyarısında bulunuyor. 'Mucize' ve benzeri sıfatlarla fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin önüne konulan ve kısa sürede kilo verdirmeyi vaat eden zayıflama hapları ölüme varan ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Lida isimli zayıflama hapı kullanırken kalp krizi geçiren Kanal 1 Televizyonu'nun Bilgi İşlem Müdürü Ertan Geyik'in ölümü gözleri kilo verdiren ilaçlara çevirmişti. Ancak olayın sıcaklığı geçince ilaçlar piyasadaki yerlerini geri aldı. Üstelik Subitramin (iştah kesici kimyasal) gibi maddelerin kendi ürünlerinde olmadığını iddia eden firmalar, kullandıkları argümanları değiştirerek ilaçlarının bitkisel olduğunu iddia ediyor. Fakat özellikle yurtdışından ithal edilen ilaçların prospektüsünde yer almamasına rağmen birçok ürünün içinde üç-dört kat subitramin maddesi bulunuyor.

Bu bağlamda İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör'ün "Eğer subitramin veya benzeri maddeler barındırmasa elma veya kekiğin tek başına o kadar zayıflatması mümkün değil." sözleri büyük önem taşıyor. Çünkü piyasadaki birçok firma, ürün tanıtımlarında ilaçlarının bitkisel olduğunu vurgulayarak ürünlerinin zayıflatma nedenlerini elma, üzüm gibi doğal maddelere bağlıyor. Pazarın büyüklüğü nedeniyle birçok hileli durumun yaşandığını söyleyen Güngör, vitamin mineral katkılarıyla insan sağlığını tehdit eden ilaçların piyasada yer aldığını belirtiyor.

DENETİMLER NEDEN SAĞLIK BAKANLIĞI YAPMIYOR?

Denetimlerin yetersiz olduğunu savunan ve bu tür ilaçların kesinlikle Sağlık Bakanlığı'nın kontrolünde olması gerektiğini vurgulayan Güngör, "Birçok ilaç, Tarım Bakanlığı'ndan gıda takviyesi veya zayıflamaya yardımcı ürün olarak izin alıyor. Ama içinde beyin fonksiyonlarını ve sindirim sistemini etkileyen maddeler barındırıyor." diye konuşuyor. Hızla kilo veren kişilerin bunları fazlasıyla geri almasının yanı sıra karaciğer ve böbrek yetmezliği çektiğini anlatan Güngör, ilaç kullanımından dolayı ağır bedeller ödendiğini ifade ediyor.

Klinik Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Sancar ise doktor reçeteye yazmadığı sürece zayıflama ilaçlarının kullanılmaması gerektiğini açıklıyor. Sancar, bir ürünün bitkisel olmasının zararsız olduğu anlamına gelmediğini söylüyor.

Diyetisyenler zayıflama ilaçlarını önermiyor

Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sacide Gümüşel, diyetisyenlerin kesinlikle zayıflama ilaçlarını önermediklerini vurguluyor. Kısa vadede verilen kiloların çok kısa sürede geri alındığını anlatan Gümüşel, "Her geçen gün piyasadaki zayıflatıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ilaçlara bir yenisi ekleniyor. Birçoğunun içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olacak maddeler var." diye konuşuyor. Doğal besinlerin büyük mucizeler barındırdığını anlatan Gümüşel şunları söylüyor: "İnsanlar fazla kilolarını birkaç haftada almıyor ki. Bu nedenle fazla kilolardan çok kısa sürede kurtulmayı hedeflemek çok büyük bir yanlış. Doktor önermediği sürece hiç kimse kesinlikle sağlığını tehdit ederek bu ilaçları kullanmasın."

Aklınızda bulunsun

Tarım Bakanlığı onayı var diye zayıflama ürününü 'ilaç' zannetmeyin. Bİr ürünün bitkisel olması onun 'zararsız' olacağı anlamına gelmez. Bİrçok bİtkİsel ürün bağırsak boşaltıyor ve su kaybına sebep oluyor

 Zaman

mazhar

  • Ziyaretçi
Zayıflamak İçin Bazı Tavsiyeler
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2012, 16:13:22 »
SAĞLIK: Zayıflamak İçin Bazı Tavsiyeler

• Yemekleri küçük tabaklarda almalı, öğün atlamamalı,
• Bol sebze ve meyve yemeli, bol su içmeli,
• Hamur işi, çikolata, tatlı gibi enerjisi yüksek gıdaları azaltmalı,
• Bir şeyler yemek istediğinizde onu unutturacak başka şeylerle meşgul olmalı,
• Ve mümkün olduğunca hareketli olmalıdır. Mesela, merdiven ile inilip çıkılabilecek bir yerde asansör kullanılmamalı, yakın mesafelere yürüyerek gidilmelidir.

Çevrimdışı Mütebahhir

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 45
  • ოüէεъﻪհհﻨг
Ynt: Diyet ve spor yapmadan hapla zayıflamak yalan!
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2012, 19:13:07 »
 


    Bir adem varmış zamanın behrinde, kilolarıyla derdi varmış bir hayli ama hekimler derman olamamışlar bu ademe. Bir Allah dostu ile yolları kesişmiş ve derdini izah buyurmuş, denilmiş ki ona senin ömrün az kalmış fazla yaşaman sen. Bu cevap karşısında ademin içine düşmüş bir ÖLÜM KORKUSU, her geçen gün erimiş biçare...............................................................................

               
Deselerki İSLAM'ın pınarından içmek suç,
O suçları kabullenerek içerim avuç avuç,
Bir irşat istiyorum benliğime yön verecek,
Bir seccade istiyorum alnımı eskitecek,
Bir tesbih istiyorum çek çek bitmeyecek,
Bir KALP istiyorum daima Allah Allah diyecek.