Gönderen Konu: Facebook'taki kişisel bilgilerinizin ne kadarı güvende?  (Okunma sayısı 3892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • ZiyaretçiFacebook'taki kişisel bilgilerinizin ne kadarı güvende?


Son zamanların en popüler paylaşım sitesi olan Facebook'un güvenirliliği hakkında çıkan olumsuz haberler herkesi korkutuyor. Bu nedenle birçok insan hesabını kapattı. Peki kapatmayanların kişisel bilgileri ne kadar güvende?

The Sun'da yer alan haberde, bir IT güvenlik uzmanı, sosyal paylaşım ağının bir parçası olmadan önce yapmanız ve yapmamanız gerekenleri şöyle açıkladı:

1. Doğum tarihinizi ve yerinizi kesinlikle yazmayın. Bu sitelerde kimlik hırsızlığı riski yüksektir. Şifre kırma sitelerinde en yaygın olarak kullanılan güvenlik soruları bunlardır.

2. Annenizin kızlık soyadını vermeyin. Sizin kim olduğunuzu onaylamak için birçok site annenizin kızlık soyadını kullanır. Ayrıca güvenlik sorusu olarak da gittiğiniz okulu ister.

3. Adres girmeyin. Adresinizi belirtmek sizi kimlik dolandırıcılığı sektörünün avı haline getirir. Adresler, evlere giren hırsızların ve takipçilerin işini kolaylaştırır.

4. Tatil planlarınızı yazmayın. Facebook'ta duvarınıza "Beni gelecek Çarşamba'ya kadar beklemeyin" ya da "2 hafta Antalya'dayım" şeklinde yazılar yazmayın. Bunlar şu anlama gelir: "Gelin ve benim evimi soyun".

5. Yapacağınız kısa gezileri de siteye eklemeyin. Bunlar da aynı şekilde hırsızlara davetiye çıkarıyor.

6. Uygunsuz resimler eklemeyin. Patronlarınız ve gelecekteki işverenleriniz artık Facebook'taki sayfaları da ziyaret ediyor burada bulunan herhangi bir resim sizin için problem oluşturabilir.

7. İtiraflarınızı yazmayın. Bunlar hayatınızın geri kalan kısmında size karşı kullanılabilir.

8. Telefon numaranızı da eklemeyin. Size bir şey satmak isteyenler ya da telefon sapıkları tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız, telefon numaranızı kesinlikle yazmayın.

9. Çocuklarınızın ismini yazmayın: Bunlar kimlik dolandırıcıları ya da daha da kötüsü çocuk istismarcıları tarafından kullanılabilir. Bir çocuğun kimliğini çalmak çok daha kolaydır. Bir yetişkin bir şeyin yanlış olduğunu er geç anlayabilir. Ancak çocuklar bunun farkına varamaz.

10. Profilinizi tam olarak doldurmayın. Çünkü bu bilgiler sadece Facebook'ta yayınlanmaz. Google gibi arama motorlarına da gidecektir. Bir isim gibi basit, sade bilgileri girin. Diğer bilgilerinizi gizli tutun

selcuklu

  • Ziyaretçi
ABD'de boşanmaların beşte birinin sebebi Facebo
« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2010, 23:40:24 »
 ABD'de boşanmaların beşte birinin sebebi Facebook


ABD'de yapılan bir araştırma, ülkedeki boşanmaların beşte birinin sebebinin sosyal paylaşım ağı Facebook olduğunu ortaya koydu.

Amerikan Boşanma Avukatları Akademisi tarafından yapılan araştırmaya göre, flört içeren mesajlar ve fotoğraflar Facebook yüzünden boşanmaların nedenlerinin başında geliyor.

Araştırmada ayrıca Facebook yüzünden boşanmaların çoğuna, yıllardır görüşülmeyen eski sevgililerle temasa geçmenin de yol açtığı belirtildi.

Avukatlar, boşanma davalarında Facebook'un kanıt için en büyük kaynak olduğunu, bunu MySpace ve Twitter'ın takip ettiğini bildirdi.

Türkiye'de de gösterilen "Desperate Housewives" dizisinin oyuncusu Eva Longoria, basketbolcu eşi Tony Parker'dan Facebook'ta bir kadınla görüştüğü için boşanmıştı.

Çevrimdışı Günbatımı

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 2490
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Facebook'taki kişisel bilgilerinizin ne kadarı güvende?
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2010, 14:52:20 »
Kimlik çalmak nasıl oluyor?
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Facebook'taki kişisel bilgilerinizin ne kadarı güvende?
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2012, 02:15:42 »
Facebook işten ediyor

Araştırmacılardan facebook kullananlara uyarı: İşverenler başvuruları incelerken...


Araştırmacılar, işverenlerin başvuruları incelerken, sosyal ağ profillerini de inceledikleri konusunda adayları uyardı. Adaylara, profilllerinde paylaştıkları bilgilerin, hatta fotoğraflardaki görünüşlerinin bile dikkate alındığı belirtildi.
 
Yapılan araştırmalar ise Facebook profiliniz nedeniyle işinizi gerçekten kaybedebileceğinizi gösteriyor. ABD’li bilim insanları, işverenlerin daha uygun adayları bulabilmek için, sosyal ağ sitelerini de göz önünde bulundurması gerektiğini savunuyor.
 
Araştırmanın başında yer alan, Florida Uluslararası Üniversitesi’nden Vanessa de la Llama, ‘’İşverenler çalışanları izlemek için Facebook’u kullanmaya başladıktan sonra, potansiyel adayları araştırmak için de kullanmaya başladılar’’ ifadesini kullandı.
 


Ayrıca, birçok iş yeri, kişileri Facebook profil fotoğraflarına bakarak değerlendiriyor. Llama, ‘’Bu oldukça yeni bir eğilimin amacı olarak beliriyor. İşverenler, iş başvurularını standart kurallarla değerlendirmek yerine, işverenleri öznel olmaya yöneltiyor’’ dedi.
 
İŞVERENLER YENİ EĞİLİME KAPILIYOR
 
Teknoloji, sağlık, eğitim, gıda, hukuk, turizm ve reklamcılık alanları temsilcileriyle yapılan konuşmalarda, “adayları sosyal ağ bilgilerine göre değerlendirme” eğiliminin, olumlu sonuçlar verdiği anlaşıldı.
 
Araştırmacılar, işverenlerin, adayları Facebook ve diğer sosyal ağ sitelerindeki profilleriyle denetlenmesinin ahlaki olup olmadığını da değerlendirdi. ‘‘Adayların ön görüşmede online görüntü ile değerlendirilmesi, kişinin gerçekten nasıl biri olduğu hakkında size bir fikir veriyor mu?’’ sorusuna işverenlerin cevabı, ‘’Tabii ki birinin Facebook aktiviteleri size o kişinin nasıl biri olduğuyla ilgili mükemmel bir yol gösterici oluyor’’ cevabı verildi.
 
ABD’li iki Senatör ise “iş görüşmelerinde adayların Facebook şifrelerinin alınmasını, böylelikle yapılan aktivite ve konuşmalarda toplumdan gizlenmiş bir bilgi var mı diye kontrol edilmesi” hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Senatörler, bu eğilimin, kişilerin özel hayatlarına müdahale olduğu ve kanunen yasak olduğunu belirtti.
 
Facebook, yaptığı açıklamada kişilerin konuşmalarını görebildiğini ve olası bir yasa ihlalinde birçok ABD’li kurumun bundan haberdar olabileceğini belirtmişti.
  Haber kıta.com