Gönderen Konu: “Eğer terazim hafif gelirse...”  (Okunma sayısı 3880 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7492
“Eğer terazim hafif gelirse...”
« : 15 Ağustos 2009, 06:05:24 »

Selman-ı Fârisî hazretlerine birisi hakaret ederek küfretti. Buna öfkelenmedi, “Eğer ahirette benim terazim hafif gelirse ben senin dediğinden daha şerir ve daha kötü biriyim. Eğer terazimin sevap kefesi ağır basarsa, senin söylediğin bana hiçbir zarar vermez” buyurdu.

Rabia bin Hayseme de kendisine küfredene şunları söylemiştir: “Ey kişi! Allah senin konuşmanı dinledi. Kesinlikle cennetin yolunda engebeler ve gedikler vardır. Eğer ben onları geçersem senin söylediklerin bana zarar vermez. Eğer onları geçemezsem ben senin söylediklerinden daha kötü biriyim!”

Birisi Hazreti Ebu Bekir’e sövdü. Hazreti Sıddîk ona cevap olarak dedi ki: “Allah’ın örttüğü kabahatlerim senin bildiğinden daha çoktur!”
Hazreti Ebu Bekir Sıddîk, Allahü tealadan çok korktuğu için hep kendi kusurlarına bakmakla meşguldü. Allah’ı gereği gibi tanımak hususundaki kusurunu dikkate almakla meşguldü ve bundan dolayı başkasının kendisi hakkında ileri geri konuşmasına öfkelenmedi; zira kendisini zaten kusurlu biliyordu. Bu ise onun kıymetinin büyüklüğünden kaynaklanır.

Bir kadın, Mâlik bin Dinar hazretlerine ‘Ey riyakâr! Mâlik!’ dedi. Cevap olarak ‘Yemin ederim, senden başkası beni tanımış değildir!’ dedi. Hazreti Mâlik, nefsinden riya âfetini uzaklaştırmak ve şeytanın nefsine vesvese olarak telkin ettiklerini sökmekle meşguldü. Bu bakımdan kendisine yapılan suçlamaya öfkelenmedi.
Hazreti Şa’bî‘ye birisi sövdü. Şa’bî cevap olarak dedi ki: ‘Eğer sen doğru isen Allah beni affetsin! Eğer yalancı isen Allah seni affetsin!’

Hazreti Ali şöyle nakleder: “Hazreti Peygamber dünya için öfkelenmezdi. Bir haktan ötürü öfkelendiği zaman, hiç kimse kendisini tanımaz ve öfkelendiği için hiçbir şey kıpırdamazdı. Ta ki o hak yerine gelinceye kadar.”

Zararlı olan öfke ancak şu şekilde yok edilebilir en azından kontrol altına alınabilir. Ya kalbin mühim bir şeyle meşgul olmasıyla veya tevhid düşüncesinin çokluğu ile veya Allahü teâlânın öfkelenmemeyi sevdiğini bilmesiyle...

Mehmet Oruç

Çevrimdışı omur

  • ömür
  • yazar
  • ****
  • İleti: 651
Ynt: “Eğer terazim hafif gelirse...”
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2011, 01:02:43 »
Tesekkürler.