Gönderen Konu: Hutbe Beraet kandili ve Sıla-i Rahim  (Okunma sayısı 2850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaman_1453

  • Ziyaretçi
Hutbe Beraet kandili ve Sıla-i Rahim
« : 29 Haziran 2012, 14:00:18 »

Hutbe
 Beraet kandili ve Sıla-i Rahim
 9 Şaban 1433
(29 Haziran 2012)

استعيذ بالله : حَم  وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنذِرِينَ  فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ  أَمْراً مِّنْ عِندِنَا إِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ  رَحْمَةً مِّن رَّبِّكَ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ:  إِنَّ
    اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ يَنْزِلُ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْيَا لَيْلَةَ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ ، فَيَغْفِرُ لأَكْثَرَ مِنْ عَدَدِ شَعْرِ غَنَمِ كَلْبٍ
 

Muhterem Mü’minler!
Hutbemiz, BERAT GECESİ’NİN FAZÎLETİ hakkındadır.
Cenâb-ı Hakkın yarattığı müstesnâ vakitlerden birisi de, Berat Gecesi’dir ki Şa’bân-ı Şerîf’in onbeşinci gecesidir. Yani gelecek hafta Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece ihya etmeye çalışacağımız fazîleti pek büyük bir gecedir. Şöyle ki; Kur’ân-ı Kerîm’in indirilişinin birinci safhası olan Levh-i Mahfuz’dan Dünya semâsına indirilmesi bu gecede meydana gelmiştir. Hutbemin başında okuduğum Âyet-i Kerîmesinde Cenâb-ı Hakk: “Hâ- mîm. (Helâl ile harâmı vesâir hükümleri) açıkca bildiren (bu) kitâba yemîn ederim ki, hakîkat, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Gerçek biz (onunla kâfirlerin uğrayacakları azâbı) haber vericileriz. (O, bir gecedir ki) her hikmetli iş, nezdimizden sâdır olan bir emirle, o zaman ayrılır.”(Sure-i Duhan,1-6) buyurmaktadır.
 
Değerli Mü’minler!
Bu mübarek geceyi, Ümmet-i Muhammed olarak gücümüzün yettiği nisbette ihyâ etmeye çalışmalı, anne-babamızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı arayarak kandillerini tebrik etmeli, büyüklerin duasını almalı, geçmişlerimizin ruhlarına hediyeler göndermeli, mümkün olduğu kadar çokca nafile ibâdet yapmaya gayret etmeli, tevbe ve istiğfar edip, Kur’ân-ı Kerîm okumalıdır. Ayrıca bu geceye mahsus ve kılınması ehemmiyetle tavsiye olunan yüz rek’atlik HAYIR NAMAZI vardır ki, vaziyeti müsait olupta bu namazı kılan kimsenin, o sene içerisinde ölürse şehidlik mertebesine nâil olacağı İslam Büyükleri tarafından beyan edilmektedir. Mevzû ile alâkalı bir hadîs-i şeriflerinde Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyuruyorlar: “Şa’bânın yarı (onbeşinci) gecesi olduğu vakit, gecesinde (ibâdet için) kalkınız. Gündüzünde oruç tutunuz. Zirâ Allâh-ü Teâlâ güneşin batışı ile (beraber) dünyâ semâsına rahmetiyle tecelli eder de (şöyle) buyurur: Bir mağfiret dileyen yok mu onu bağışlayayım! bir rızık isteyecek yok mu ona rızık vereyim! bir dertli yok mu (istesin de) âfiyet vereyim! Bu (dâvet) tanyeri ağarıncaya kadar devam eder.”( İbn-i Mâce,c.1,s.444)
 
Muhterem Müminler!
Dikkatlerinizi başka mühim bir hususa çekmek istiyorum: Sıla-i rahim dinî bir vecibedir. Akrabalar arası bir çok problemin halledilmesinde çok önemli bir husustur. Sıla-i rahim en azından akrabalarımıza karşı tatlı sözlü, güler yüzlü olmak, karşılaştığımız zaman selamlaşmayı, hal hatır sormayı ihmal etmemek, daima kendileri hakkında iyi şeyler düşünmek ve hayır dilemek, ziyaretlerine gitmek ve ihtiyaç durumunda yardımlarına koşmaktır. Rasülullah Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyorlar: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. Allah’a ve Ahiret gününe iman eden sıla-i rahimde bulunsun.“ (Buhari, Edeb, 35,85.)“Rızkının bol ve ömrünün uzun olmasını isteyen kimse yakınlarıyla ilgilensin.” (Et-Terğib vet-Terhib,5/143) “İyi bilin ki, toplum içinde yakınlarıyla ilişkisini kesen kimseler bulundukça o topluma rahmet inmez.” (Et-Terğib vet-terhib,5/164)
 
Aziz Müslümanlar,
Bu hususta, ‘Sıla-i Rahim’ yapacak kardeşlerimize şu hatırlatmada bulunmak isteriz: Tatil günlerinizi ve İzinlerinizi sıla-i rahim olarak belirleyiniz ki, harcadığınız her nefes, attığınız her adım ibâdet olsun.
“Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardımı emreder. Çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. Allah, düşünüp yerine getiresiniz diye size öğüt verir.” (Nahl Suresi 16/90)