Gönderen Konu: Herkesin Üşenmeden Yaptığı Sünnet  (Okunma sayısı 1329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Herkesin Üşenmeden Yaptığı Sünnet
« : 23 Ocak 2016, 03:36:32 »

Herkesin Üşenmeden Yaptığı Sünnet

Bir sünnet var ki; Bu sünneti herkes yapıyor. Yapanların çoğu da sünnet olduğunu bilmeyerek yapıyor. Ama biz bilerek yaptığımız için sünnet sevabıda alacağız.

Peki bu sünnet nedir?

Kaylûle:
Öğle uykusu - Gün ortasında biraz uyu-mak ki, sünnettir.

Kaylûle’nin vakti:
Gündüzün ortası olup güneşin tepe noktasına yaklaştığı zamandır. (Şir’a S. 342)

Tasavvufta kaylûle:
Zâhiren uyku, mânen işrak-ı tecellî ile kesretin vahdette, vahdetin kesrette müşâhedesi, gayriyyetin ve kesretin zevâli yerinde kullanılır. (Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü)

*   

H.Ş.: Gündüzün evvelinde uyumak, aklı azaltır, ortasında uyumak peygamberlerin ve evliyanın güzel ahlâkındandır, sonunda uyumaksa tembelliktir. (Şir’a S. 342)

Kaylûle etmek peygamber Efendimiz’in S.A.V. âdet-i şerîfesi idi. O’na uyanların bir parça kaylûle etmeleri ona uymadan bir çok geceyi ibâdetle geçirmekten kat kat üstündür. (Mektûbat - İmam-ı Rabbânî K.S. )

*

Gece yemeği gündüz orucuna yardımcı olduğu gibi kaylûle de gece ibâdetine yardımcıdır. Gece ibâdetine kalkmayanlar için de bu vakitlerde uyumak lüzumsuz dedikodudan hayırlıdır. (İhya - İmam-ı Gazâlî K.S. )


İmam-ı Âzam Rh. A. Her gün sabah namazını ca-mide kılıp öğleye kadar tâliblere cevap verir, öğleden önce oturduğu yerde kaylûle yapardı. (Temîmî, Mekkî)

incemeseleler.com
http://www.incemeseleler.com/umumi-meseleler/301-herkesin-ueenmeden-yapt-suennet.html