FORUM AKTİVİTELERİMİZ > HATİM FAALİYETLERİMİZ

Hatimler ile Alakalı Lüzumlu Bilgiler

(1/1)

müteallim:
Kıymetli üyelerimiz malumunuz forumumuzda her ay düzenli olarak belli hatimler yapmaktayız.

Bunlar çoğunlukla;
Kuran-ı Kerim Hatmi, Yasin-i Şerif Hatmi ve Salat-ı Münciye hatmidir.

Daha evvelki yıllarda kendimiz bir liste oluşturup kimin hangi cüzü okuyacağını belirliyor idik.Fakat daha sonra cüz verdiklerimizden haber alamadığımız ve cüzlerin okunup okunmadığı konusunda emin olamadığımız için şimdiki sisteme geçtik.

Bu sistemde herkes hangi cüzü okumak istiyor ise veyahut kaç adet Yasin-i Şerif ve Salat-ı Münciye  okumak istiyorsa  kendi rızası ile adetini belirtmektedir.Ancak bu sistemde de bazen alınanların okunup okunmadığı konusunda emin olamadığımız durumlar olabiliyor.

Bu nedenle hatimlerden cüz ya da sayı alanların mutlaka duadan önce okuyup okumadıklarını ilgili başlık altında veya özelden bizlere haber vermesini rica ediyoruz.Hatimlerimizin duası genellikle ay sonunda yapılmaktadır.Cüz alan ya da diğer hatimlerden sayı alan arkadaşların dua zamanından önce haber vermeleri sağlıklı olacaktır.

Bunun yanısıra;

Hatimlere iştirak edip de herhangi bir mazaretinden dolayı okuyamayanlar mutlaka haber vermelidir.

Hatim başlığı açmak sadece yöneticilerin yetkisindedir.Yapılanların dışında hatim yapılmasını isteyenlerin önceden yöneticilere haber vermeleri gerekmektedir.Yönetim uygun gördüğü takdirde hatim yapılabilir.

Herhangi bir üyenin şahsi hatim başlığı açması yasaktır.

Yine herhangi bir organizasyon, dernek vs gibi kuruluşların şu kadar adet salavat kampanyası, hatim kampanyası gibi duyurularını eklemeleri yasaktır.Bu tür duyurularda genellikle farklı farklı rakamlar telaffuz edilmektedir.Ancak her hatmin hangi sayıda yapılacağı bellidir ve onun dışına çıkılmamalıdır.

Kuran-ı Kerim hatmi 30 cüz okununca 1 hatim etmektedir.

Yasin-i Şerif hatminde 41 sayısından küçük, 123 sayısından Büyük hatim tamam olmaktadır.

Salat-ı Münciye Hatminin sayısı ise 1001 adettir.

Hatimlere iştirak edenlerin cüz, Yasin-i Şerif ve Salat-ı Münciye'yi arapçalarından okumaları gerekmektedir.(Salat-ı Münciye Arapça olarak aşağıda yer almaktadır.)

Hatimlerin duası için "Kardeşime, teyzeme, ablama, abime de hediye edebilir miyiz" gibi özel bir mesaj yazılmaması da rica olunur.Takdir edersiniz ki her üye özel bir istekte bulunsa bunun sonu gelmez. Zaten okunan hatimler ecdadımıza, geçmişlerimize, kendimize, akraba-u taallukatımıza hediye edilmektedir.
Salât-ı Münciye


اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلاَةً تُنْجِينَا بِهَا مِنْ جَمِيعِ اْلاَحْوَالِ وَاْلآفَاتِ وَتَقْضِى لَنَا بِهَا جَمِيعَ الْحَاجَاتِ وَتُطَهِّرُنَا بِهَا مِنْ جَمِيعِ السَّيِّئَاتِ وَتَرْفَعُنَا بِهَا عِنْدَكَ اَعْلَى الدَّرَجَاتِ وَتُبَلِّغُنَا بِهَا اَقْصَى الْغَايَاتِ مِنْ جَمِيعِ الْخَيْرَاتِ فِى الْحَيَاتِ وَبَعْدَ الْمَمَاتِ اِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ"Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî'ıl-ehvâali ve'l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî'alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî'ıs-seyyi'âat ve terfeunâa bihâa ındeke a'led-derecâat ve tübelliğunâa bihâa aksa'l gaayâat. Min cemî'ıl-hayrâti fi'l-hayâati ve ba'del-memâat. İnneke alâa külli şey'in kadiyr

mardin:
sayın hocam yasin hatminin tekrar açılmasını istiyorum.saygılaımla

rabbena:
yeni yıl için de bir hatim açarsanız sevinirim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek