Gönderen Konu: Evinizde Hangi Renkler Olmalı?  (Okunma sayısı 5056 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6600
Evinizde Hangi Renkler Olmalı?
« : 12 Temmuz 2010, 01:53:57 »
Hangi rengi, hangi renkle eşleştireceğinizi bilmiyorsanız; renkleri kullanmanın ipuçlarını, ruh halinize uyan renge karar veremiyorsanız; onları seçmenin yollarını, bir şey satın alırken eliniz hep bir renge doğru gidiyorsa diğerlerini sevmenin mümkün olabileceğini bilmek istiyorsanız...

1. Renkleri eşleştirmeye başlarken açılışı en sevdiğiniz obje ile yapın. Örneğin annenizden kalan eski hardal rengi teapotu, çim yeşili bir masa örtüsü ve Akdeniz mavisi fincanlarla eşleştirebilirsiniz. Böylesi mini kartelalar toplamaktan daha eğlenceli olabilir.

2. Sevdiğiniz rengi duvarlara boyamadan önce dikkat etmeniz gereken nokta şu: kartelalar çoğu kez uygulandıklarında daha koyu görünürler. Bu sebeple bir ton açığını seçmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

3. Sevmediğiniz köşeleri, tavanda hoşlanmadığınız alçıpanı ya da mekanda sırıtan perde pervazını duvarla aynı renk boyayarak kamufle edebilirsiniz.

4. Antre ve holler geçiş alanları olduklarından olabildiğince pastel tonlarda boyanmalıdır. Böylece farklı renk temaları uyguladığınız bir odadan diğerine geçerken etkiyi yumuşatırlar.

5. Günlük hayattaki kült başlıklardan biri olan "3 Silahşörler" kuralını dekorasyona da uygulayın. Bir rengi ya da tonu aynı mekanda en az 3 kez kullanmanız gözü gezdirerek mekanda renk dengesini yakalamanızı sağlayacaktır.

6. Ahşap ürünler satın alırken bir örnek mobilyalar kullanma kuralını unutun gitsin. Beyaz lake mobilyaları pekala venge mobilyalar ile eşleştirebilirsiniz.

7. Yere serdiğiniz halı ya da kilimlerin arkası daha ilginç olabilir. Kullandığınız halının renginden bir süre sonra sıkıldıysanız ve arkasında minik iplikçikler yoksa tersini çevirin.

8. Beyaz hangi renkle kullanılırsa kullanılsın eşleştirildiği rengi odak noktası haline getirir. Ancak bazen süt beyazı çiğ gibi görünüme de sebep olabiliyor. Atmosferdeki etkisini riske atmak istemiyorsanız kirli beyaz ya da kırık beyaz kullanabilirsiniz.

9. Mekanlarda parlak ve vurgulu tonları kullanırken birbirine yakın tonları tercih etmeyin. Örneğin kırmızı, turuncu ve pembe çok yorucu bir atmosfer yaratabilir. Bunun yerine sarı, pembe ve mor gibi birbirinin birebir geçiş rengi olmayan renkleri tercih edin.

10. Dekorastif unsurların renklerini, desen ya da dokularını seçerken onları mekan içinde değerlendirin. Örneğin yatay çizgili bir kumaşı, yatay çizgileri olan bir mobilyada kullanın. Bu kumaşı üzerine koyup mekana karşıdan bakın ve kendinize şu soruyu sorun: Seçtiğiniz parça mekanın diğer öğeleriyle ne kadar uyumlu oldu?

11. Birbirini tonlayan renkleri bir arada kullanmanız monotonluğu önleyecektir. Örneğin uçuk mavi, su yeşili, uçuk pembe ve lila gibi tonlar geçiş renkleri olduğundan ahenkli bir atmosfer yaratmanızı sağlayacaktır.

12. Yaşam alanlarında renk dendiğinde ilk akla gelen şey duvarların rengi. Halbuki o kadar uzun boylu değişikliğe gerek kalmadan, sadece aydınlatma ve ufak aksesuar değişikliği yaparak istediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün.

13. "Tavanlar beyaza boyanmalıdır." Sayfası çoktan kapandı. Dramatik etki için tavanı duvarların bir ton açığına boyayabilirsiniz.

14. Aksesuar satın alırken giysi dolabınıza göz atmak iyi fikir. Giymeyi en sevdiğiniz renkler muhtemelen evinizde de görmekten çok hoşlanacağınız renklerdir.

15. Evinizdeki renklerden sıkılıyorsanız mobilyaları açık tonlarda kullanıp aksesuarları zaman zaman yenileyerek odanızın havasını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

16. Modern bir atmosfer oluşturmak için, füme, beyaz ve gri tonları; klasik atmosfer için simli lame, dore, zümrüt yeşili ve yakut kırmızısını; pop-art bir stil içinse turuncu, sarı ve parlament mavi gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

17. Boya en az risk taşıyan renklendirme deneyimidir. Duvar ya da tavanlar istediğiniz renk olmadıysa yapmanız gereken en fazla yeniden boyamak olacaktır.

18. Bir rengin hangi renklerle en iyi eşleştiğini görmek için renk kartelalarını yan yana koyarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Eğlenceli de olabilir.

19. Abajur başlıklarını ya da avizeleri renkli kağıtlarla kaplayarak istediğiniz dramatik etkiyi oluşturabilirsiniz.

20. Pastel tonlar sakin ve dinlendirici atmosfer oluşturmak için; kırmızı, turuncu ve pembe gibi sıcak ve parlak renkler ise enerjisi yüksek bir ambiyans oluşturmak için idealdir.

21. Küçük bir mekanı daha büyük göstermek için duvar ve mobilyaları bir rengin iki farklı tonuna boyamayı deneyin. Sonuç sizi şaşırtacak.

22. Mekanda 3 renk kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken oran yüzde 70, 20, 10'dur. En açık rengi en yüksek oranda kullanıp diğer iki rengi tercih sıralamanıza göre yüzde 20 ya da yüzde 10 şeklinde kullanabilirsiniz.

23. Renklerin atmosfer üzerindeki etkisini test etmek istiyorsanız masanızın üzerini taze ve renkli çiçeklerle süsleyin. Göreceksiniz ki odanızın havası biranda değişecek.

24. Duvarlara boya yaparken tonlama ayarı için önce en çok ışık alan duvarı boyayın. Renk bu ışık altında istediğiniz sonucu verdiyse diğer duvarlara da uygulayabilirsiniz.

25. Nalburlardan ya da boya firmalarının renk merkezlerinden ufak tester boyalar alabilirsiniz. Bir tuval ya da suntayı dilediğiniz renklere boyayıp kumaş parçaları ve objelerle nasıl eşleştiğini deneyebilirsiniz.

26. Duvar boyası seçerken ya da kumaş satın alacağınız zaman yanınızda mutlaka kartela örneklerini ya da kumaş parçalarını saklayabileceğiniz bir klasör, not defteri, metre ve kalem bulundurun.

27. Aksesuar ya da kitap gibi objeleri ön plana çıkarmak için sergilendikleri rafların arka kısımlarını boyayabilir ya da duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.

28. Beyaz, krem gibi açık tonlardaki duvarlarınızı renkli çıkartmalarla renklendirerek mekana hareket katabilirsiniz.

29. Evinizi dekore ederken fotoğraf makinenizi yanınızdan eksik etmeyin. Bazen çıplak gözün göremediği bir problemi fotoğraf makinesinin objektifi çok daha iyi yakalayabiliyor. Estetik görünüm kadar, doğru yerleşim de önemli.

30. Yatak odası için renkleri belirlerken işe nevresim takımının renklerinden başlayın. Mekanda en baskın olan yer yatak olduğundan, yatağa hakim olan renkler ambiyansın karakterini çizecektir.

village
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482
Bana rengini söyle
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2012, 00:23:59 »
Depresyona pesbembe bir salonla, uykusuz gecelere mor tonlarına boyanmış bir odayla son vermek mümkün mü? Renklerin dili üzerine çalışana Psikolog Ayben Artem'e göre artan başarının arkasında eflatun, iştahın ardındaysa kırmızı ya da turuncu olabilir.

Renklerin de bir dili var. Sanılanın aksine 'Pembe, gönlüm sende!' klişesinden fazlasını söylüyorlar üstelik. Evinizi ya da işyerinizi dekore ettirirken bu sese kulak vermeniz sizin yararınıza. Zira psikolog Ayben Ertem'in söylediğine göre doğru renk seçimi iş ve okul hayatındaki başarınızdan tutun da evdeki huzurunuza kadar tüm yaşamınızı etkiliyor.

Ayben Ertem, Amerika'da klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yapmış bir psikolog. Ancak o bambaşka bir uzmanlık alanı seçmiş kendisine: Renkler... Renklerin insan psikolojisi ve yaşantısına etkileri üzerine yıllar süren araştırmalarda bulunmuş. Çocukluğundan gelen merakını geliştirmiş böylelikle. Diğer ilgi alanıysa dekorasyon. Hangi odaya hangi renk gider, hangi renklerle hangi objeleri kombinlemeli? Hepsi ondan soruluyor.

Kilo problemine mavi son!

Kırmızı ve turuncu tonları iştah artırıcı renkler. Çabuk ve hızlı yemek yiyip bir an önce kalkmanızı teşvik edeceğinden kilo sorununuz varsa şiddetle kaçının bu tonların ağırlığından. Ancak turuncu dozunda kullanılırsa sosyalleşme ve sohbet ortamı oluşturan bir renk olduğu için yemek odaları ve büyük mutfaklarda kullanılabilir.

Mavinin iştahı bastırdığına ve nabzı düşürdüğüne yönelik araştırmalar var. Bu sebeple kiloluysanız mavi ve tonlarına mutfağınızda, buzdolabı magnetiyle bile olsa yer açın. Fazlaca sevilse de aile saadeti açısından kırmızıdan uzak durulmalı yatak odalarında. Zira olası bir tartışma ortamında kırmızı gerginliği artırabilir. Kırmızı, dekorasyonda ana renk olarak değil de vurgu yapılmak istenen noktalarda kullanılmalı.

Başarının sırrı eflatunda gizli

Mor ve tonlarını uykuya daha rahat geçmeyi sağladığından tercih edebilirsiniz. Oturma odası ve salonlarda sosyal turuncu, ya da pek mutlu, sevinçli pembeden vazgeçmeyin. Beyaz saflık, barış ve temizliği simgeler. Aynı zamanda küçük mekânları daha büyük ve ferah gösterir.

Çalışma odasına gelince, çalışırken sıklıkla uykuya dalıyorsanız ya da dikkatiniz çabuk dağılıyorsa sizi uyaracak ama germeyecek renkler kullanın. Örneğin mor, eflatun ve kırmızı. Özellikle eflatun beyinde problem çözme alanlarını uyarıyor, üretkenliğe ve sanatsal kabiliyete katkıda bulunuyor. Ancak dozu kaçırmayın. Zira çok fazla kullanılırsa duyguları bastırır, kendinize güveniniz azalır ve endişeniz artar.

Oturma odalarında canlı renkler...

Renkleri seçerken odanın büyüklüğü ve aldığı ışığa da dikkat etmek gerekiyor. Karanlık odalarda, genellikle canlı renkler ve tonları odayı ferahlatır. Oturma odaları ve koridorlar için de iyi bir seçim olabilir. Çok fazla güneş ışığı alan odalardaysa, ışığı biraz kırmak için koyu renkler tercih edebilirsiniz.

Küçük mekânlarda beyaz, bej ve mavi tonları mekânı olduğundan büyük ve sıcak, sakin gösterir. Özellikle aksesuar olarak aynayı tercih ederseniz mekân daha ferah ve büyük görünecektir. Aynı etkiyi oluşturmak için mobilya seçerken çok büyük ve hantal parçalar yerine daha küçük ve yuvarlak hatlı modern mobilyaları tercih edin.

Renklerle tedavi edilen hastalar bile var!

Renkler ülkemizde bilimsel anlamda pek ele alınmamakla beraber, dünyadaki örneklere baktığımızda durum farklı. Zira bu alanda deneyler yapılıyor, üzerine makaleler yazılıyor. Hatta renk terapisiyle tedavi edilen psikiyatri hastaları bile var! Bu terapide kişinin en çok hangi renkleri kullandığı analiz ediliyor öncelikle.

Daha sonra da ona iyi gelen renklerin tespit süreci başlıyor. Örneğin kış depresyonundan muzdarip bir hasta siyah ve gri gibi renklerden uzak tutularak, kırmızı ve turuncu gibi canlılığın simgesi renklerle haşır neşir olması sağlanıyor, gerek giyim gerekse dekorasyon alanında. Amerika'da bazı hapishaneler ve psikiyatri polikliniklerinde de uygulanıyor renk terapisi. Şiddete eğilimli suçlular ve hastaları sakinleştirmek için bazı hücreler sakinleştirici etkisi olan gül pembesine boyanıyor.

zaman

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Evinizde Hangi Renkler Olmalı?
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2012, 07:27:31 »
Yaz Mevsimi başlangıcı artık evler badana,boya,tamirat gördükleri için lazım olan bilgiler...Teşekkürler.