Gönderen Konu: Etkili zayıflamak için çok ve hızlı kilo verin  (Okunma sayısı 3570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3885
    • Herkonudan.com

Avustralya'nın Melbourne Üniversitesinden Katrina Purcell, iki rejim arasında mukayeseli bir deney yürüttüğünü belirterek, birinde 100 kiloluk bir kişinin haftada 1,5 kilo verme hedefiyle 12 haftalık hızlı diyet programını, diğerinde de yine 100 kiloluk bir kişinin haftada yarım kilo verme hedefiyle 36 haftalık yavaş diyet programını kıyasladığını kaydetti.

"Şaşırtıcı bir şekilde ve düşünülenin aksine, bu araştırma hedef kiloya ulaşmak için hızlı rejimin yavaş rejimden daha etkili olduğunu gösteriyor" diyen Purcell, araştırma sonuçlarının, yavaş rejim uygulayanların yüzde 48'inin vücut ağırlıklarının yüzde 15'inden kurtulma hedeflerine ulaşabilirken, hızlı rejim uygulayanların yüzde 78'inin bu hedefe ulaştıklarını ortaya koyduğunu belirtti.

Avustralyalı araştırmacı, bunun sebeplerinden birinin psikolojik olduğunu ve motivasyonu etkilediğini belirterek, haftada 1,5 kilo verildiğinde rejimi sürdürme isteği olduğunu, ancak yarım kilo verildiğinde bu motivasyonun ortadan kalktığını kaydetti.

Purcell, ayrıca yavaş gruptan dört kişinin kilo verme çabasını çok zor bularak deneyi sonuçlanmadan terk etmesine karşılık, hızlı gruptan sadece bir kişinin deneyden ayrıldığını anlattı.

Katrina Purcell, bu arada çok hızlı kilo verilmesine ve vücudun aşırı derecede kalorisiz bırakılmasına karşı uyarıda da bulunarak, "Hızlı rejminizi yalnız başınıza yapmayın, bir diyetisyene danışın" dedi.
timeturk
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Etkili zayıflamak için çok ve hızlı kilo verin
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2012, 07:32:02 »
Ev işi yap zayıfla!

Egzersiz yapmak için illa ki spor salonuna gitmeye gerek yok. Uzmanlar esas önemli olanın hareket etmek olduğu görüşünde. Ev işleri de metabolizmayı canlandırmaya yardımcı olabiliyor.Köln'de bulunan Alman Spor Üniversitesi’nin Sağlık Merkezi Profesörü Ingo Froböse'ye göre hareketsizlik en kötü şey. Uzman, insanların vücudundaki milyarlarca hücre için önemli olanın türü ne olursa olsun hareket etmek olduğunu belirtiyor. Tıpkı ev işleri ile uğraşırken yapılan hareketler gibi. Froböse, bu sayede metabolizmanın canlandığını ve sağlıklı kalma oranının yükseldiğini ifade ediyor.


 

 
Uzmanlar, insanların vücudundaki milyarlarca hücre için önemli olanın türü ne olursa olsun hareket etmek olduğunu belirtiyor.
Bonn Üniversitesi’nin Ev Ekonomisi Bölümü Profesörü Rainer Stamminger’in düşünceleri de aynı doğrultuda. Ayrıca Stamminger'e göre ev işlerini bir zorunluluk olarak görmektense eğlenceli bir fitness antremanı olarak görmek, kişiyi sıkıcı ev işlerini severek yapmak için motive ediyor. Stamminger'in bu konuda ufak bir tavsiyesi de var: ''Hava iyi olduğu zaman çamaşırları kuruması için balkona asın. Hem güneşten faydalanacaksınız hem de temiz çamaşırlar güzel bir kokuyu beraberinde getirecek.''

Ütü başka, çamaşır başka odaya

Profesör Rainer Stamminger, teknolojinin gelişmesinin ev işlerinin niteliğini değiştirdiğine dikkat çekiyor. Günümüzde mutfak robotları, bulaşık makineleri, çamaşır yıkama ve kurutma makineleri gibi modern ev aletleri yüzünden kişilerin daha az hareket ettiğini söyleyen Uzman, örneğin 50 yıl önce çamaşırlar elde yıkanırken daha fazla enerji harcandığını ifade ediyor.

Uzmanlara göre günümüzde ev işi yaparken daha fazla enerji harcamak için yeni taktikler geliştirmek şart, örneğin ütü yaparken çamaşır sepetini farklı bir odaya koymak gibi. Zira her defasında ütü odasına yürümek hareketi, dolayısıyla da harcanan enerjiyi artırıyor. Ingo Froböse, bu şekilde günde 3 bin adım atılabileceğini, bunun da 2 kilometre yol yürümek ile eşdeğer olduğunu belirtiyor.

 

 
15 dakika ütü yapan bir insan 35 kalori yakıyor.
Spor alanında bilimsel çalışmalar yürüten Andreas Müller ise, sporu ev işleri ile ikame edebilmek için merdiven inip çıkmak, bahçedeki odunları kesmek gibi daha fazla fiziksel efor gerektiren işleri yapmak şart olduğunu savunuyor. Uzman hafif işlerin bu türden daha ağır ev işleri ile desteklenmediği sürece, yakılan enerjinin istenilen düzeyde olmayacağını ifade ediyor. Aynı zamanda Müller ev işlerinin kas ağrısına neden olacak kadar ağır ve yorucu olmaları gerektiğini, böylece bedenin daha zinde ve sağlıklı kalacağını söylüyor.

Hangi iş kaç kalori yakıyor?

Almanya'da tüketiciyi koruma organizasyonu “Die Verbraucher Initiative” ev işleri yapan 70 kilo civarındaki kişilerin 15 dakikalık sürede ne kadar kalori yaktıklarını şöyle listeliyor:

Eve çeki düzen vermek: 30 kalori

Ütü yapmak: 35 kalori

Yemek pişirmek: 40 kalori

Çamaşırları asmak: 50 kalori

Yerleri silmek: 60 kalori

Yatağı toplamak: 62 kalori

Elektrik süpürgesi ile temizlemek: 70 kalori

Camları silmek: 83 kalori

Bahçede çalışmak: 88 kalori

Merdivenleri çıkmak: 121 kalori (Deutsche Welle)

Tımeturk