Gönderen Konu: Antidepresanlar Doğal Serotonin Döngüsünü Nasıl Bozuyorlar?  (Okunma sayısı 2753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Antidepresanlar Doğal Serotonin Döngüsünü Nasıl Bozuyorlar?

Beynimiz, beyin hücrelerinin salgılayarak birbirleri üzerinde etki yaptıkları uyarıcı ya da uyuşturucu türden birçok maddenin üretildiği ve salgılandığı bir organdır. Salgılanan bu maddeler, başka hücrelerin üzerindeki alıcılara (reseptör) bağlanarak etkilerini gösterirler. Her bir maddenin etkisi mili-saniyeler düzeyinde çok kısa sürer. Beyin, bu maddelerden yalnızca birinin ya da birkaçının etkisi altında kalmaktan kurtulabilmek için çok karmaşık düzenekler geliştirmiştir.

Beyin bu karmaşık düzeneklere muhtaçtır aksi halde sürekli olarak uyarıcı ya da uyuşturucu bir maddenin ya da madde grubunun etkisi altında kalarak normal işlevini sürdüremez, ya hep uyarılmış durumda kalır ve örneğin hiç uyuyamaz, ya da hep uyuşmuş durumda kalır ve uyanamazdı.

Beynin kendisini koruyabilmek için kullandığı bu düzenekler, doğal koşulların etkin olduğu durumlarda işlevsel olabilmekte, ancak antidepresan ilaçlar gibi doğal olmayan etkenlerin beyinde uzun ve yoğun biçimde etkili oldukları durumlarda işlevsel olamamaktadırlar.

Örneğin beyin bir maddenin fazlalığı söz konusu ise bu maddeyi salgılayan sinir hücresinin etkinliğini ve o maddenin bağlanacağı alıcıların sayısını azaltmakta iken o maddenin eksikliği söz konusu ise o maddeyi salgılayan hücrelerin etkinliklerini ve bağlanacakları alıcıların sayılarını arttırmaktadır.

Ancak antidepresan ilaç kullanarak serotonin düzeyinin ya da dopamin, adrenalin gibi başka bir maddenin beyindeki düzeyleri sürekli olarak olması gerekenin çok üzerinde tutulduğunda, önce bu maddelerin bağlanacağı alıcıların sayısını ciddi biçimde azaltarak kendisini korumaya çalışmakta, bu da yetmese bu maddeleri üreten ve salgılayan sinir hücrelerini devreden çıkartma yoluna gitmektedir. Bu işlem sinir hücrelerinde kayba yol açabilecek dereceye ulaşabilir, eğer güçlü antidepresanlar uzun süre kulanılırsa.

Beyin doğal olmayan bir etkenin gereğinden fazla ve uzun süren etkisi karşısında kendisini koruyayım derken, kendi hücrelerini feda edecek derecede doğal yapısını yitirme noktasına gelebilmektedir.

Psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir | Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu Üyesi | https://www.instagram.com/p/BGlc4q2vwju/Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Antidepresanlar Cinnete Sürükleyebilir!
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2016, 15:27:58 »
Antidepresanlar Cinnete Sürükleyebilir!

Hipomani ve Mani, Antidepresanların En Korkulan Yan Etkileri, İyileşme Belirtileriyle Karıştırılıyor!

Antidepresan ilaç tedavilerinin çok yaygınlaşmış olduğu günümüzde bu ilaçlar genellikle klinik düzeyde depresyon tablolarından çok, insanları daha dışa dönük girişken bir hale getirmek, daha hareketli yapmak, daha hızlı yaşamalarını sağlamak ve daha neşeli ve kaygısız hale getirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu ilaçları kullanan kişilerde bu etkilerin görüldüğü doğrudur. Ancak antidepresan ilaçların bu etkileri, belli bir çizgi aşıldığında hipomani ve cinnet olarak adlandırdığımız mani tablosunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Mani (cinnet) tablosu, kişinin çevresini rahatsız edecek derecede bağırarak konuştuğu, gereksiz ama aşırı bir neşe halinin olduğu, her bakımdan çok hızlandığı ve dışa dönük olduğu, çok az uyuduğu, cinayet işlemeye ve tecavüze kalkışmaya kadar varabilecek derede saldırganlık ve cinsellikle ilgili dürtülerini kontrol edemediği, aşırı para harcama ve hesapsız yaşama eğiliminde olduğu bir tablodur. Bu belirtilere işitsel ve görsel halüsinasyonlar, kendini çok önemli bir insan sanma hezeyanları ve paranoya eşlik eder sıklıkla. Hipomani ise bu tablonun daha hafif bir biçimidir ve halüsinasyonlar ile hezeyanlar genellikle görülmez.

Durgunlaşmış ve keyifsiz gibi görünen, içe kapalı, toplumsal ilişkilerden uzak duran kişilere verilen antidepresan ilaç tedavilerinden sonra bu kişilerde görülen canlanma ve hareketlenme hipomani ya da mani tablolarının ortaya çıktığı bir düzeye erişebilmektedir. Akiskal'in yapmış olduğu çalışmalarda antidepresanların bu biçimdeki yan etkilerinden etkilenebilecek insan sayısının toplumun yüzde yirmisine kadar ulaşabileceği gösterilmiştir. Bu gibi yan etkiler sıklıkla iyileşme belirtisi olarak yorumlanarak hastanın hipomani ve mani tablosuna girdiği gözden kaçırılmaktadır. Örneğin ABD'de sık yaşanan toplu katliamların faillerinin çoğu içe kapanık bireyler iken antidepresan ve psikostimülan ilaç tedavileri aldıktan sonra dışa dönük ve hızlanan kişilerin arasından çıkmaktadır.

Psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir
Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu Üyesi
Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Depresyon İçin Yararlı Olduğu Kanıtlanmış Besin Takviyeleri
« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2016, 16:25:01 »
Depresyon İçin Yararlı Olduğu Kanıtlanmış Besin Takviyeleri

- Antidepresanlar plasebodan daha etkili değiller. Araştırmalar antidepresanların etkisinin bazı besin takviyeleriyle arttırılabileceğini gösteriyor hatta bazı çalışmalar sadece besin takviyelerinin yeteceği sonucuna varıyor.

- Balık yağı, D vitamini, metilfolat (bir tür folik asit/B9 vitamini), S-Adenosilmetionin desteklerinin antidepresanların etkisini arttırdığı gösterilmiş.

- Bazı çalışmalar yalnızca omega 3, D vitamini ve S-Adenosilmetionin ile depresyonun alt edilebileceğini gösteriyor.

Zeitschrift Fur Psychologie dergisinde 2014'te yayınlanan bir makalede antidepresanların plasebo etkisi tatrtışılıyor. Diğer pek çok araştırma da serotonin teorisinin çöktüğünü gösteriyor. Sözü geçen yazıda, antidepresanların depresyonu tedavi etmek yerine insanlar üzerinde biyolojik bir hassasiyet meydana getirerek gelecekte depresyonda olma olasılıklarını arttırdığı söyleniyor.

Özellikle omega 3 ve D vitamini takviyesinin depresyon tedavisinde etkili olduğuna dair pek çok araştırma var. Depresyon tedavisinde faydası olduğu gösterilen diğer doğal maddeler arasında tüm hücrelerde bulunan bir aminoasit türevi olan S-Adenosilmetionin (SAMe), serotoninin ön maddesi olan 5-Hidroksitritofan (5-HTP) ve B12 vitamini sayılabilir.

Antidepresan almadan depresyondan kurtulmak için neler yapılabilir:

- Gerçek yiyeceklerle beslenin, tüm işlenmiş gıdalardan, şekerden özellikle früktozdan, tahıllardan ve GDO'lu gıdalardan uzak durun.

- Geleneksel yöntemlerle üretilmiş fermente yiyecek (örneğin ev turşusu) tüketiminizi fazlalaştırın.

- Yeterli miktarda B12 vitamini alın.

- D vitamini düzeyinizi optimize edin.

- Bol miktarda hayvansal omega 3 yağı alın.

- Tuz tüketiminizi göz önüne alın, depresyonun nedenlerinden biri de sodyum eksikliği. Ancak kesinlikle işlenmiş tuz kullanmayın, kaya tuzu kullanın.

- Her gün mutlaka egzersiz yapın.

- Uykunuz yeterli olsun.

Dr. Joseph Mercola

Özet çeviri: Nurçin Çağlar | Sağlıklı Yaşıyoruz | https://www.instagram.com/p/BH_8F8FApUx/

Zor sınavlardan geçmekte olduğumuz bu günlerde ruh sağlığımızı korumak hepimiz için çok önemli. Bu yazıyı o nedenle tercüme ettim. Kolaya kaçıp antidepresanlara sığınmak yerine doğal yollarla depresyona girmemizi nasıl önleriz veya depresyondan nasıl kurtuluruz kısaca anlatılmış.

Kaynak: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/07/14/depression-supplements-vitamins.aspÇevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Depresyonun Gerçek Nedeni Bulundu; Serotonin Eksikliği Değil, Pokemon Eksikliği

Yeni çıkan pokemon go adlı oyunu oynayan kişilerin depresyon ve anksiyete gibi yakınmalarının düzeldiği, evden dışarıya daha cok çıkarak toplumsallaştıkları, daha cok hareket ettikleri, insanlarla daha cok ilişki kurdukları gözlendi.

Demek ki insanlar bir anlam peşindeler.

Evlerinden çıkıp insanlarla iletişim içine girmeleri için bir anlam arıyorlar. Bu anlam pokemon bile olsa depresyonu ortadan kaldırmaya yetiyor.

Serotonin bunun neresinde?
Depresyonun nedeni olarak serotonin eksikliği efsanesini yaratan serotonin yükseltici ilaç üreten firmalara karşı ben de pokemon eksikliği teorisini ortaya atıyorum. Buna hakkım var çünkü serotonin eksikliği teorisini pokemon eksikliği teorisinden daha üstün hale getirecek hiçbir doğrudan kanıt yok . Bunu değerli araştırmacı Irwing Kirsch Antidepresan Efsanesinin Sonu adlı kitabında kanıtlamıştı zaten.

"Bilimsel" gerçekler benim pokemon teorisi düzeyinde ne yazık ki ve bu gerçekler doğrultusunda milyonlarca insana Antidepresan ilaç veriliyor serotonin düzeyleri yükselsin diye.

Çeviri:
Dr. Mutluhan İzmir
Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu Üyesi

https://www.instagram.com/p/BIM19j9gpMl/?taken-by=saglikliyasiyoruzcom&hl=tr

Kaynak:
http://www.psychomedia.qc.ca/psychologie/2016-07-17/pokemon-go-benefices-sante-mentale-physiqueÇevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Depresyon İlacı Alanlara Duyurulur!
« Yanıtla #4 : 26 Ağustos 2016, 14:14:55 »
Depresyon İlacı Alanlara Duyurulur!

"Beslenme Yanlışsa İlacın Yararı Yok, Beslenme Doğruysa İlaca Gerek Yok!"