Gönderen Konu: İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]  (Okunma sayısı 11274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SadakatNet

 • Administrator
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 298
  • http://www.sadakat.net
İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]
« : 15 Şubat 2009, 20:00:08 » 
Hafta:    68


Mevzu: İçki ve Kumar Kötülüğü


Araştırmalarınızı bekliyoruz..


(Araştırma yapmak demek bildiklerimizi aktarmak demek değil, bu mevzu hakkında elimizdeki mevcut kitaplardan iktibas yapmak demektir. Her üyemizden bir iktibas yapmasını istirham ediyoruz.)

Sadakat Yönetim Kurulu

Çevrimdışı hizmetci

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
 • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
Ynt: İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2009, 13:42:26 »
Ey mü`minler! Icki,Kumar,tapinmaya mahsuz dikili taslar ve fal oklari sadece Seytan isi olan birer pisliktir.Onun icin bunlardan uzak durunuzki kurtulusa eresiniz.
Seytanin icki, kumar ile üzerinizdeki maksadi araniza düsmanlik ve kin sokmsk,sizi Allahi anip namaz kilmaktan alakoymaktir. Artik bunlara son vereceksin degil mi?( Maide süresi 90-91)
Hadisi Serif: Devamli icki icenler cennete giremezler.
Hadisi Serif: Putlara tapmaktan sonra Allahin bana ilk yasakladigi davranislar icki icmek ve insanlarla alay etmektir.
Peygamberimiz buyuruyorki: Kim dünyada icki icerse Allah ona Kiyamet günü koyu zehirden bir icecek icirir. Öyleki daha icmeden yüzün derisi ve eti kavrulup su kabina akar. Icincede derisinin ve adelelerinin tümü dökülür. O kadar ki, diger cehennemlikler ondan tiksinirler.
beni dinleyin Ickiyi icen , icki elde etmek üzere üzüm siktiran, sikan, tasiyan ve parasini kullanan kimse günahta ortaktir. Eger tevbesiz ölürler ise dünyada ictikleri her yuduma karsilik cehennemin kanli-irinli suyundan onlara icirmek Allahin kesin kararidir.
( kalplerin Kesfi- imami gazali)
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı hizmetci

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
 • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
Ynt: İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2009, 22:25:14 »
Hz. OSMAN (r.a.): Ickiden kendinizi koruyunuz. Cünkü o, kötülüklerin anasidir. Su bir gercekki, Iman ve icki bir kalpte durmaz. Birinin digerini yok etmesinden korkulur.
Icki icenin dilinden küfür kelimesi yani insanin imanini götüren sözler cikabilir. Dili de o kelimeye alisirsa ölümü aninda ayni sözü söyleyebilir. Böyle olunca ve dünyadan kafir gidince de cehennemde sonsuza kadar kalir.
Kulu imandan soyan, ölüm anindaki halidir. Bunun sebebide hayati boyunca isledigi günahlardir. Bu durumuna hasret ve pismanlik duyar ama faydasizdir..

Peygamberimiz s.a.v.: Su dört kimse cennetin kokusunu dahi alamaz. Halbuki cennetin kokusu 500 senelik yoldan alinir.
1) Cimriler 2) Iyiligi basa kakanlar 3) devamli icki icenler 4) Ana babasina Asi gelenler     Tenbihül Gafilin
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı meglla

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 7
Ynt: İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2009, 22:55:13 »
kendimizden uzak her saniyemiz bize o kadar büyük külfetler yüklüyor ki bunların zararlarını hiç bir şeylen kıyaslayamayız içki kendimizden Allah c.c bizlere verdiği hiç bir şeye değişilmeyecek aklımızdan uzaklaşıyoruz çevremize sevdiğimiz insanlara istemeden zarar vermiş oluyoruz delinin yaptığı bağışlanır ama sarhoşun yaptığı bağışlanmaz sebebi sarhoş kendi isteğiylen aklından oluyor kumar konusuna gelince bunu Allah c.c kime yazdıysa silsin İNŞAllah bir kardeşinin yada herhangi bir insanın çoluk çocuğunun rızkını kazanmanın nesi iyi Allah düşmanıma yazdıysa silsin İNŞAllah hem arkadaşlar Allah c.c hepimizi iyi insanlarlan karşılaştırsın sevdiği dostlarından eylesin

Çevrimdışı hizmetci

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
 • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
Ynt: İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2009, 23:33:07 »
amiiiiin cok haklisin kardesim
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı ramazankoc22

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
  • DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ
Ynt: İçki ve Kumar Kötülüğü [16 Şubat 2009]
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2009, 21:58:09 »
İÇKİ
 
Aklın sıhhatli düşünme ve muhakeme yeteneğini gideren, sarhoşluk denilen hale sebep olan içeceklere verilen genel addır.
Kur'an-ı Kerîm içkiyi yasaklamış ve haram olduğunu bildirmiştir: "Ey İman edenler! içki (hamr), kumar, dikili taşlar ve fal okları Şeytanın işlerinden bir pisliktir" (el-Mâide, 5/90). Ayette geçen hamr kelimesini fakihlerin çoğu aklı gideren bütün içkileri kapsamına aldığını söylemişlerdir. Alimlerin çoğunluğu, sarhoşluk veren bütün içeceklerin azının da çoğunun da haram olduğunu ve  içki  kelimesinin kapsamına dahil olduğunu söylemişlerdir  Bizzat Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in bir sözü, zamanımızda sıkça kulağımıza gelen bir başka soruyu cevaplandırmaktadır: "Ümmetim, hamr'a(İçkiye) başka bir ad takarak onu içecektir." Bu hadis: "Kur' an'da şarap haram edilmiştir, bira değil" diyenlere cevaptır. Dinimizin uyuşturucularla mücadele mevzuundaki orijinalitesinden biri de bu konuda gösterdiği şiddet ve ciddiyettir. Yani uyuşturucular ve içki yasaklanmakla kalmamış, bunları kullanmaya götüren ve kolaylaştıran sebepleri de yasaklanmıştır. Hadislerde gelen hamr ile alakalı on yasak, söylediğimiz bu noktanın ifadesidir. Enes (radıyallâhu anh) der ki: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) içki konusunda on kişiyi lanetledi: 1- İçki yapmak üzere üzümün suyunu sıkan, 2- İçki yapmak üzere üzümün suyunu sıktıran,  3- Kendisine sıkılan, 4- İçki taşıyan, 5- Kendisine İçki taşınan, 6- İçkiyi satan (bizzat veya vekaleten), 7- Kendisi için satın alınan, 8- İçki ikram eden (sâki), 9- Kendisine ikram olunan, 10- İçkinin bedelini yiyen." Bu hadis dikkatlice tahlil edilecek olursa, sadece içki kullananların değil, bunun üretim ve dağıtımı ile alakalı bütün bir sanayi kolu ve pazarlama teşkilatının toptan tel'in edilip yasaklandığı, bu maddelerin dağıtımı ve istihlakini kolaylaştıran her şeyin en küçük teferruâtına kadar dile getirilerek kanun dışı yapıldığı görülür.
Gerçek bir mü'min için, en kıymetli metaı onun îmanıdır. Çünkü, îman onun ebedi hayatının garantisi, teminatıdır. Varlığı onun sayesinde bir mâna taşımakta, gerçek şahsiyetini îmanında bulmaktadır. Mü'minin uğrunda varını yoğunu ve hatta hayatını feda edeceği tek şey îmanıdır. Mukaddes bildiği diğer şeylerin herbirisi îmanla olan irtibat ve alakası sebebiyle mü'min nazarında kıymet, değer ve kudsiyet kazanmaktadır. Bu sebeple îman, dînî emirlerin müessir olabilmesi için varlığından vazgeçilmesi mümkün olmayan, ilk ve zarurî şarttır. Hamr (içki) ve kumarı yasaklayan âyet-i kerîme, bu iki nesneyi, küfrün en iğrenç şekli olan putperestlikle alakasını kurmak, -yani îmanın zıddı olan müşrikliğe sembollük eden tapınmaya mahsus "dikili putlar"la beraber zikretmek- suretiyle, bu yasaklar mevzuunda bir mü'mini ikna için onu en hassas noktasından yakalamış olmaktadır. Âyet şöyle başlar: "Ey îman edenler! Hamr(içki), talih oyunları (kumar), (tapınmak üzere) dikili taşlar... şeytan işi birer pislik ve murdardırlar..." Bu noktayı, yani içkiyi bir îman meselesi olarak sunmak işini Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) mükerrer seferler ele alarak yasağın ehemmiyetini zihinlerde daima canlı tutmuştur:
"Allah'a ve ahirete inanan, içki içmesin. Allah'a ve ahirete inanan, içki içilen sofraya oturmasın."
"İçki içen, puta tapan gibidir."
"İçki içenin kalbinden îman nuru çıkar."
"İçki içen (tam bir) îmana sahip olarak içmez."
"Hamr (Şarap, içki vs) içenin kırk gün namazı kabul olmaz, tevbe etmeden ölürse kâfir olarak ölür."
"İçki içip tevbe etmeden ölen, ebediyyen cennete giremez."
"Üç kişi ebediyen cennete giremez: Deyyûs, erkekleşen kadın ve içki mübtelası."
"Sarhoşluk sebebiyle bir kere namazını kaçıran, sanki dünya ve dünyada mevcut olan şeyler kadar malını kaybetmiş gibi zarara uğrar."
"Eline içki kadehini koyan kimsenin ebediyyen duası kabul olmaz."
İçkinin gerek Allah nazarında ne kadar kötü olduğunu ve gerekse cemiyette hasıl edeceği şerlerin, fenalıkların büyüklüğünün zihinlerde iyice tesbit etmek için içki hakkında belirtilen bir diğer vasıf da onun "Kıyamet alametleri" arasında zikredilmiş olmasıdır. Kıyamet alametleri muhtelif hadislerde sayılırken, zina, kumar ve içki kullanımının artması bir arada yer almaktadır.
Görüldüğü üzere, İslam alkollü içkileri yasaklarken, bunu tamamen vicdanî bir yasak, kuru bir "içmeyin, içerseniz zarar görürsünüz" tavsiyesi olarak ele almamıştır. Dînin, îmanla alakalı mühim bir yasağı olarak bildirmiş, kullanılması kadar îmâlini, taşınmasını, alınmasını, satılmasını, vs. hep yasaklamış, yasağa uymayana da dünyevî ceza takdir etmiştir. Devlet polisiyle, jandarmasıyla, kanunuyla, mahkemesiyle, bütün mücadele vasıta ve imkanlarıyla bu yasağı uygulamakla mükellef tutulmuştur.

İçki ile Alakalı Bazı Ayet ve Hadisler
Ayet: *"Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın amelinden bir murdardır. Bunlardan kaçınınız ki, felaha eresiniz. Şeytan içki ve kumarla aranıza kin ve düşmanlık sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazı kılmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" (el-Mâide, 5/90-91)

Hadis: *Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Sarhoşluk veren her içki haramdır." (Buhârî, Eşribe 4, Vudü 71; Müslim, Eşribe 67-68)
**Resûlullah şöyle buyurmuştur:
"Üç kişi vardır, cennete girmeyecektir: Anne babasının hukukuna riayet etmeyen kimse; içki düşkünü olan kimse; verdiğini başa kakan kimse." (Nesâî, Zekat 69, (5, 81))
***Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Zani bir kimse, zina yaptığı sırada mü'min olarak zina yapmaz, hırsız da çaldığı sırada mü'min olarak hırsızlık yapmaz, içkici, içki içtiği sırada mü'min olduğu halde içki içmez; insanların, onun yüzünden, gözlerini kendine kaldıracakları kadar nazarlarında kıymetli olan bir şeyi mü'min olarak yağmalamaz." (Buhari, Mezalim 30, Eşribe 1, Hudud 1, 20; Müslim, İman 100)

                                                                  M.S