Gönderen Konu: Bir İslami site neden link verilmesinden rahatsız olur?  (Okunma sayısı 6894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1940
  • http://www.sadakat.net

Bazen Sadakat forumdaki özgün yazıları, yani ilk defa Sadakat Forumda yazılmış ve yazanı belli olan yazıları, arasıra googlede aratırım. Hangi siteler almış ve üyeleri ile paylaşıyor diye..

Ve ne kadar çok paylaşılmış ise o nisbette sevinç duyarım, hayra vesile olmak kabilinden.

Geçenlerde; "Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan" isimli yazıyı googlede arattırdım. Hakikatende bir çok forumun yöneticisi arkadaşlar sitelerinde üyeleri ile paylaşarak; "Aman, arkadaşlar bu hassasiyete çok dikkat edelim.." meyanında ifadelerle forumlarında kullanmışlar. Üyelerde kendilerini vicdan muhasebesine çekerek, bu yazının neresinde olduklarını sınamışlar.. Bunu gururlanmak için değil tahdisi nimet için söylüyorum.
Ki zaten yazımdaki muhataplarım genel anlamda forum siteleri idi.. Zira düz mantıkta ele alırsan ve amiyane tabirle aham şaham bir makale de değil, herkesin bilinç altında olan vicdan muhasebesinin yazıya dökülmüş şekli idi verilmek istenen mesaj. Bu yazıyı en az 10 bin forum üyesinin okuduğunu gördüm bir kaç siteye bakarak. Sadece bir sitede bile şu anda okunma sayısı 5.000' in üzerinde... Ne kadar güzel bir manzara değil mi? İnternette İslami siteler ile haşır neşirim diye yıllardır arkadaşlar arasında konuşurken; paramı kazanıyorsun, boş işler....? şeklindeki eleştirilere en güzel cevap bu olsa gerek. Günlük hayatta bir topluluk içerisinde bile olsan 100, 200 kişiye en fazla bir hakikati ifade edebilirsin. Ama internet ortamında daha 1 aylık olan bir yazıda bile binlerce insana hitap edebiliyorsun. Bu, hakikati diniyyeyi tebliğde internetin artılarının egdamından olsa gerek..

Ama bu alıntılama pskolojisi üzerinde biraz durmak istiyorum. Zira bazı siteler, erinmeden yazının kaynağını kısmadan, kesmeden tam olarak veriyorlar. Sözüm onlardan dışarı olacak..
Bazı siteler var ki altına alıntı kelimesini bile yazmamışlar.
Ve yine bazı siteler var ki altına alıntı diye yazmışlar ama buradan tek anlaşılan, bu yazının bir sahibi var ve kimin yazdığı belli değil? Çık bu muammanın içinden?

Kitap, dergi, yazı, makale... okuyan bir kişi her zaman yazının kim tarafından okunduğunu merak eder. Ben yıllardır "Lütfen okurmusunuz" isimli yazının sahibini arıyorum ama bir türlü ulaşamıyorum. Çünkü çok beğendiğim bir yazı ama sahibine sorularım olacak. Hiç bir sitede yazarın ismine rastlayamıyorum. Yazarı ? MeçhuL...
Ve bu meçhullük, masumane bir şekilde düşünülürse menfiliği sadece kaynaksız yazı olması? Ama madem devir sui zan devri, bizde sui zan ederek düşünürsek, ben nerden bilebilirim falanca yazara ait bir yazının ya da eserin değiştirilmeden bu siteye koyulduğuna?
Can Dündar web sitesinde "Sahte yazılar" isimli bir bölüm açarak, kendisine ait olmayan ama gerek internette gerekse sağda solda dolaşan ve etkileyici de olan birsürü yazının kendisine yakıştırıldığını, halbuki bu yazıların kendisinin olmadığını ifade edebilmek için yazıları yayımlamış. İnternetin bu yönü de var. Bir üst paragrafta hızla hakikatleri yaymada aracı olan internet, diğer yandan da hızla yanlışlıkların yayılması bakımından zararlı bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Peki masumane düşünmeyelim birde? Yani bu yazının birileri tarafından kullanıldığını düşünelim. Hadi bu yazı belki itikadi,fıkhi bir yazı değil o yüzden de bu anlamda fazla sıkıntı olmaz ama itikadi anlamda bilgisel anlamdaki yazıların kaynağını bilmediğimiz zaman ne kadar rahat inanıyoruz yazıya. Mesela şu anda internet üzerinde yüzlerce belki binlerce islami kitaplar var. Tanımadığınız bir sitedeki  Elmalı tefsirini okurken gönlünüz %100 nisbetinde rahat mı? Benim değil açıkçası. Ama belirli siteler var ki, bu sitedeki yazılar ve kitaplar sahihtir diye bir kanaat hasıl olmuş ve hep oralardan istifade ederim. Ve hatta forumumuzdaki bile haftanın mevzusu isimli mevzulardan ders çalışırken, defterime kaydedeceğim ibareler için ara ara o yazıyı koyan arkadaşa mesajla tekrar sorarım, yazıyı kitaptan mı alıntıladın yoksa internet üzerinden mi, öyleyse hangi siteden diye...

İşte İslami paylaşımlar sunan forumlardan bir tanesi duygusal klavye tuşları isimli, yazıyı alıntılamış. Buraya kadar güzel. Ama altında kaynak yok?  Diyelim ki olabilir, unutulabilir. Altta yorum yazan üyelerden birtanesi bu yazının kaynağı nedir? diye sorunca alttada başka bir üye tarafından kaynağı belirtilmiş. Yani meçhul sarahata kavuşmuş. Ne güzel işte değil mi?
Forum yönetiminden bir mod arkadaş ise hemen kaynağın olduğu lingi kaldırarak site kurallarına aykırı olduğunu beyan etmiş. Neden böyle oluyor sorusunu cevabı ise: Keyfim istedi..(!) Ve ardından kuralı panoya yapıştırma. " Sitemiz Üye kaydını silme, üye mesajları silme, ve üyeleri forumdan uzaklaştırma hakkını saklı tutar.

Daha sonra aynı sitedeki bir mesaj daha dikkatimi çekti. 99 Meselei Mühimme isimli çalışmamızın tanıtımı sitede yapılmış. Download adresi de verilmiş. İlk başta download adresine tıkladığımda adresin değiştirildiğini farkettim. Düşündüm ki dosyayı reklam olmasın diye rapidshare sitesine yüklemişler. Neyse dedim ve rapidshereden yükledim. Birde ne göreyim. O koca pdf dosyası erinmeden, üşenilmeden bir word dosyasına kopyalanmış. İçindeki  reklam (!) lık kısımlar kesilmiş ve bu şekilde rapidshereye yüklenmiş. Ne büyük bir gayret?

Yani bir islami site  (sadakat.net) o kadar kötü, zararlı, örf ve ananelere aykırı, tehlikeli ki, üyelerden birisi yanlışlıkla tıkladığı  zaman bunun vebalini kaldıramayız ki ona ulaşılmayı hedefleyen bütün linkler kaldırılsın. Sakkın ola kimse girmesin o siteye? gibi bir mantık ortaya çıkıyor bilinç altı muhasebesinde ?

Ve sonra klasik sofuluk edebiyatları. Bu yazıyı Allah rızası için yazıyorsan ne gerek var altında ismiyin yazmasına. Ve altında da "Yap iyiliği, at denize, balık bilmezse halık bilir." sözünün uyarlanmış hali: "Yazıyı yaz net'e at, üyeler bilmezse Halık bilir." olan başka bir savunma.

Bunlar çocuk işleri, çanak çölmek işleri, şu şu nedenlerden dolayı dedikleriniz mantıksız diye bir makale dahi yazılır şu son iki ifadeye nisbeten, ama gerek yok ben bunlara girmeyeceğim. Sadece aynı soruyu kendinize sorun diyeceğim.
O da şudur ki: Madem Allah rızası için açtınız forumu, yani para kazanmak için açmadınız egonuzu tatmin etmek için açmadınız, neden bu alıntının adresi olan başka bir islami siteyi alıntı yapmaktan rahatsız oluyorsunuz? Çok mu günahlık bir durum? Sitenin manevi faziletini mi düşürür. Sebebi hikmeti nedir acep?

Ve iyiliği, balığı, denize atan ve kimse bilmesin diyen hakikatini buraya yakıştıran mantık. Bu mübarek sözün şu vaziyet ile uzaktan yakından ne alakası var?

İşte bu mantalitenin tezahürü olarak internette bir çok yazının kaynağı belirsiz. Herkonudan.com sitemizde yayımladığımız bir çok makalenin altına malesef alıntı yazıyoruz. Evet başka bir yerden alınmış bir yazı ama googlede aratınca aynı yazı yüzlerce sitede çıkıyor. Gerçek sahibi belli değil. Tesniye'nin tabiri ile Klasik İnternet Alıntısı (KİA) olmuş bir çok değerli yazı. İşte amacımız bu tür yazıların mesnedlerine sadık kalınmalı ki Klasik İnternet Yazısı çöplüğünde çürümeyip, menbağı, mesnedi her şeyi belli olan ve okuyanın da bunları dikkate alarak değerlendireceği bir yazı olsun...


Miftahulkuluub
19.01.2009« Son Düzenleme: 24 Ocak 2009, 03:30:47 Gönderen: Miftahulkuluub »
İncemeseleler.com :|: Sadakat.Net :|: Sadakatforum.com  :|:Herkonudan.com


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı nirvana

 • yazar
 • ****
 • İleti: 516
 • "Nerede oLursanız oLun, Allah sizinLe beraberdir"
Ynt: Bir İslami site neden link vermekten korkar?
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2009, 14:58:23 »
sizin yazılarınızı yani sitedekileri  konuşm ayapılan bir yerde anlatıyorum
inşAllah makbule geçer Allah razı olsun
Tutalım ki dikenim ...
Hem de kötü bir diken...
Ama nihayetinde güllerle bir aradayım ...
Hz. Mevlana

Çevrimdışı narçiçeği

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 141
Ynt: Bir İslami site neden link vermekten korkar?
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2009, 18:59:03 »
ben de böyle bir saçmalıkla bir keresinde karşılaşmıştım ...  kendi sitemizden benim yazdığım bir konu ekledim .. ve gayet doğal olarak kaynak belirtilmesi kuralları olan bir site idi ... siteyi ekledim .. konuya gelen cevaplara baktığımda kaynak site yerine kendi site simi yazıyordu .. nedenini sordum reklam oluyormuş yasakmış ...  bir daha da o siteye girmedim ....

bu arada duygusal klavye ... adlı yazınız gerçekten çok güzel  ve anlamlı .. tabi anlayana  sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az misali ...
Sakın terk-i edebden kûy-ı Mahbûb-i Hudâ’dır bu
Nazargâh-i ilâhidir, Makam-ı Mustafâ’dır bu

Çevrimdışı Devri Âlem

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 429
Ynt: Bir İslami site neden link vermekten korkar?
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2009, 08:33:28 »
Site kurmak, yönetmek ciddi bir iştir, büyük sorumluluk gerektirir. Hele ki bu site eğer İslamî vasfı ile kendini tanıtıyor, bu yönde icraatlarda bulunuyor, ciddi işlere kalkışıyorsa iki katı sorumluluk gerektirir. Hiçbir şekil ve durumda yönetimde oluşacak aksaklık ya da gevşeklik bu gibi kul hakkını gerektiren durumlarını mazur gösteremez. İş ehline verilir, her önüne gelene değil. Site yönetmek herhangi bir kurumu yönetmekten farksızdır. Eğer böyle bir iş ile birşeyler yapılıyorsa o halde her şart ve durumda haklar gözetilmeli, sorunlar, sorular sabırla değerlendirilebilmelidir.

Oysaki okuduğumuz vakıalarda durumlarda bunun tam tersi hadiselerle karşı karşıyayız. Bu ise bizlere site kurmanının, hele ki İslami site kurmanın ve yönetmenin ne kadar önemli ve ciddi bir iş olduğunu yeniden hatırlatıyor. Eğer bir siteden, yazardan istifade adına bilgiler paylaşılıyorsa ya gereğince usulunce hareket edilir ya da o işe hiç kalkışılmaz. Zira belki Hak rızası adına bir iş yapalım derken, kul hakkına girer insanlar ki; bunun hesabını nasıl verirler, düşünedursunlar...

Dikkate şayan başka bir nokta ise bazı sitelerde paylaşılan "Duygusal Klavye tuşları ve tesettürlü şeytan" yazısının sadakatin müdavimlerince başka sitelerde paylaşılması ve maalesef yazarı konusunda bilgim yok şeklinde not düşmeleri... Bu ise ayrı hayret verici bir durum...

Hasılı kelam, eğer Hak rızası adına hizmet adı altında birşey yapmak istiyorsa insanlar, önce enaniyet çukurundan, dehlizlerinden kurtarabilmemeliler ki kendilerini, ihlasla birşeyler yapabilsinler...

Benlikle, enaniyetle güzel hakikatlere gölge olmaktan öteye gidemez bu hatalar zinciri... Bu noktada gerçekten, hakiki anlamı ile sadakat.net'in forumu kadar bu ölçülere dikkat eden başka hiçbir forum yoktur. İnsanlar değil buraya ziyaretçi yönlendirmekten korkmak (!) , bunun için sevinebilmeli, ihlasla hareket edebilmemeliler. Ne mutlu bu şuur ve idrak sahibi olabilenlere.
اَلْعِلْمُ يَرْفَع بُيوتًا لاَعِمَادًا لَهَا وَالْجِهلُ يَهْدِم بِيُوتَ اْلعِزَّ وَلْكَرَمِ

Çevrimdışı celikdemir

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
Ynt: Bir İslami site neden link verilmesinden rahatsız olur?
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2009, 00:45:10 »
Ben bişey sormak istiyorrum. 99 Mesele-i mühimme eserinde 2 maddenin kaynağını bulabilirmisiniz. 2. Maddenin kaynağı neresi yardımcı olur musunz??

Çevrimdışı Minare

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 21
  • Minare islam Portalı
Ynt: Bir İslami site neden link verilmesinden rahatsız olur?
« Yanıtla #5 : 05 Mayıs 2009, 06:28:11 »