Gönderen Konu: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..  (Okunma sayısı 16058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1939
  • http://www.sadakat.net
Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« : 02 Eylül 2008, 06:22:17 »

Ara ara islami forumları gezmek rütin işlerim arasındadır. Şöyle bir  ortama bakarım, internette müslümanlar nelerle meşguller, neleri tartışıyorlar neleri paylaşıyorlar diye; Sadakat.net forumumuzla da mukayese babından. Faideli olduğunu düşündüklerimi de ara ara forumumuzda gündeme getiririm.

Geçenlerde yine çok takibat yapılan bir forumdaki bir başlık dikkatimi çekmişti. "Birbirimizi daha iyi tanımak için lütfen herkes şu şu bilgilerini söylesin." diye, yorum rekorları kırılan bir konu. Gerçi üyelerin profilleri de bunun habercisiydi ve şaşırmak gereksiz olsa gerekti..

Abili ablalı muhabbetler, cicili bicili imzalar, kullanıcı adları, avatarlar, şahsi blog sitesine yönlendirmeler ve daha bir çok özel bilgiler forumun dikkat çekici nitelikleri arasında. Ve bir bayan üyenin imzası dikkatimi çekmişti. Açmış olduğu bir konuyu okuyan birisi için, Kapatmadan önce dur diye uyarı resmi
var. Ve yanında da tamam abla,hemen yazıyorum abla kusura bakma abla vs. butonlar koymuş. Saçmalığa bakın şimdi. Ben bir üye olarak yorum yazma ihtiyacı hissedersem zaten yazarım değil mi?. Yani sırf birilerinin hatırı için yorum yazılır mı? Bu, meselesinin masumane tenkit yönü. Aynı zamanda ikinci bir gizli mesaj daha veriliyor. Bakın ben ablayım. Bayanım yani, bilginiz olsun...

Yine bir çok imzanın altında Allah rızası için bir teşekkür etmeyecek misiniz? gibi ironik ifadelerle üyelerden bir yorum yapması bir teşekkür etmesi için ayağa kapanacak şekilde bilinç altı yalvarmalar.. Replere raplara hiç girmeyelim isterseniz. Onların bilinç altı muhabesini irdelersek yeni bir başlık açmak gerekir.

Ben bütün bunların mecmuuna tesettürlü şeytan ismini veriyorum. Şeytan dünyanın en kurnaz melunu malum. Herkesin şerbetini, dozajını çok güzel ayarlıyor. Kimi nasıl, nerede kandıracağını çok iyi biliyor. Bazılarını bir anda hiç zorlanmadan kendi tarafını çekerken bazılarını da hiç usanmadan, belki yıllarca sabrederek,azar azar, kemire kemire kendi tarafına çekiyor. Bırakın bizim gibi yarım yamalak islamı yaşamaya çalışanları gece gündüz evradü ezkarla meşgul nice Allah dostlarını bile aşk meşklerle kandırmamış mı?

Yıllardır içimdeki bu kaygıları sizlere ara ara getiririm. Ve Sadakat Forumda da bu tür durumlara maruz kalınmaması için her türlü önlemi almaya çalıştığımızı zaten biliyorsunuz. Özel mesajların takibatı neticesinde yıllardır Allaha şükür bu meyanda bir sıkıntımız yok denecek seviyede. Hatta bir ara Milliyet gazetesinde bile bu hassasiyetimiz satır arası mevzubahis olmuştu. Ve yine bayan ya da bay olduğunu çağrıştıran kullanıcı adlarına elimizden geldiği kadar müdahele ediyoruz. Yani bir üyeye forumda herkesin gördüğü kapsam alanı haricinde ulaşılamaması için didiniyor çırpınıyoruz. Üçüncü kişinin şeytan olduğu durumlara maruz bırakmamaya çalışıyoruz başka bir ifade ile.

Ben düz mantıkla, somut anlamda diyeyim, forumumuzda şeri şerife aykırı ahvalin olmadığı kanaatindeyim bu önlemlerle.. Ama benim içimde yine de bir rahatsızlık var. O da bilinç altı dünyasında yaşanan belki gerçek aleme hiç yansımayacak olan kabaca platonik aşklar, gizli hayranlıklar belki bunları bir tezahürü olarak ara ara sinirlenmeler, krize girmeler hatta forumu terketmeler.... Ve bütün bunların tamamının sadece iç dünyada cereyan etmesi...

Bu çok ince ve derin bir mevzu. Buna bir anlamda forumu ihlaslı kullanmada diyebiliriz. Ve ben bu tür insanları ifade ederken aynı eleğin içerisine en başta kendimi de koyuyor ve emin olamıyorum ama en azından umrumda olduğunu biliyorum... Ve sizinde umrunuzda mı değil mi bunu öğrenmek için en azından umursamada gaflet gösterenler için hatırlatma babından dile getiriyorum..

Bu işi, yani klavye tuşlarından tanıdığımız insanların bir çoğunun, gerçek alemde bakıldığı zaman içimizde oluşabilecek duygu yoğunluklarının bir anda silinebileceği, bu kadar ilgi alanıma girmeye değmezmiş denileceği... gibi sosyal açıdan bakıldığı zaman sadece sanal olan bu empati ve sempatilerin gerçek alemle birleştirildiği takdirde hayal kırıklıklarına neden olabileceği gibi izahatlara girmek istemiyorum.

Demek istediğim yukarıda da ifade ettiğim tabirle forumu öz ve öz ihlasla kullanabilme yetisine gelebilmemiz. Karşı cins olmasa bile birisinin sevinmesi ya da gocunması için değil de, burası bir islami forumdur, İslami olarak yapılan her iş, Rıza-i İlahi için yapılmalıdır olgusuna uygun bir şekilde hareket edilmesidir şuuruna sahip hale gelmemizdir madlab ve megasidi aslim...


Ve yıllardan beri net aleminin popüler tartışma mevzuu olan;İslami forumların caiz mi değil mi? (karşı cinsle aynı mekanda bulunulduğu için) şeklinde ara ara değerlendirilmesinin bilinç altında bu yatıyor aslında.

İşte ihlaslı forum kullanma seviyesine riayet edildiği nisbette bu caizliğin artacağı kanaatindeyim nacizane.
Kadınların karşı cinsle olan diyaloglarında cilveli, ince sesli tarzda konuşmalarının islami açıdan caiz olmadığı hakikatinin foruma uyarlandığını düşünürsek forumda kullanılan ifadelerde cilveli nazikane, kibarhane tarzda üslubun olması aynı şekilde değerlendilir diye düşünüyorum.


Hasılı kelam neticei meram hepimiz kendimizi süzelim. Hangi seviyedeyiz? Klavyelerimizde duygusallık var mı yoksa ihlas mayasıyla mı yoğrulu?
Forumumuza uğramaz diye emin olduğumuz şeytan acaba tesettür giyerek aramızda dolaşıyor mu?
Foruma geliş gayemizi dünyaya geliş gayemizle mukayese edelim. Dini anlamda bir paylaşım platformu olduğumuzu ve tek maksadımızın bu olduğunu aksi maksatların içimizde kalmış olsa bile şöyle bir geçmiş muhasebesi yaptığımız zaman manevi boşluk anlamında tehlikeli noktalara gelebileceğimizi ve bu nedenle forumdan manevi anlamda istifade etmek şöyle dursun manen çöküşümüze zemin hazırlayabileceğini unutmayalım.

İmam-ı Rabbani Hz. leri manevi hastalığı olan kişilerin  ne kadar çok olsa bile yaptıkları ibadetü taattan zerre miktarı tat alamayacağını ifade ediyor. İşte foruma gelen bir üyenin ;dışarıdan bakıldığı zaman normal bir tavır ve hal içerisinde olmasına rağmen hatta forumumuzda bir çok yararlı şeyleri paylaşmasına  rağmen, üyelerden içten bir "Allah razı olsun" iltifatı almasına rağmen niyetindeki bozukluğundan, manevi hastalığından dolayı hiç bir tat alamayacağını yukarıdaki ile teşbih zannedersem yanlış olmasa gerek?

Bu gün Allah için ne yaptın? sorusunu her gün sorduğumuz gibi foruma geldiğimiz zaman;
Kullanıcı adım, imzam, yazdığım yorumlar, gönderdiğim özel mesajlar, iç dünyamın berraklığı ne kadar ihlas içerisinde ? diye kendi kendimize soralım. İçimiz rahatsa amenna.. Ama içimizde az bir kırıntı döküntü oluşuyorsa tekrar bir gözden geçirelim kendimizi ve riya yolculuğundan, duygusallık yolculuğundan ihlas yolculuğuna doğru hicret edelim.
Mesela forumda en çok sevdiğimiz 5 üyeyi listeleyelim. Neden sevdiğimizin nedenleri ne kadar islami ise içimiz o kadar rahat olsun. Sevme nedenlerimizde % 1 oranında tehlike tesbit etmişsek tehlike var demektir ve bize düşende bu tehlikeden kurtulmaktır.

Allah c.c. forumu ihlaslı kullanan üyeler zümresine ilhak eylesin! diye interneti bir tabir ile dua ederek uzun zamandır aklımda olup söylemek nasip olmayan bu hatırlatmalarıma nihayet veriyorum...


02.09.2008

Miftahulkuluub

« Son Düzenleme: 31 Ekim 2011, 18:36:21 Gönderen: Miftahulkuluub »
İncemeseleler.com :|: Sadakat.Net :|: Sadakatforum.com  :|:Herkonudan.com


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı Gül_Sultan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2139
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2008, 06:52:00 »
Az önce mail adresimin gizliligini kaldırmıştım, "gidiyorum, siteye fazla giremiyecegim, ulaşmak isteyen bana mailden ulaşsın" diye
bu yazıda tam tevafuk etti, şimdi yeniden gizledim ve sonradan aklıma geldi gf2)) zaten bana özel mesaj gelince mailime geliyor. zs3))

Bu yazı ilaç gibi geldi, bazen yorum yazmadıgım zaman acaba kızıyorlarmı diye düşünmüyor degildim, çünkü yazıdada geçtigi gibi bazı sitelerde "bir yorum yazmak bu kadarmı zor" "Bir A.R.O. Demek kaç dakikanızı alır" " Emege saygı" vs... Bu tip imzalarla kişi baskı altında kalıyor. Zaten Sadakati sevmemin, benimsememin nedenlerinden biriside bu, istedigim konuya yazarım, istedigim konuya yazmam zorla degilya kardeşim. :box

Birde zaten kişi içinden gelmeden yorum yazdıgı zaman belli oluyor, her ne kadar net ortamıda olsa yinede samimi gelmiyor, içten olmuyor yazılan yorumlar.

Bazende yazılan yorumlardan hem cinsin diye tahmin ettigin kişi, karşı cinsten çıkabiliyor. Bunu uygun bir dille siteler kişilere bildirebilir. Bu konuyada sitelerin hüsnü zanla yaklaşmaları gerektigi kanaatindeyim. :dost


Alıntı
Allah c.c. forumu ihlaslı kullanan üyeler zümresine ilhak eylesin! diye interneti bir tabir ile dua ederek ifadelerimize nihayet verelim..

Amin...

Gönül rahatlıgıyla halisane,muhlisane Allah(c.c.) razı olsun senden Miftahulkuluup kardeşim.

Bir hafta siteye giremiyecegim, hepiniz Allah'a emanet olun kardeşlerim. :)
Selametle
Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

talib 67

 • Ziyaretçi
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2008, 10:57:15 »
tesekkürler kardesim
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2008, 17:36:02 Gönderen: Ber-ceste »

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6991
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2008, 12:13:42 »
Alıntı
Allah c.c. forumu ihlaslı kullanan üyeler zümresine ilhak eylesin! diye interneti bir tabir ile dua ederek uzun zamandır aklımda olup söylemek nasip olmayan bu hatırlatmalarıma nihayet veriyorum...

Amin...

Çevrimdışı Himmet

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 847
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2008, 18:05:01 »
Alıntı
c.c. forumu ihlaslı kullanan üyeler zümresine ilhak eylesin! diye interneti bir tabir ile dua ederek uzun zamandır aklımda olup söylemek nasip olmayan bu hatırlatmalarıma nihayet veriyorum...

Amin..

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Aslında sürekli olarak gündemde kalması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum.Bu konuda bir yönetici olarak hassasiyetinizi takdir ediyorum.Önceden neti sadece araştırma için ve uzakta olan yakınlarımla haberleşme aracı olarak kullanıyordum.Ama bu ve kardeş siteyi tavsiye üzerine öğrendikten sonra ziyaret etmeye başladık.Diğer İslami siteleri merak etmedim emin olun hiç görmedimde ama zaten buraları tercih ediyorsak kendimizi güvende hissettiğimiz içindir.

Bizde üye olarak her ne kadar dikkat etmeye çalışsakda bazen ruh halimize göre özel hayatımızdaki gibi düşünerek hatalar yapıyoruz.Kendi adıma bu hususta hatamız olur ise siz Miftah kardeşim tarafından ikaz edilmeyi küçüklük olarak görmem.

İnşaAllah bu çizgede daha uzun yıllar baki olmanız duası ile..
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2008, 18:16:08 Gönderen: Himmet »
Zatının, Sıfatının,Esmasının, Efalinin hudutsuzluğunca Şükürler olsun Ya RABBİİM..

Çevrimdışı reis

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 185
  • Fatih Camii
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2008, 01:39:58 »
tesekkürler :)

Çevrimdışı Tesniye

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 391
 • Nişan aldık yıldızları..
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2008, 11:14:10 »
Gerçekten; derin ama çok önemli bir husustur bu.

İçimizde genç üyeler olduğu için bu tür durumlara çok dikkat edilmesi lazım. Hiç öyle olmadığnız halde kendinizi, alemin kralı pemmbe hayalli prens- es yapabilirsiniz bu alemde.. Nitekim gazetelerde her gün, pembe prens olarak tanıştığı sanal profille siya prens olarak neticelenen maceraların farklı örnekleri ve neticesindeki vehametler..

Bırakın internet vasıtası ile bir karşı cinsle tanıştığınızı insanlara anlatmayı, emin olun aynı cinsimdeki insanlarla tanıştığımda çevremdekilere, "bu da internetten tanıştığım bir arkadaşım !" derken bile az da olsa kızarıyor sanki suç işlemiş gibi hissediyorum kendimi.

Bence insanların karakterini tam olarak yansıtmaz sanal dünya. Her ne kadar doğal yapmacık olmasa bile. Zira şahsımı örnek vereyim. Bu kadar derli toplu cümleleri gerçek alemde yanyana getirsem çevremdekiler şaşırırlar sen misin bu diye ?
Hatta bazen yazdığım bir iki deneme yazısını kendimin yazdığını çevremdekilere ikna etmek için yeminler edecek seviyeye geliyorum. Çünkü bir bana bakıyorlar bir de yazıya azotlu bir netice ortaya çıkıyor. Biraz abarttım gerçi ama demek istediğim sanal alem= gerçek alem teoremi zaten eşit değil de daha da eşit olmadığını ifade etmek istedim.
Ben şu anda 2, 3 kullanıcı adı ile farklı kimliklerle üyelere hitap eder ve dikkatleri her anlamda üzerime çekerim desem kimse şaşırmaz heralde. Halbuki hiç öyle birisi olmasam bile. Ben Muammer Erkulun yazılarına bakarak kendisini genç ve bekar biri olarak zannederdim ama gelgelelim liseye giden kızı olan bir babaymış. Klavyeden ibaret olan bir eleltronik aletin neticesine göre insanlara bakmayalım.

Bazı üyeler yazılarıyla ya da farklı bakış açılarıyla dikkat çekebilir, aslında herkes merak eder karşısındaki yazıştığı insanı mutlak manada ama bu merağı ilerletip dedektiflik yapmak ve olmadık hayallere kapılmakta yakışıksız ve ütopyalardan ibaret olsa gerek...

Bunlar miftahında ifade ettiği sosyal açıdan yorumu durumun. Dini açıdan

Dini açıdan ise herkesin vicdanında zaten belli olur ne kadar dikkat ettiği bu hususa. O yüzden klavyele tuşları ile ifade etmek zaid bence. Gönül rahatlığı ile forumda dolaşabiliyor ve logout olurken de yine gönül rahatlığı ile kapatabiliyorsa sayfayı dini anlama problem yok demektir.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2008, 12:05:26 Gönderen: Tuğra »
Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde ardında sen ben dedikodusu var amma.
Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben..
<< Lüzumsuz Konular Atlası >>

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7479
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2008, 17:50:22 »
Ellerinize sağlık Miftahulkuluub yine güzel bir konuya değinmişsiniz


Dini açıdan ise herkesin vicdanında zaten belli olur ne kadar dikkat ettiği bu hususa. O yüzden klavyele tuşları ile ifade etmek zaid bence. Gönül rahatlığı ile forumda dolaşabiliyor ve logout olurken de yine gönül rahatlığı ile kapatabiliyorsa sayfayı dini anlama problem yok demektir.
&))


Çevrimdışı insirah

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1090
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2008, 01:40:32 »
böyle bir konuya değindiniz için teşekkür ederim,elinize sağlık,umarım dikkate alınır
Hayat başladığı noktaya, bittiğinde geri döner! Hayatta her şey noktayla başlar, noktayla biter... Sümeyra Denizli

Çevrimdışı fuducuk

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 200
 • Tevhid ve Sünnet!
  • Grafik&Tasarım Portföy
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #9 : 31 Ekim 2008, 07:58:47 »
Ne güzel bir bilinç, Allah razı olsun...

Çevrimdışı racül

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1265
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2008, 00:42:00 »
Sakarozlu cay forumculugu ile mücadelede miftahulkulub manifestosu... a18))
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı lalegül

 • yazar
 • ****
 • İleti: 513
  • Sidre.net
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #11 : 31 Aralık 2008, 12:29:56 »
Yazınızı çok beğendim, Çok önemli ve altı çizilmesi gereken bir mevzu.

Allahu Teala bizleri bilinçli ve aklı başında müslümanlardan eylesin.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2009, 22:27:26 Gönderen: lalegül »
Şu rahmete bakın ki,
insanlar bütün azalarıyla günah işlerken,
sadece diliyle yaptığı tövbeyle affolunuyor.

Aziz Mahmud Hüdai (k.s)

Çevrimdışı feyiz

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 436
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2009, 13:15:51 »
Bizim için tek amaç Rızay-ı ilahi'dir,o sebeple "SADAKAT"teyiz...Değerli paylaşımız için teşekkürler Allah razı olsun miftahulkuluub kardeşim...
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2009, 13:24:05 Gönderen: feyiz »
"Allah'ın elinden daha üstün el yoktur.Zulmünün cezasını çekmeyen hiçbir zalim yoktur".

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3885
  • Herkonudan.com
Ynt: Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan..
« Yanıtla #14 : 20 Kasım 2010, 05:07:33 »
Allah razı olsun.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim