Gönderen Konu: Google ve Youtube neden kapalı?  (Okunma sayısı 2882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3885
    • Herkonudan.com
Google ve Youtube neden kapalı?
« : 03 Haziran 2010, 05:11:11 »

Ülkemizde son günlerde yaşanan Google hizmetlerine bağlanamama problemi, kullanıcıların İnternet üzerinden sesini yükseltmesine neden oldu. Peki çözüm ne?

Türkiye'deki İnternet kullanıcıları  son günlerde Google'ın Docs, Translate  ve Feedburner gibi hizmetlere ulaşamıyordu. Hatta DNS ayarlarını değiştirip YouTube'a girebilen kullanıcılar bile artık meşhur video paylaşım  sitesine girememeye başlamıştı.

Google'ın birçok hizmetine bağlanamayan kullanıcılar, İnternet'te bazı iddialar dillendirmeye başladı.Bunlardan en dikkat çekici  olanı, Bilgi Teknolojileri  Kurumu'nun (BTK) Google'ı ban'ladığı iddiası. Yorumlara göre YouTube'a erişimi tamamen durdurmaya çalışan BTK, yanlışlıkla birçok Google servisini banladı. Peki bu hata nasıl oldu?

Bu Hata Nasıl Meydana Geldi?

Henüz BTK'dan konuyla ilgili açıklama gelmedi fakat İnternet'te yapılan yorumlara göre, Google'a ait IP adreslerinden 74 ve 209 ile başlayanlardan bir kısmı, problemin merkezini oluşturuyor. Google, kullanıcılarının bazılarını 209 ile başlayan adrese, bazılarını ise 74 ile başlayan adrese yönlendiriyor.İddialara göre BTK, YouTube'a IP engellemesi yaparken, diğer bazı servislerin  bloke olmasına sebep oldu.

Çözüm Ne?

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net bu konuda kullanıcıların uygulayabileceği çözüm yöntemlerini biraraya getirdi. Öncelikle Türk Telekom DNS'leri haricinde başka bir DNS (Open DNS ya da Google DNS gibi) kullanmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın Run (Çalıştır) komutuna CMD yazdığınızda karşınıza gelen ekrana, (Tırnak işaretleri olmadan) "Ping google.com" yazın ve "Enter"a basın. Google hizmetlerinde sorun yaşayan kullanıcılar, ekrana gelen IP adreslerini (Örn: 74.125.43.103), Windows'un içindeki hosts dosyasına eklemeli.

Bunun için Windows klasörü altında sırasıyla şu klasörlere ulaşmanız gerekiyor: "Windows\System32\Drivers\ETC\". Bu konumda yer alan hosts dosyasını Notepad ile açıp, sayfanın altına örnek olarak şu satırları girdiğinizde:

74.125.43.103    youtube.com
74.125.43.103    www.youtube.com
74.125.43.103    docs.google.com

Bu sayede belirttiğiniz adreslere erişebilir durumda oluyorsunuz. Bağlanamadığınız her Google hizmeti için aynı işlemi yapabilirsiniz. Önce IP adresi, ardından da "http" olmadan site link'ini yazdığınızda, bahsi geçen siteye ulaşabiliyorsunuz.Yazan: Aykut Göker

SDN - http://shiftdelete.net

« Son Düzenleme: 03 Haziran 2010, 05:25:20 Gönderen: Lika »
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim