Gönderen Konu: Gıda fiyatları tarihin en yüksek seviyelerine yükseldi  (Okunma sayısı 1482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sayecan

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 12

Dünya genelinde temel gıda fiyatlarının son 30 yıllık süre zarfındaki dalgalanmaların ardından en yüksek seviyelere tırmandığı bildirildi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü'nün bu yılki teması, gıda fiyatlarındaki ani iniş-çıkışların neden olduğu olumsuz trend ve en zayıflar ile savunmasızlar üzerindeki etkilerinin azaltılması için neler yapılabileceğine dikkat çekmek amacıyla 'Küresel Gıda Fiyatları; Krizden İstikrara' olarak belirlendi.

Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, dünya temel gıda fiyatları son otuz yıllık süre zarfındaki dalgalanmaların ardından en yüksek seviyelere tırmandı. Bu durum güvenilir gıdaya ulaşmada, sayısı yirmiyi aşan ülkede açlık krizleri ile kendini gösterdi. Yine büyük bir ihtimalle kalıcı olacak bu fiyat istikrarsızlıkları, gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerdeki gıda güvenliğine çok büyük ve ciddi bir tehdit arz ediyor. Son yıllardaki gıda fiyatlarında kaydedilen artışlar neredeyse yetmiş milyon kişiyi sefalet, yoksulluk ve açlığa mahkûm etme sınırına ulaştırdı. Düşük gelirli gıda açığı olan ülkelerin gıda ithalatı için yaptıkları harcamalar büyük bir artış göstererek, 164 milyar dolara ulaştı. Diğer taraftan günde 1.25 dolardan daha az gelire sahip kişiler, bir öğün yemeği atlamak zorunda kaldı.
Öte yandan tarıma zengin ve fakir ülkelerde benzer şekilde yetersiz fon ayrılma suretiyle dünyadaki gıda stokları talebi karşılayabilmek noktasında tarihsel olarak en düşük düzeyde bulunuyor. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ülke seviyesinde yüksek gıda fiyatlarına yönelik politika ve programa dayalı eylem kılavuzunu yayımladı. Ülkelerin bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olmak, ülke düzeyinde eylem planlarını desteklemek amacıyla bir dizi mahallî düzeyde seminerler düzenledi ve 1 milyar dolar civarında acil durum ve teknik işbirliği yardımında bulundu.

Gazete Karaman