Gönderen Konu: Dünya 11 ayın sultanı Ramazan için hazır  (Okunma sayısı 2033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ay Işığı

  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 1163
Dünya 11 ayın sultanı Ramazan için hazır
« : 20 Ağustos 2009, 17:55:52 »

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslümanlar özlemle beklediği bir Ramazan'a daha kavuştu. Dünyanın dört yanında müslümanlar 33 yıl aradan sonra bir ağustos ayında oruç tutacak.

Ramazan önümüzdeki 8 yıl boyunca yaz aylarına rastlayacak. Bu yıl yaklaşık 15 saat oruç tutulacakken, her geçen yıl oruçlu geçen süre artacak. Ramazan ayının hazirana denk geldiği 2015'te 16 saate yakın oruç tutulacak.

Dünyanın büyük bölümünde müslümanlar yarın ilk oruçları için bu gece sahura kalkmaya hazırlanırken, Amerika kıtasındaki müslümanların oruca cumartesi günü başlaması bekleniyor.Bu fark, hilalin önce dünyanın doğusunda görünmeye başlaması nedeniyle oluşacak. Kuzey ve Güney Amerika'da yaşayan müslümanların hilali cuma akşamı görmesi bekleniyor.

"Hilali Gözetleme" grubunun yayınladığı son hava haritalarına göre, Ramazan ayını müjdeleyen hilal, dünyanın doğusunda cuma günü açık bir şekilde görülüyor olacak.Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi müslümanları perşembe gecesi hilali gözlemeye çağırırken, bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla Ramazan'ın başlangıcı konusunda çelişkili haberlerin gelmemesi de müslümanları sevindirdi.Çevrimdışı Ay Işığı

  • aktif yazar
  • *****
  • İleti: 1163
İstanbul Ramazan’a hazır…
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2009, 17:58:40 »
İbrahim Ethem Gören / Dünya Bülteni

Hicri 1430 yılının Ramazan ayı bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ile başlıyor...

Hicri takvimin 355 gün çekmesi sebebiyle Ramazan-ı Şerif ayı 33 yıl aradan sonra tekrar yaz aylarına tevafuk etmeye başladı.

Ramazan ayı, 2017 yılına kadar 8 yıl boyunca yaz aylarına rastlayacak. Bu yıl Türkiye'deki Müslümanlar yaklaşık 15 saat oruçlu kalacak.

Bu ramazanda ilk iftar İstanbul'da saat 20.04'te; Ankara'da saat 19.47'de; Çanakkale'de Saat 20.13'te, Hakkari'de ise saat 19.00'da açılacak.

Rahmet ve mağfiret ayı

Ramazan-ı Şerif, Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)'ın "İnanarak ve karşılığını yalnız Allah'tan umarak Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları bağışlanır" müjdesinin gerçekleşeceği rahmet ve bağışlanma mevsimidir.

İstanbul camileri Ramazan'a hazır…

İstanbul Müftülüğü'nün İstanbul halkına sunacağı Ramazan hizmetlerini sizler için derledik.

70 camide itikafa girilecek

İstanbul'da sabah, öğleden önce, öğleden sonra, ikindiden önce ve ikindiden sonra olmak üzere toplam 2223 camide mukabele okunacak. 70 camide müminler Ramazan ayının son 10 gününü itikafta geçirecek.

11 camiinin minareleri arasına mahya asılacak. "Yalnız Allah'a kulluk et", "Oruç tut sıhhat bul", "Hoş geldin ya Şehr-i Ramazan", "Namaz dinin direğidir" ibareleri, bu yıl seçilen mahya lafızlarından bazılarını oluşturuyor.

Asitane'nin 125 camiinde teravih namazları hatimle kılınırken, yalnızca Fatih'te 35 camide hatimle teravih namazı eda edilecek.

Beyazıd, Bağcılar ve Maltepe camilerinde haftanın yedi günü tefsir dersleri verilecek. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Ramazan-ı Şerif ayı boyunca pazartesi günleri öğle namazından önce Beyazıd Camii'nde müminlere seslenecek.

Ayrıca İstanbul camilerinde Ramazan ayı boyunca toplam 5978 adet vaaz ve irşad programı icra edilecek.

102 cami Kadir Gecesi sabaha kadar açık

İstanbul'un 93 camiinin müştemilatında müminlere iftar yemeği ikram edilirken, 102 cami "bin aydan daha hayırlı" olan Kadir Gecesi'nde sabaha kadar ibadete açık tutulacak.

Okuyucularımızın ve tüm İslâm âleminin Ramazan-ı Şerif ayını tebrik ediyor; mübarek ayın hayır ve bereketler getirmesini niyaz ediyoruz...

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Dünya 11 ayın sultanı Ramazan için hazır
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2011, 13:43:46 »

İslâm âleminin Ramazan-ı Şerif ayını tebrik ediyor; mübarek ayın hayır ve bereketler getirmesini niyaz ediyoruz...