Gönderen Konu: Elmas madeninde işkence kampı bulundu  (Okunma sayısı 1654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi
Elmas madeninde işkence kampı bulundu
« : 08 Ağustos 2011, 23:22:42 »

Elmas madeninde işkence kampı bulundu

Zimbabve'de bulunan dünyanın en gözde elmas madenlerinden Maranga'da işkence kampı ortaya çıktı. BBC'nin haberine göre, asker ve polislerin ortak idare ettiği kampta, elmas çalan veya buldukları madenlerden fazla pay isteyenler işkenceya tabi tutuluyor.

Bir görgü tanığının ifadesine göre, Marange elmas bölgesinin hemen yakınında bulunan Zengeni diye bilinen yerde, güvenlik güçlerine ait çadırlardan oluşan tel örgülerle kaplı işkence kampı bulunuyor. Suçlu görülen madencilerin en fazla kamçıyla ve eğitilmiş köpekler üzerine salınarak "terbiyeden geçtiği" kampın bulunduğu maden, Cumhurbaşkanı Robert Mugabe'nin en samimi arkadaşı tarafından yönetiliyor.

İşkence kampı, AB'nin Kimberley Sertifika Süreci Sertifika Programı'na (KP) göre elmas ihracatına izin vermek istediği Mbada Madeni'ne sadece 1 km uzaklıkta. İkinci kampın yakınlardaki Muchena'da olduğu söyleniyor.

Kampta işkence gören bir madenci BBC'ye konuşmasında, "Mahkumların ellerini kelepçeledikten sonra üzerlerine eğitilmiş köpekleri gönderiyorlar. Çığlık seslerini tahmin edemezsiniz. Bana sabah, öğle, akşam 40'ar kamçı vuruyorlardı." dedi.

Muchena Kampı'nda tutulan başka bir mağdur da, 2008'den 2010'a kadar kampta hapsedildim. Halen insanlar aynı kamplarda işkence görüyor." diye konuştu.

Kaynağı belirli olayan madenlerin satışını yasaklayan KP, Zimbabve'deki çatışmaların sona ermesi üzerine ülkenin elmas satışına belirli oranda izin verdi.