Gönderen Konu: Hayır Çarşısı (Kermes)  (Okunma sayısı 12269 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6991
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Hayır Çarşısı (Kermes)
« : 21 Mayıs 2012, 14:52:04 »

Geçen hafta sonu Alanyada, Alanya Talebe Yurtlarının tertip ettiği kermese katıldım. Bu müthiş organizasyonu görünce kah heyecanlandım, kah gururlandım, kah ağladım. Bazen de halime bakıp utandım. Orada çalışan her ferdin ayaklarının altını öpsem haklarını vermiş olamam. Coşku hat safhada. Her iş ve işleyiş oluruna bırakılmış. Organize edenler bile kenara çekilmiş, işi akışına bırakmışlar. Buradaki ve başka diyarlardaki benzeri kermeslerin manevi bir güç tarafından dizayn edildiğini anlamak o kadar zor değil.

Trilyonları olan bir kişinin tuvaleti temizlemesi, yaşlı bir amcanın un çuvalını sırtında taşıması, bayanların aylarca çalışmaları, gençlerin gırtlağını yırtarcasına bağrışmaları, halkın aylarca evine göreceği masrafı sınırlı sayıda yapıp, paralarını kermese ayırmaları, on gün boyunca üçer saatlik uyku ile kendi işini bırakıp hayır yolunda koşmaları, hayırda gizli ve aleni yarışmaları insanın hayal gücünü aşan bir durum. Bir ferde günde sadece üç saat uyuyacaksın, on beş saat çalışacaksın deyip ücretini de verseniz bu kadar mükemmel olmaz. Zira burada atılan her adımda, verilen her hayırda, dökülen bir damla terde, çıkan her nefeste Rızai İlahi var.

Bu sebeple bu organizasyona kermes dersek yanlış olabilir. Gerek kelimenin yabancı kökenden olmasından, gerek terim olarak sınırlı kalıpta kalmasından bu organizasyonlara kermes denmemesi kanaatindeyim. Zaten bilen ve bilmeyen herkes tarafından da artık kermes yerine hayır çarşısı tabirinin kullanılması çok münasiptir.

Peki bu aylarca süren çalışmanın amacı ne? Amacını hayır çarşısındaki işleyişten anlayabilirsiniz. Ana maksat Rıza-i İlahidir. Elde edilen gelirle de talebelerin iaşesini sağlamak. Milletin hidayetine vesile olmak. Yeni yurtlar açmak. Elli yıl sonraya; aslını bilen, ileriyi gören, inancına bağlı, maddi ve manevi donanımlı, aleme nizam verecek nesiller yetiştirmek.

31 mayısta da Aydınımızda, Nasuhpaşa Külliyesinde halkın tamamına açık ve on gün sürecek olan hayır çarşısı kurulacaktır. Nasuhpaşa Külliyesini görmenizi tavsiye ederim. Şehrin göbeğinde tarihi ve nezih bir yer. Yılın her günü açık bir yer. Bu mekanda bedeninizi ve gönlünüzü dinlendireceğinize inancım tam. Aydınımızda böyle bir yerin tek olduğunu düşünüyorum.

Kurulacak olan hayır çarşısında katkıda bulunabilir, reklam verebilirsiniz. Topluca yapılan her hayrın ve her katılımın nice bereketlere vesile olduğunu anlatmaya kalksam sayfalara sığmayacağını bilirsiniz.

Fakir ve muhtaçların da gözetildiği bu hayır çarşısında bulunmamızın ne kadar önemli olduğunu sefillik çeken milletlere bakarak idrak edebiliriz. Kilometreler ötede bir hayrın olduğunu duysanız üşenmeden gitmemiz gerekir. Yapılan her hayrın bizden eksilmediğini, daha da ziyadeleştirdiğini sağlam bir kalple inanmamız ve bilmemiz gerekir. Zira "hayra vesile olan hayır yapmış gibidir." düstürunun, inanışının bir ferdi olarak elimizden geleni yapmamız gerekir. Bu sebeple, bize öz benlik kazandıran hayır çarşısının adres ve irtibat telefonlarını vermek boynumun borcu olduğu kanaatindeyim.  

Allah hepimize hayırla yaşayıp yaşlanmayı, tüm sevdiklerimizle beraber hayırda yarışmayı nasip etsin.


TARİH : 31 Mayıs- 10 Haziran
YER: NASUHPAŞA KÜLLİYESİ Köprülü Mah. 1629 Sok. No :36 AYDIN
İRTİBAT: 05057970966 - 05058895192
0 256 215 28 88  
bilgi@nasuhpasakulliyesi.com
http://nasuhpasakulliyesi.com/anasayfa/
HAYIR ÇARŞISI

Bir çarşı kurulmuş tezgâhı muhabbet,

Tezgâhtar olmaya koşuyor herkes.

Çekilen onca zahmet, kazancı bereket,

Rahmete ermek için coşuyor herkes.

 

Aylar öncesinden verilen emekler,

Yapılan nakışlar, yenilen çörekler,

Kaydediyor hepsini gökte melekler..

Cennette mekanını döşüyor herkes.

 

Esnaf yoksa da bulur buluşturur,

Olanı olmayana bir bir kavuşturur,

Varı yoğu talebeye bölüştürür..

Hayır yolunda zoru aşıyor herkes.

 

Heyecana kapılarak doluyor mekan,

Saatleri geriye sarıyor zaman,

Ensarın bu beldede aksidir şu an,

Vefa duygusunu bir bir yaşıyor herkes.

 

Kermes bilinse de adı hayır çarşısı,

Hayırda birleşir hısım, dost, komşusu,

Ne de güzel tutmuş hizmetin aşısı,

Hizmet deryasında coşuyor herkes.


Zeki Altınel

« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2012, 08:28:10 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2355
Ynt: Hayır Çarşısı (Kermes)
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2012, 15:55:54 »
Trilyonları olan bir kişinin tuvaleti temizlemesi, yaşlı bir amcanın un çuvalını sırtında taşıması, bayanların aylarca çalışmaları, gençlerin gırtlağını yırtarcasına bağrışmaları, halkın aylarca evine göreceği masrafı sınırlı sayıda yapıp, paralarını kermese ayırmaları, on gün boyunca üçer saatlik uyku ile kendi işini bırakıp hayır yolunda koşmaları, hayırda gizli ve aleni yarışmaları… insanın hayal gücünü aşan bir durum. Bir ferde günde sadece üç saat uyuyacaksın, on beş saat çalışacaksın deyip ücretini de verseniz bu kadar mükemmel olmaz. Zira burada atılan her adımda, verilen her hayırda, dökülen bir damla terde, çıkan her nefeste Rızai İlahi .........Rızai İlahi .....Rızai İlahi .........Rızai İlahi .Rızai İlahi ..Rızai İlahi .............Rızai İlahi

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1938
  • http://www.sadakat.net
Ynt: Hayır Çarşısı (Kermes)
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2012, 22:24:01 »
Kermes manzarasını çok güzel tasvir etmiş.
İncemeseleler.com :|: Sadakat.Net :|: Sadakatforum.com  :|:Herkonudan.com


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Hayır Çarşısı (Kermes)
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2012, 04:40:53 »
Çok güzel bir eser daha ortaya çıkmış Allah razı olsun.

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6991
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
İhtiyaç Sahibi Öğrenciler İçin Kermes Düzenlenecek
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2012, 08:50:51 »
Aydın Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına düzenlenen kermes 31 Mayıs Perşembe günü açılacak.

Aydın Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Nasuh Paşa Külliyesi’nde gerçekleşecek kermeste Aydın’ın yerel ürünlerinden, çeyiz ve çeşitli gıda maddesine kadar giyim malzemelerinin de satılacağı belirtildi.

Kermesten elde edilen gelirle Aydın’da bir çok öğrencinin ihtiyacının karşılandığını belirten Aydın Eğitim Kültür vve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Çopra, kermeste yer alan ürünlerin dernek üyeleri ve gönüllü ev hanımlarının katkılarıyla hazırlanacağını söyledi. Kermesten elde edilecek gelirle ihtiyaç sahibi öğrencilere kaynak sağlanacağını belirten Çopra, “İhtiyaç sahiplerine, yaşlılara ve öğrencilerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir çok dernek üyemizin ve ev hanımlarının fedakar katkılarıyla ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmeye çalışıyoruz. Bu amacımıza bütün halkımızdan katkı bekliyoruz” dedi.

31 Mayıs Perşembe günü saat 16:00 da yapılacak açılış töreniyle faaliyete geçecek kermes 10 gün boyunca açık kalacak. 09.00-23.00 saatleri arasında açık kalacak olan kermese bütün vatandaşlar davetli.

pirsushaber.com

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6991
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Nasuhpaşa Külliyesi'nde Kermes
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2012, 16:46:54 »
Nasuhpaşa Külliyesi'nde Kermes.


ydın Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneğinin Düzenlemiş Olduğu bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Kermes, Tarihi Nasuhpaşa Külliyesi’nde açıldı.

Vali Kerem Al, Aydın Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Konfederasyon Başkanı Ahmet Yurt, İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, MHP İl Başkanı Fevzi Köse ile kalabalık bir davetli topluluğunun büyük ilgi gösterdiği Kermes’in açılışında konuşan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu emeği geçenlere teşekkür etti. Vali Kerem Al’da konuşmalarında bu tür ulvi amaçlar etrafında vatandaşların, esnafın desteği ile açılan Kermes’in hayırlara vesile olmasını diledi.

Kermes İl Müftüsü Ömer Kocaoğul’un konuşmasının ardından protokol tarafından açıldı. Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve beraberindekiler Kermes’te yer alan tezgahları gezdiler. 10 Haziran tarihine kadar sabah saat sekizde başlayıp gece on bir’e kadar devam edecek olan Kermes’e vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Kermes’te yer alan ürünler gönüllü kişiler ve esnaf tarafından bağışlandı.

Dernekleri hakkında bilgi veren Konfederasyon Başkan’ı Ahmet Yurt 1973 yılından bugüne ihtiyaç sahibi öğrencilerin, çocukların eğitim ve diğer ihtiyaçlarını sizin gibi hayırseverlerin katkıları ile hizmet verdiklerini belirterek Aydın’ın tarihi mekanı Nasuhpaşa Küllüyesi’nde açtıkları bu Kermes’te destek verenlere teşekkür etti.

Aytv Haber Muhabiri

İrfan Karasakal

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6991
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
İhtiyaç Sahibi Öğrenci Kermesi 4. Yaşına Girdi
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2012, 16:53:11 »

Aydın Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Nasuh Paşa Külliyesi’nde bu yıl dördüncüsü gerçekleşen kermes açılışına Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği Genel Koordinatörü ve Ege Bölge Temsilcisi Ahmet Yurt, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Kermesin açılışında Nazilli Belediyesi Mehter Takımı kısa bir gösteri yaptı.

Kermesin açılışında konuşan Aydın Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Çopra, kermeste yer alan ürünlerin dernek üyeleri ve gönüllü ev hanımlarının katkılarıyla hazırlandığını söyledi. Kermesten elde edilecek gelirle ihtiyaç sahibi öğrencilere kaynak sağlanacağını belirten Çopra, “İhtiyaç sahiplerine, yaşlılara ve öğrencilerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kamu yararına hizmet veren bir derneğiz. Dernek üyelerimiz ve gönüllü ev hanımlarımızın katkılarıyla burada bugün bu etkinliği düzenledik. Buradan elde ettiğimiz geliri ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için harcayacağız” dedi.


Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği Genel Koordinatörü ve Ege Bölge Temsilcisi Ahmet Yurt da, merkezi Denizli’de bulunan derneklerinin 1964 yılından bu yana kamu yararına bir dernek olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti. Fakir ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım götürebilmek için çalıştıklarını kaydeden Yurt, “Okuma, öğrenme ve sanat sahibi olma arzusunda olan öğrencilerimiz için bugün buradayız. Dernek olarak vatanına ve milletine hayırlı ve faydalı nesiller yetiştirebilmek ve böylece vatanın birlik ve beraberliğiyle bölünmez bütünlüğünü koruyabilmek için mücadele ediyoruz. Yıllardır yetiştirdiğimiz çocuklarımızın hiç birine çok şükür ki en küçük bir leke dahi sürülemedi. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kermesin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve kermese katkı sağlayan ev hanımlarına teşekkür eden Başkan Özlem Çerçioğlu ise, “Ev hanımlarımız el emeği göz nuru ürünlerini bu etkinliğe bağışlayarak ihtiyaç sahibi öğrencilerin geleceğine katkı sağlıyorlar. Buradan elde edilecek gelir vatanım birlik ve beraberliği için çalışacak ihtiyaç sahibi öğrencilere aktarılacak. Bu gibi örnek etkinliklerin daha da artırılarak sürdürülmesi gerekiyor. Aydın Belediyesi olarak böyle hayırlı işlere her zaman her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Kermeste emeği geçenlere teşekkür eden Vali Kerem Al da, “Bu tür sosyal projeleri görmek bizleri mutlu ediyor. ‘Sosyal Devlet’ olmanın gereği olarak devletimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize ulaşmak ve onların eksiklerini giderebilmek için çaba harcıyor. Bu noktada sivil toplum kuruluşlarına da büyük bir görev düşüyor” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından kermesin açılışı Vali Al ve Başkan Çerçioğlu tarafından yapıldı. Daha sonra kermesi gezen Al ve Çerçioğlu, kermeste yer alan ürünler hakkında bilgiler aldı. Özellikle kermesteki organik ürünler, giyecek ve hediyelik eşyalara büyük ilgi gösteren Başkan Çerçioğlu, kermeste ilk alışverişi kendisi yaptı.

Çerçioğlu gibi kermese katılan diğer davetlilerde sergilenen ve geliri ihtiyaç sahibi öğrencilere aktarılacak olan yiyecekten giyeceğe, çeyizlikten oyuncağa, kırtasiyeden züccaciyeye kadar her şeyin mevcut olduğu kermes büyük ilgi gösterdi.

aydinnethaber.com

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Hayır Çarşısı (Kermes)
« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2015, 11:03:43 »

Trilyonları olan bir kişinin tuvaleti temizlemesi,
yaşlı bir amcanın un çuvalını sırtında taşıması,
bayanların aylarca çalışmaları,
gençlerin gırtlağını yırtarcasına bağrışmaları,
halkın aylarca evine göreceği masrafı sınırlı sayıda yapıp, paralarını kermese ayırmaları,
on gün boyunca üçer saatlik uyku ile kendi işini bırakıp hayır yolunda koşmaları,
hayırda gizli ve aleni yarışmaları… insanın hayal gücünü aşan bir durum.
Bir ferde günde sadece üç saat uyuyacaksın, on beş saat çalışacaksın deyip ücretini de verseniz bu kadar mükemmel olmaz. Zira burada atılan her adımda, verilen her hayırda, dökülen bir damla terde, çıkan her nefeste;
Rıza-i İlahi ... Rıza-i İlahi ... Rıza-i İlahi ... Rıza-i İlahi ... Rıza-i İlahi ... Rıza-i İlahi ... Rıza-i İlahi ...


Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Hayır Çarşısı nedir?
« Yanıtla #8 : 09 Mayıs 2015, 10:43:17 »

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Hayır Çarşısı Şiiri
« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2015, 10:44:59 »

HAYIR ÇARŞISI

Bir çarşı kurulmuş tezgâhı muhabbet,
Tezgâhtar olmaya koşuyor herkes.
Çekilen onca zahmet, kazancı bereket,
Rahmete ermek için coşuyor herkes.


Aylar öncesinden verilen emekler,
Yapılan nakışlar, yenilen çörekler,
Kaydediyor hepsini gökte melekler..
Cennette mekanını döşüyor herkes.


Esnaf yoksa da bulur buluşturur,
Olanı olmayana bir bir kavuşturur,
Varı yoğu talebeye bölüştürür..
Hayır yolunda zoru aşıyor herkes.


Heyecana kapılarak doluyor mekan,
Saatleri geriye sarıyor zaman,
Ensarın bu beldede aksidir şu an,
Vefa duygusunu bir bir yaşıyor herkes.
 

Kermes bilinse de adı hayır çarşısı,
Hayırda birleşir hısım, dost, komşusu,
Ne de güzel tutmuş hizmetin aşısı,
Hizmet deryasında coşuyor herkes.


Zeki Altınel

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Kermes Şiiri
« Yanıtla #10 : 09 Mayıs 2015, 10:51:22 »
Kermes

Bir kermes düzenledi Teyfik hoca
Ne genç diyor ne koca
Talebeyi okuduyor zaten Osman hoca
Kermesimiz başlıyor bu hafta Cuma

Hanımlar gece gündüz çalıştı
Meseninischlerle porzular yarıştı
Vingstliler her işte ustalaştı
Murat hoca gene ilahi okudu ortalık karıştı

Ahmet B.kafalı her işle meşgul oldu
Adem arı şekerleri doldurdu
İhvan Ahavat hep birlik oldu
Aşkla şevkle kapler nur doldu

Bu kermes bizlere çok şey öğretti
Bilir bilmez herkes çok şey söyledi
Üstazımız bizlere hayır dua eyledi
Hizmette daim olun hizmette nail olun dedi
 
Ali Rıza Çıraklı - http://www.antoloji.com/kermes-siiri/

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Kermese Davet
« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2015, 10:57:39 »
Kermese Davet

Çok arzu ederdim fakat, elim-kolum bağlı
Dostlardan kaldım uzak,yine yüreğim dağlı
Gurbet icre gurbet yaşamak ne kadar zormuş
Ey dostlar! ikramınız ve kazancınız olsun yağlı.

Oldum olası bu kermese,hocalar bayılır
Yiyicekler,giyecekler meydanlara yayılır
Çalışanların Allah katında emeği sayılır
Adı da tadı da bir başkadır bu kermesin...

Ayrı bir yer tutar,kermesde şu şark köşesi
Hörpleterek içilen kahve de işin süxsesi
Hele içende ağa ise,uzakdan duyulur sesi
Adı da tadı da bir başkadır bu kermesin...

Hele hele birde aziz âbi yaparsa adana şişi
Bir yiyen doyamaz,birdefa daha yemektir işi
Cömertlerin birbirine ikrâmı,doldurur elbet dişi
Adı da tadı da bir başkadır bu kermesin...

Hele hanım kardeşlerimizin göz nûru el emeği
Gören gözlere söyletemez, kötü olmuş demeği
Hiç yemeden gidilirmi? kardeşlerimizin yemeği
Adı da tadı da bir başkadır bu kermesin...

Neticede! hizmete yapılan yardımlar bir bir sayılır
Kimsenin gizlisi saklısı yoktur,herşey ortaya yayılır
Hizmetini yapanlar,huzûru gönülle evlerine dağılır
Adı da tadı da bir başkadır bu kermesin...

Mevlûdî derki! haydi kardeşler kermese koşun
Kucaklaşın bibirinizle, omuz omuza verip coşun
Nefsinizin kal'asını yıkın,bütün engelleri de aşın
Adı da tadı da bir başkadır bu kermesin...........

Mevlüt Bicik
13.04.2006 saat 22.06
Esslingen
 
Mevlüt Bicik
- http://www.antoloji.com/k-e-r-m-e-s-e-d-a-v-e-t-siiri/

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Hayır çarşısı....
« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2015, 11:00:39 »
Hayır çarşısı....

Her sene açılır kermes Kırıkkalede,
Bazen kursta, uzun zamandır aynı yerde,
Öğretmenevi yanı Sefa Çay Bahçesinde,
Gel arkadaş burası, bir hayır çarşısı.

* * *

Hazırlar kardeşler önceden örgüleri,
Oyalar, danteller, güzel nevresimleri,
Günlerce dikerler nadide örtüleri,
Gel arkadaş, burası bir hayır çarşısı.

* * *

Herkes bugünlerde çok fedakarlık eder,
Hanım, erkek oraya severek gider,
Hiç bir şey yapmayan gece nöbet tutar,
Gel arkadaş burası, bir hayır çarşısı.

* * *

Bir yanda bayanlar satar çeyizleri,
Bizim hanım orda çok satar börekleri,
Yahşihandan gelir kermes gözlemeleri,
Gel arkadaş burası bir hayır çarsısı.

* * *

Halı, perde,örtüler güzel satılıyor,
Duyan duymayanlar her gün çıkıp geliyor,
Bu kermeste arayan herşeyi buluyor,
Gel arkadaş, burası bir hayır çarşısı.

* * *

Kırtasiye, giyim, döner ne ararsan var,
Mantıdan börekten ye her gün azar,azar.
Çiğ köfte,alabalık ile sebze de var,
Gel arkadaş burası bir hayır çarşısı.

* * *

Haremlik selamlık ayrı ayrı yiyorlar,
Dinin inceliğine dikkat ediyorlar,
Alan satan birbirine dua ediyorlar,
Gel arkadaş burası bir hayır çarşısı.

* * *

Kazanılan hizmete, talebeye gidiyor,
Kuran hizmeti bununla ayakta duruyor,
Bunu artık dünyada herkesler biliyor,
Gel arkadaş burası bir hayır çarşısı.

* * *

Evde varsa da burdan bir şeyler sende al,
Bu kardeşlerine sen de biraz destek ol,
Ahiretten nasibini bu dünya da al,
Gel arkadaş burası bir hayır çarşısı.

21.05.2011-Kırıkkale
 
Hidayet Doğan
- http://www.antoloji.com/hayir-carsisi-2-siiri/

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Hayır Çarşısı (Kermes) Şiirleri...
« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2016, 01:52:48 »

HAYIR ÇARŞISI

Bir çarşı kurulmuş tezgâhı muhabbet,
Tezgâhtar olmaya koşuyor herkes.
Çekilen onca zahmet, kazancı bereket,
Rahmete ermek için coşuyor herkes.


Aylar öncesinden verilen emekler,
Yapılan nakışlar, yenilen çörekler,
Kaydediyor hepsini gökte melekler..
Cennette mekanını döşüyor herkes.


Esnaf yoksa da bulur buluşturur,
Olanı olmayana bir bir kavuşturur,
Varı yoğu talebeye bölüştürür..
Hayır yolunda zoru aşıyor herkes.


Heyecana kapılarak doluyor mekan,
Saatleri geriye sarıyor zaman,
Ensarın bu beldede aksidir şu an,
Vefa duygusunu bir bir yaşıyor herkes.
 

Kermes bilinse de adı hayır çarşısı,
Hayırda birleşir hısım, dost, komşusu,
Ne de güzel tutmuş hizmetin aşısı,
Hizmet deryasında coşuyor herkes.


Zeki Altınel