Gönderen Konu: Faydalı Bilgiler  (Okunma sayısı 264211 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Ayçiçeği'nin faydaları
« Yanıtla #540 : 22 Ekim 2010, 10:48:41 »
Ayçiçeği (gündöndü) : Bileşikgillerden; büyük çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri tabak şeklindedir. Rengi sarıdır. Tohumlarından yağ çıkarılır.

Faydası : Yağı, damar sertliğini giderir. Kurdeşen'in sebep olduğu kaşıntıları giderir. Esansı verem tedavisinde kullanılır. Kolestrol miktarını düşürür. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalp, sinir hastalıkları Ve iktidarsızlığı önler.

iyilikgüzellik

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Biberiye'nin faydaları
« Yanıtla #541 : 26 Ekim 2010, 01:25:43 »

Hazımsızlığa, çarpıntıya ve daha bir çok hastalığa iyi gelir.Biberiye (kuşdili) : Ballıbabagillerden; Akdeniz çevresinde çok yetişen; küçük, kalınca, ensiz ve kokulu yaprakları ile çiçeklerinden faydalanılan bir bitkidir. Yaprakları iğneye benzer. Boyu 2 metre kadardır. Çiçekleri mavi veya eflatundur. Çiçeklerinden renksiz veya soluk sarı renkte olan biberiye esansı çıkarılır. İçeriğinde kafuru, sineol, kamfen, pinen, borneol ve bornilasetat vardır.

Faydası : Hazımsızlığı giderir. Çarpıntıyı keser. Yarımbaş ağrılarını giderir.Baş dönmesini keser. Astım, bronşit ve kansızlıkta faydalıdır. Yağlı saçların yağını alır. Burkulmalarda ve deri yaralarında da haricen kullanılır. İdrar ve adet söktürür. Safra ifrazatını arttırır.

iyilikgüzellik
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Antibiyotiklerin foyası bir bir çıkıyor
« Yanıtla #542 : 21 Kasım 2010, 20:45:12 »
Antibiyotiklerin foyası bir bir çıkıyor
 
ABD'de 10 yıldır yapılan araştırmaların sonuçlarını inceleyen bilim adamları, orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotiğin etkisinin, hiç ilaç kullanmamakla neredeyse aynı olduğu kanısına vardı.


   
Araştırmacılardan Dr. Tumaini Coker, antibiyotik verilmeyerek ishal gibi antibiyotiğin sık rastlanan yan etkilerinin de engellenmiş olacağını vurguladı. Araştırmacı, enfeksiyonun başlangıcında antibiyotik yazılmasının çocuğun biraz daha çabuk iyileşmesini sağlayabileceğine ancak döküntü, ishal gibi yan etkilerin görülme riskini artırabileceğine dikkati çekti.

Araştırma, ''Journal of the American Medical Association''(JAMA) dergisinde yayımlandı.

Haberturk 
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #543 : 21 Kasım 2010, 21:09:36 »
Tuğra MaşAllahın var . H.z Allah razı olsun .Tşk ler
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Uzun süre kullanılan burun damlaları bağımlılık yapıyor
« Yanıtla #544 : 22 Kasım 2010, 09:57:26 »
Tuğra MaşAllahın var . H.z Allah razı olsun .Tşk ler

Amin cümlemizden

-----------------------------------------------------------------

Uzun süre kullanılan burun damlaları bağımlılık yapıyor
 
Memorial Etiler Tıp Merkezi KBB bölümünden Op. Dr. Atilla Şengör, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığının, burun tıkanıklığından rahatsız olduğu için sprey kullanmaya başlayan hastalardan bazılarının başına gelen ve uzun vadede farklı sorunlara da yol açabilecek bir durum olduğunu söyledi.
 
Şengör, burun spreyi bağımlılarının pek çoğunda, bu tip ilaçlara başlamalarına sebep olan ek bir burun tıkanıklığı nedeni olduğunu belirtti. Şengör, "Örneğin "deviasyon" adı verilen burun eğriliği durumlarında, gribal bir enfeksiyon sırasında sıklıkla burun açıcı spreyler kullanılırsa, burun etleri (konkalar) büzüşür ve eğrilik olmasına rağmen hasta burnundan daha önce alamadığı kadar rahat nefes alır.

Bu şekilde burun açıcı damla veya sprey kullanımı sürdürüldüğünde bağımlı hale gelinebilir." dedi. Op. Dr. Atilla Şengör, burun açıcı damlalar ve spreyler içerdikleri bazı maddeler sayesinde "konka" denilen burun etlerini büzüştürdüğünü ifade etti.

Konkalar büzüştüğünde burnun açıldığını ve tıkanıklığın ortadan kalktığını, bu nedenle de hastaların bu ilaçla devamlı kullanmak istediğini ifade etti. Şengör, burun açıcı spreylerin basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında 3-4 günden fazla kullanılmaması gerektiği uyarısını yaptı.

Şengör, uzun süre kullanımlarda, ilacın etkisine bağlı olarak mukoza örtüsünde de bozulmalar olduğunu tıkanma dönemlerinin uzayıp, sprey kullanımının da arttığını, bu durumun mukozanın da özelliğini yitirmesine neden olduğunu ifade etti. Şengör, "Hasta bir müddet sonra nefes alabilmek için ilaç sprey ve damlalara bağımlı hale gelir." dedi.

Hastaları burun spreyi bağımlılığından kurtarmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan bazılarını hasta kendisi de deneyebilir. Örneğin altta yatan belirgin bir burun eğriliği veya alerji durumu da yoksa, burun spreyini tek taraflı bırakmak, yani bir burun deliğini seçerek o tarafa 2 hafta boyunca sıkmadan diğer taraf ile yetinmeye çalışmak, denenebilir.

Bu şekilde sprey sıkılmayan tarafın işlevsel olarak kendini toparlama şansı olur. 2 hafta sonra diğer tarafa kullanım da kesilebilir. Bu aşamada aslında hekim kontrolü altında sistemik dekonjesyon (burun açıcı) ve antialerjik tabletler bu tedavi yönteminin etkinliğini artırır.

Zaman-AİLE SAĞLIK
 
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Doğal şifa kaynağı
« Yanıtla #545 : 05 Aralık 2010, 11:33:31 »

Akdeniz ve Ege bölgelerinin dağlık ve çalılık olan yerlerinde doğal olarak yetişen 'sumak'ın insan sağlığına sayısız faydaları olduğu ifade edildi.

Sarı yeşil renklerde seyrek yaprakları olan sumak ağaçları bazı yerlerde dallanıp büyük ağaç olurken, genellikle 2-3 metre uzunluğunda ince dallar olarak yetişir.

Yemeklerde, ekşimsi tadıyla iştah açıcı baharat olarak kullanılan sumağın birçok faydaları var.

Mutfak kültürü çok geniş olan Hatay ve Gaziantep yörelerinin vazgeçilmez baharatı olan sumak özellikle salatalarda kullanılıyor.

Kokuyu azalttığı için soğan salatalarında çok kullanılır.

Ekşimsi tadı ile limonu aratmayan sumak, mercimek köftesi ve dolmalara farklı bir tat verir.

Sumağın, kandaki şeker oranını düşürdüğü için şeker hastalarına faydası vardır.

Sumağın, damarları büzerek kanamayı durdurduğu, ateşi düşürdüğü, mikrop öldürücü özelliği olduğu, idrar kaçıran çocuklarda bu hastalığı giderdiği ve hazmı kolaylaştırarak ishali kestiği tespit edildi.

Tıbbi olarak, yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmeyen sumak, yaprağı su ile kaynatılarak kullanılabilmektedir.

Gargara yapıldığın boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi geldiği, kaynatılıp suyu içildiğinde ise zehirlenmelerde faydalı olduğu ifade edildi.

iyilikgüzellik
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Hâsıl-ı Kelam

 • Moderatör
 • yazar
 • *****
 • İleti: 678
Elektrikli battaniyedeki bilinmeyen riskler
« Yanıtla #546 : 04 Ocak 2011, 15:30:30 »
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrikli battaniyelerin ciddi tehlike taşıdığını belirtti.

Elektrikli battaniyelerin vatandaşlar tarafından uygun biçimde kullanılması gerektiğini anlatan Saraçoğlu, elektrikli battaniye çalıştığı sırada üzerinde uyunmaması gerektiğini söyledi.

Saraçoğlu, şöyle konuştu:

''Elektrikli battaniyeler, elektrik kaçağından yangın çıkarabileceğinden tehlikeli fakat aynı zaman elektro manyetik radyasyonda yaymakta. Elektrikli battaniye açıkken üzerinde uyunduğunda, elektro manyetik radyasyona gece boyunca yüksek miktarda maruz kalınıyor. Elektro manyetik radyasyona uzun süreli maruz kalındığında, dokularda ısıyı arttırıyor. Vücut ısısının artması da hücre yapısını bozabiliyor ve bu hücrelerde kimi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Genetik kırılmalar ve hücrelerde bozukluklar olabilir. Bunlar da daha sonra kanser hücrelerine dönebilir.''

Elektrikli battaniyelerin kullanımıyla ilgili de tavsiyelerde bulunan Saraçoğlu, ''Elektrikli battaniyeleri kullananlar, yatmadan 10 dakika önce yatağı ısıtsınlar. Yatak ısındıktan sonra fişi çekip yatsınlar. Battaniyenin fişte kalmaması gerekiyor. Kesinlikle fişteyken yatılmamalı'' diye konuştu.

-ELEKTRO MANYETİK RADYASYON-

Elektrikli aletlerin hepsinin elektro manyetik radyasyon yaydığını anlatan Saraçoğlu, bu radyasyonun insan sağlığına verdiği zararların araştırıldığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuda yaptığı çok çeşitli çalışmalar olduğunu bildiren Saraçoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Elektro manyetik radyasyonun vücuttaki etkisini en aza indirmemiz lazım. Örneğin, bilgisayar, televizyon, saç kurutma makinesi, bebefon, fotokopi makineleri etrafta elektrikli çalışan her şey elektro manyetik radyasyon yayıyor. Elektro manyetik radyasyonun bir sınırı var. Bulunduğumuz ortamdaki elektrikli alet sayısı arttıkça elektro manyetik radyasyonun etkisine daha fazla maruz kalıyoruz. Bundan dolayı olabildiğince aletleri az çalıştırmalı ve çalışırken onlardan uzak durmalıyız.''

AA
Nefsinle değil, kalbinle düşün ve karar ver!

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #547 : 28 Mayıs 2011, 09:28:16 »
Etin Lezzetli Yeme Şekli


Hz. Aişe radıyAllahu anha anlatıyor:  "Resülullah aleyhisselatü vesselam buyurdular'ki : Eti bıçakla kesmeyin, çükü bu, yabancıların işidir. Siz dişlerinizle kemirerek yiyin. Çünkü bu,sıhhat ve afiyet için daha iyidir."


Müslim.2044

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #548 : 16 Ekim 2011, 12:29:02 »
Kur'an Şifadır


 Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu: Sizlere iki şifayı tavsiye ederim.Biri bal diğeride Kur'an'dır.

İ.Mace 3452

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #549 : 27 Kasım 2011, 05:55:38 »
Bununla beraber bir kere ihlas süresini ve bir kerede ayetelkürsi'yi okursan evine şeytan girmez.Her neye başlarsan besmele ile başla. Sağ elin ile işe ve yemeğe başla! Yemeğe hep beraber otur.Yemekten sonra dua ve ihlas süresini oku.Yemekten sonra bir saat geçmeyince su içme, vucuda iyi değildir.
Hüccet-ül-İslam-İmam-ı Gazali

Çevrimdışı Mütebahhir

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 45
 • ოüէεъﻪհհﻨг
Ynt: Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #550 : 09 Mart 2012, 16:17:29 »
               Aklınızda Bulunsun
 
      Küvete su doldururken bir parça da sabun tozu eklerseniz sonradan temizlik yaptığınızda
  zorlanmazsınız.
Deselerki İSLAM'ın pınarından içmek suç,
O suçları kabullenerek içerim avuç avuç,
Bir irşat istiyorum benliğime yön verecek,
Bir seccade istiyorum alnımı eskitecek,
Bir tesbih istiyorum çek çek bitmeyecek,
Bir KALP istiyorum daima Allah Allah diyecek.

Çevrimdışı Mütebahhir

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 45
 • ოüէεъﻪհհﻨг
Ynt: Faydalı Bilgiler
« Yanıtla #551 : 09 Mart 2012, 16:22:39 »
                                                    Aklınızda Bulunsun

    Tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için kumaşların üzerine saç spreyi püskürtün.
Ancak değerli kumaşlara bunu yapmaktan kaçının.
Deselerki İSLAM'ın pınarından içmek suç,
O suçları kabullenerek içerim avuç avuç,
Bir irşat istiyorum benliğime yön verecek,
Bir seccade istiyorum alnımı eskitecek,
Bir tesbih istiyorum çek çek bitmeyecek,
Bir KALP istiyorum daima Allah Allah diyecek.

mazhar

 • Ziyaretçi
Baldıran otuna dikkat...!
« Yanıtla #552 : 14 Mart 2013, 07:58:48 »

Maydanozu Andıran Bu Ota Dikkat

Yaprak yapısıyla maydanozu andıran baldıran otunun zehirli olduğu ve çok az miktarda bile yenilmesi halinde öldürücü olabildiği bildirildi.

13 Mart 2013 Çarşamba 16:20


Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Önen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki gün Amasya’da baldıran otu yiyen bir çocuğun zehirlenerek hayatını kaybettiğini anımsattı.

Bu otun, tarihte de anıldığını dile getiren Önen, ”Socrates’in öldürüldüğü bir bitki. Socrates’e baldıran şerbeti sunuluyor. Bu şerbet ölümüne neden oluyor. İnsanlarda zehirlenmelere neden oluyor” dedi.

Baldıran otunun Türkiye’nin her bölgesinde yetiştiğini belirten Önen, şu bilgileri verdi: ”Yol ve tarla kenarlarında görülen bir bitki. İnsanlarla iç içe olan bir bitki. Maalesef bazı zamanlarda böyle üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Baldıran otu erken dönemde yabani havucu, maydanozu andırır. Güneydoğu Anadolu’da peynire karıştırılan yabani otlara benzetilir. Zaman zaman zehirlenmelere neden olan bir bitki. Zehirlenme, yenildiği miktara göre ortaya çıkıyor. Birkaç saat içinde belirtiler ortaya çıkabilir. Baldıran çok zehirli bir bitki. Bir çocuk, çok az miktarda, 5-6 gram aldığında öldürücü dozda zehir almış olabilir. Dönemine göre değişkenlik gösterebilir. Ama çok az miktarı bile zehirlilik meydana getirebilen bir bitkidir.”

"Baldıran’ın bir iki yaprağının yenmesi bile ölüme neden olabilir"

Prof. Dr. Hüseyin Önen, baldıran otunun iki yaprağının bile yenmesinin ölüme neden olabildiğini vurguladı.

Otun, tüm dünyada bilindiğini dile getiren Önen, şunları kaydetti: ”Sadece insanlarda değil hayvanlarda da sorun oluşturan bitki. Eğer bunu yiyen bir inekse yavru atabilir, buzağı ise ölebilir. Zehirli bir bitki. Ölümler çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinler bunu bilir, çocuklar bilmeyebilir. Bunu yiyen birisinin en kısa sürede hastaneye gitmesi gerekiyor. Hastaneye giderken mutlaka yedikleri bitkiyi de yanlarında götürsünler. Doktorlar bizi arıyorlar biz de kendilerine bilgiler veriyoruz. Baldıran otundan zehirlenerek ölenler geçmişte de olan bir şey. Basın yayın organları gündeme getirdiğinde bunun farkına varıyoruz.”


Habervaktim.com