Gönderen Konu: Efsaneler dağı sizi çağırıyor  (Okunma sayısı 4331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7492
Efsaneler dağı sizi çağırıyor
« : 25 Haziran 2010, 03:17:51 »Çanakkale ile Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, tabiatla iç içe zaman geçirmek isteyenler için yemyeşil manzarası, tarihî kalıntıları, dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir yer.

Bu hafta sizin için zeytinin iyisini tadıp suyun en soğuğundan içmek için Kazdağları'nın yolunu tuttuk.

anakkale ile Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, insanın kendini yemyeşil orman sakinliğine bırakabileceği bir tabiat harikası. Burası sadece dereleri, şelaleleri ile değil, tarihî kalıntılarıyla da görülmeye değer. Bu hafta zeytinin iyisini tadıp suyun en soğuğundan içmek için Kazdağları'nın yolunu tuttuk.

"Sarıkız, güzel olmaya güzeldi amma fesatlık onu bırakmadı. Onu çekemeyen köylüler iftira edince kendini dağlara verip pir olup gitti." diye başlayan efsaneler, İda Dağı'nın ilk güzellik kraliçesi Venüs'le, sevdasına yenik düşüp Zeytinli'nin çayında boğulan Hasan ve Emine'nin aşk hikâyesiyle devam ediyor. Yazın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde farklı bir mekân arayanlar için cennetten bir köşe Kazdağları. Zengin tarihi, kültürü ve tabii güzellikleriyle eteklerinde binbir renk çiçekleriyle misafirlerini çağırıyor.

Kazdağları özellikle doğa turizmi için biçilmiş kaftan. Endemik (yöreye özgü) bitki çeşitliliği bakımından dünyada birinci sırada bulunan Kazdağları, oksijen zenginliği bakımından da Alplerden sonra ikinci sırada yer alıyor. Bunun için yurt dışından her yıl binlerce turist buraya akın ediyor. Doktorların, astım hastalarına özellikle tavsiye ettiği en önemli mekânlardan.

Ege ile Marmara Bölgesi'ni bitki örtüsü bakımından ikiye ayıran Kazdağları, Ege Denizi'ne doğru uzanıyor. Biz İstanbul'dan otobüsle Tekirdağ üzerinden Çanakkale yolunu izliyoruz. Ezine'den sonra Ayvacık'a doğru yaklaşınca Kazdağları, heybetiyle kendini gösteriyor. Buradan sahil yolunu izleyerek dağın yamacından Edremit'e ulaşıyoruz.

Edremit, Kazdağları'nı gezmek için odak nokta konumunda. Balıkesir'e bağlı olan bu güzel ilçe, sahil boyunca Akçay, Zeytinli, Güre ve sınır olarak Altınoluk'a kadar uzanıyor. Deniz turizmini tercih edenler, Akçay'ın altın sarısı plajlarının tadını çıkarabilir. Bunun yanında Burhaniye'de Ören plajı da 'Mavi Bayrak'a sahip körfezin incisi durumunda. Ama Kazdağları'na gelmişken bölgeyi dolaşmadan olmaz. Hasanboğuldu'da soluklanıp Şahin Deresi'ni gezmek gerek.

Tabiatta yürüyüş keyfi

Büyüleyici manzaralarıyla göz kamaştıran Kazdağları, doğa gezintileri için seçkin bir mekân. Dağın eteklerinde özellikle tamamen taş evlerden oluşan Adatepe ve Yeşilyurt köyleri görülmeye değer. Bol oksijenli ortamda trekking yapmak istiyorsanız rotayı buraya kırabilirsiniz. Kazdağları Milli Parkı'nda gezi güzergâhları Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş. Milli parkın ve içindeki endemik bitkilerin korunması, doğal hayatın zarar görmemesi için ziyaretçilerin, alan kılavuzu eşliğinde belirlenen güzergâhlarda gezmelerine izin veriliyor. Şahin Deresi, Sarı Kız, Ayı Deresi ve Arıtaşı Köyü, Zığın Dere Mevkii gibi özel alanlarda yürüyüşler yapılabiliyor. Bunun yanında ciple safari yapma imkânı sunan turizm şirketleri de bulunuyor.

İlk özel etnoğrafya müzesi

Edremit'ten yol aldıktan sonra ünlü 'Hasanboğuldu' sizi büyüleyebilir. Burada çınar altında çayınızı içtikten sonra Tahta Kuşlar Etnoğrafya Müzesi'ne uğrayabilirsiniz. Türkiye'nin ilk özel etnoğrafya müzesi olan Tahta Kuşlar Müzesi, Edremit'e 17 km mesafede. İlkokul öğretmeni Alibey Kudar tarafından kurulan sanat galerisinde, Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden Konar-Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültürlerine ait giyim eşyaları, aletler, halılar ve çadırlar yıl boyunca sergileniyor. Burada Edremit'in kültürel yapısıyla ilgili Alibey Kudar ile koyu bir sohbete dalabilirsiniz. Yol üstünde köylere uğrayıp yöresel ürünlerden satın almak da mümkün. Günübirlik bir geziye zor sığsa da, Şahin Deresi Kanyonu, Zeus Altarı ve körfezin ucunda bulunan Assos gezilebilir.

Nerede kalınır?: Özellikle kampçılık için iyi bir mekân olan Kazdağları'nda Hasanboğuldu başta olmak üzere Şahin Deresi, Darıdere, Kızılkeçili mevkilerinde çadırınızda bir gün geçirebilirsiniz. Bunun yanında sahil boyunca pansiyon ve oteller bulunuyor. Aynı zamanda bir kaplıca cenneti olan Kazdağları eteklerinde Entur, Güre, Çamlıbel kaplıcaları alternatifler arasında.

Ne yenir?: Bu bölgede yöreye has restoranlar yok. Pınarbaşı, Doyran ve Alkım mevkilerinde alabalık tesisleri bulunuyor. Bunun yanında bir zeytin diyarı olan Edremit'te ve Akçay'da köy pazarlarında doğal ürünler bulmak mümkün. Zeytin ürünleri, Kazdağları'na has kekik çeşitleri, alınabilinecekler arasında.

Nasıl gidilir?: Kazdağları'na üç yoldan ulaşmak mümkün. Aracıyla gidecekler Yenikapı'dan vapurla Bandırma'ya oradan Edremit'e geçebilir. Otobüsle gidecekler İstanbul, Çanakkale üzerinden ya da Bursa, Balıkesir üzerinden Edremit'e ulaşabilir. Yaz aylarında THY, haftanın belli günleri için Edremit Bostancı'ya tarifeli seferler de düzenliyor.

zaman