http://sadakat.net/resimimages/insta.PNG      http://sadakat.net/resimimages/sevadiazam.png  http://sadakat.net/resimimages/sadakatnet.png  http://sadakat.net/resimimages/ince.png

Gönderen Konu: Dostlarim Size Hic Doyum Olmaz  (Okunma sayısı 1869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı garsli36

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 171
Dostlarim Size Hic Doyum Olmaz
« : 28 Eylül 2014, 22:28:02 »

Uzun zamandir sayfama yeni siir kaydetmiyordum. Aslinda ikinci siir kitabimi cikarmadanda kaytetmeyecektim. Lakin sizin gibi kiymetli, güzel dostlarimi hatirlayarak kaleme aldigim siirimi siz degerli gönul dostlarimla paylasmayi geciktirmeye gönlüm razi olmadi.. Begeneceginizi ümit ederek siirimi gönderiyorum. Baki selamlar...yusuf Akkaya..

Dostlarim Size Hic Doyum

 Göklerde martilar süzülüyorlar,
Kanat seslerine hic doyum olmaz.
Bize dostlugu animsatiyorlar,
Dostlarim size hic doyum olmaz.

Bazen aci söyler, acitmazsiniz,
Kalp yaralarimin ilacisiniz,
Tatli olsun her daim hayatiniz,
Dostlarim size hic doyum olmaz.

Derdimi demeye gerek kalmadan,
Dara düsüp kapinizi calmadan,
Cikip gelirsiniz ben aramadan,
Dostlarim size hic doyum olmaz.

Cayima seker istemem siz varken,
Gözüme uyku girmez erkenden,
Gidemem muhabbet sarmisken,
Dostlarim size hic doyum olmaz.

Diyar-i gurbetten selamlar size,
Bir garip Yusuf derler bendenize,
Gevezelik ettim müsadenizle,
Dostlarim sdize hic doyum olmaz.

22.09.2014
Yusuf Akkaya


mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Dostlarim Size Hic Doyum Olmaz
« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2014, 23:09:58 »
   

    Kıymetli gurbetçi kardeşlerim, Allah hepinize kolaylıklar versin. Yaban ellerde dili, dini, örfü farklı insanlarla bir arada yaşamak ve orada çocuk yetiştirmek kolay olmasa gerek. Almanya’dan kesin dönüş yapan bir arkadaşımdan dinlemiştim.Şöyle anlatmıştı:
-“Orada birbirimizle bağlarımız çok kuvvetliydi. Sık sık birbirimize ziyarete giderdik. Türkiye ve Türkiyedeki yakınlarımız başlıca konumuz olurdu. Konuşmaktan hiç bıkmazdık. Hele izin zamanı yaklaştıkça başka hiçbir konu konuşulmazdı artık. Memleket hasretiyle hepimizin gözleri buğulanırdı. Ülkemizi, akrabalarımızı, sevdiklerimizi görecek olmanın heyecanı sarardı hepimizi. Götürülecek hediyeler günler öncesinden düşünülür, seçilir, hazırlanırdı. Ramazanlarımız  pek güzel, iftarlarımız kalabalık olurdu. Misafirsiz iftarımız pek olmazdı. ”
Evet, konuşmamızdan bir bölümü sizlerle paylaştım. Daha iyi bir yaşam kurmak amacıyla  çıkılan yolun yolcularısınız. Belki de üç-beş sene kalır dönerim düşüncesindeydiniz ama olmadı. Çocuklar doğup büyüdü oraların şartlarına, adetlerine uyum sağladılar. Gurbetin dilini ana dillerinden daha iyi konuşur oldular. Orada doğmuşlardı çünkü. Sizler anne baba olarak örfünü, adetini, dilini unutmasın diye çırpındınız, uğraştınız.Dinini, ibadetlerini öğretmeye çalıştınız. Tüm bunlar için Türkiye’dekilerden kat kat fazla emek harcadınız, kederlendiniz. Ama ülkenizi hiç bırakmadınız unutmadınız. Evlatlarınıza da ana vatanlarını tanıtıp sevdirdiniz. Ne mutlu size. Allah her işinizde yardımcınız olsun. Sizler uzakta da olsanız, dünyanın öbür ucunda da olsanız her zaman bizim kardeşlerimizsiniz, bunu aklınızdan çıkarmayın..Hepinize selam olsun..

Eğer ölürsem buralarda..
Eğer benim için ağlayan biri varsa başucumda..

Eğer ölürsem buralarda, vasiyetimdir..
Beni götürsünler doğduğum topraklara..
Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar..
Başucumda biten yediverenleri, ah aşıklar koklasınlar..
Allah’a emanet olunuz gurbetçi kardeşlerim..

http://ihyaca.wordpress.com/2011/01/07/gurbetci-kardeslerimize-selam-olsun/